Vyhledat v textu

Česky English
Drobečková navigace

Horácká galerie > Kulturní akce

Kulturní akce   

6. - 29. srpna 2019čas_grafiky.jpg

Čas grafiky

Chcete proniknout do tajů grafických technik? Tak právě pro vás je připravena kreativní dílna, kde si vyzkoušíte hlubotiskovou metodu tisku s názvem suchá jehla. Je vhodné si přinést oblečení k zašpinění.
Cena je 100 Kč / osoba, vhodné pro děti od 8 let.

Přihlásit se je možné od 3 osob pod Ateliérem HG, případně na e-mailu: kulkova@horackagalerie.cz

 

 

 

13. - 17. srpna 2019

Kinematograf Bratří Čadíků

logo_Čadíci.png

Projekce letního kina na nádvoří HG:

úterý 13. srpna od 22 hodin: Zlatý podraz (host: režisér Radim Špaček a herci), od 20:30 hodin kapela Hrabě Monte Crazy (HG)

středa 14. srpna od 21:30 hodin: Teroristka (HG) / od 19 hodin: studentské filmy - blok I (KD)

čtvrtek 15. srpna od 21:30 hodin: Trabantem tam a zase zpátky (HG) / od 19 hodin: studentské filmy - blok II (KD)

pátek 16. srpna od 21:30 hodin: Čertí brko (HG) / od 19 hodin: studentské filmy - blok III (KD)

sobota 17. srpna od 21:30 hodin: Bohemian Rhapsody (HG)

 

 

neděle 25. srpna 2019 v 18 hodinfotka-e1544829961172.jpg

Vltavou k Novému světu – varhanní koncert

Základní umělecká škola Jana Štursy a Horácká galerie vás zve na podvečerní varhanní koncert Ondřeje Horňase pod širým nebem. Uslyšíte výběr z díla největších skladatelů evropské hudby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Zazní cyklus Má Vlast a devátá Symfonie (Z Nového světa), které jsou v repertoáru předních světových orchestrů a filharmonií. Přijďte se zaposlouchat v neděli 25. srpna v 18 hodin na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě do krásy Vyšehradu a Vltavy, ve které Bedřich Smetana ztvárnil její cestu od pramínků až po mohutný soutok s Labem. Společně s „Novosvětskou“ uvede tento koncert sám varhaník Ondřej Horňas, student Akademie múzických umění v Praze.

V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v zámeckém podkroví.Vstupné dobrovolné.

ondrej-hornas.eu

 

sobota 7. září 2019 v 17 hodin2973-4 c.jpg

Beseda s Jiřím Lukešem - filmovým představitelem malého Bobše a Mirka Dušína

Horácká galerie vás zve na besedu s Jiřím Lukešem, hereckým představitelem malého Bobše a Mirka Dušína. Dětská hvězda Jiří Lukeš navštíví Nové Město po necelých 60 letech, besedu s ním povede v sobotu 7. září 2019 v 17 hodin spisovatelka a bývalý rozhlasová redaktorka paní Věra Rudolfová. Nenechte si ujít tento unikátní zážitek, který vám Horácká galerie zprostředkovala díky inciativě novoměstských Uličníků a Vysočině Filmové. Těšíme se na vás.

Vstupné dobrovolné.

 

pátek 20. září 2019 v 17 hodin

Beseda s Janem Jirků
Novoměstským rodákem, režisérem a scénáristou. Jeho profese vychází především z divadelního prostředí, loutkoherectví, které se prolíná i do jeho televizní a filmové tvorby. Kromě režijní a autorské práce pro Divadlo Minor, Divadlo Dva a jiné, jste si jméno Jana Jirků mohli spojit se seriálem Comeback, nejmenší diváci jistě znají zábavně - vzdělávací pořad České televize TvMiniUni. Beseda je tedy určena malým i velkým a bude stát rozhodně za to. Vstupné 80 Kč a snížené pro děti a seniory 40 Kč.

Od 15 hodin bude v probíhat workshop, kde si děti budou moci vytvořit postavičku TvMiniUni. Cena za jednu postavičku je 50 Kč.

 

úterý 24. září 2019 v 17 hodinpudr a benzin.jpg

Pudr a benzin /1931/

K výstavě fotografií Osvobozeného divadla a výročí narození režiséra Jindřicha Honzla uvedeme první z natočených filmů dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha s písněmi Jaroslava Ježka. Komedie Pudr a benzin nezapře divadelní základ a nabízí i cenné, autentické ukázky z představení Osvobozeného divadla. Voskovec s Werichem ve filmu vytvořili svéráznou dvojici – nešikovného řidiče autokaru a stejně nešikovného dopravního strážníka –, kteří se zamilují do půvabné herečky Marty (Ela Šárková). Děj, jenž se nese na vlně poetismu i záliby autorů v rozličných pokleslých žánrech, má sjednotit i „akční“ dějová linie svázaná s obchodníky s kokainem. Snímek byl natočen v počátcích zvukové éry, částečně také v Paříži, protože domácí ateliéry nebyly vybaveny příslušnou zvukovou technikou.

Vstupné 50 Kč.

 

čtvrtek 26. září 2019 v 18 hodin_DSC4482.jpg

Koncert Tango Quartetto Re Campo/Historia del tango

Koncert se za příznivého počasí uskuteční na zámeckém dvorečku, jinak v podkroví HG.

Renomovaný soubor Tango Quartetto Re Campo vystupuje na domácích i mezinárodních hudebních festivalech, koncertech, milongách, klubech. Uměleckým vedoucím souboru je akordeonista, pedagog, aranžer a skladatel Petr Zámečník, který se věnuje výhradně argentinskému tangu od roku 1994 a se svými tango formacemi koncertoval v deseti zemích Evropy, po celé České republice nebo třeba Argentinské ambasádě v Praze. Jako akordeonový interpret provedl v české premiéře s brněnskou filharmonií symfonickou fantazii Tango Arturse Maskatse, účinkoval v tango violovém koncertu Benjemina Yusupova, baletem Národního divadla v Brně v inscenaci Tango, hrál s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmonií Olomouc, českým Escualo kvintetem a dalšími. Vydavatelství Spirála a Radioservis vydala kompaktní disky s jeho nahrávkami skladeb Astora Piazzolly, Luise diMatea, které aranžoval.

Před nedávnem vyšlo jeho tangové autorské CD Periferia Re Campo v Radioservisu v Praze.Pořídil řadu nahrávek pro Český rozhlas a české i zahraniční televize. Spolupracuje s lektory brněnských škol tanga argTango a Tangueros, na akordeon doprovázel argentinského tanečníka Julia Horacia Martíneze. Před dekádou ho na tango workshopu argentinský bandoneonista a skladatel Rodolfo Mederos inspiroval a podnítil ke komponování vlastního hudebního vyjadřování ve stylu tanga. Tango Quartetto Re Campo se představí v pořadu Historia del tango, tedy vývoji této hudby od počátků přes Astora Piazzollu až po autorské tango Petra Zámečníka. Vstupné 150 Kč.

Program

www.tangozamecnik.cz

Petr Zámečník-akordeon

Pavlína Kavulová-příčná flétna

Štěpán Filípek-violoncello

Lukáš Krejčí-cajon
 
 
pátek 27. září 2019 19:30 hodin
 
ARTkinoHG: Zelená kniha /2018/ + komentář Miloše Zabloudila
 
USA, 130 min, české titulky, přístupný od 12 let

Originální komedie Zelená kniha získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku. Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk” Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy.Vstupné 80 Kč.

 
  
pátek 4. října 2019 v 18 hodinP4300049.jpg
 
FILMOVÉ A HUDEBNÍ SETKÁNÍ s režisérem Zdeňkem Novotným Bričkovským
a jeho přáteli hudebním skladatelem Davidem Rotterem a trumpetistou brněnské filharmonie Petrem Hojačem
 
Těšit se můžete na promítání sekvencí ze Zdeňkových dokumentárních filmů ze Sibiře s Davidovou hudbou, ale bude se také živě hrát, zpívat a povídat o tvůrčí a duchovní cestě. Akce probíhá v rámci Vysočiny Filmové a proběhne v zámeckém podkroví.
 
Vstupné 80 Kč.                                
                                                                                                                            
                                             

5. - 6. října 2019

Dny otevřených ateliérů na Vysočině

DOA je kulturní akce, která má vzbudit zájem veřejnosti o umění a řemeslo v kraji Vysočina. Umělci zase na oplátku získávají nové kontakty, zákazníky a v případě škol a muzeí nové žáky a návštěvníky. Letos se uskuteční již 9. ročník Dnů otevřených ateliérů na Vysočině. Slavnostní zahájení proběhne 11. 9. od 17 hod. letos nově v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Masarykovo nám. 24. Záštitu nad akcí opět převzala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu paní Ing. Jana Fischerová, CSc. Akce probíhá pro veřejnost a zúčastněné ateliéry zcela zdarma. http://www.vysocina-kultura.cz/dny-otevrenych-atelieru/doa-2019/

 

doa2019.jpg

 

úterý 8. října 2019 v 17 hodinPeníze nebo život.jpg

Peníze nebo život /1932/

K výstavě fotografií Osvobozeného divadla a výročí narození režiséra Jindřicha Honzla uvedeme i druhý z natočených filmů dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha s písněmi Jaroslava Ježka. Komedie nezapře divadelní základ. Voskovec s Werichem ve filmu vytvořili svéráznou dvojici, spolužáky, které v ženském obsazení sekundují Hana Vítová a Ljuba Hermanová. Snímek byl natočen v počátcích zvukové éry a zazní v něm písně jako Život je jen náhoda, Peníze nebo život, Rej vážek, Pochod stoprocentních mužů, Beguine hydroplane.

Vstupné 50 Kč.

 

 

sobota 12. října 2019 v 17 hodin65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngstratos-quartett-01.jpg

Pódium NMnM / Stratos Quartett Wien

Stratos Quartett se právem řadí mezi nejlepší mladá klavírní kvarteta současnosti. Od svého vzniku na jaře roku 2013 dosáhl tento soubor hrající ve složení Katharina Engelbrecht (housle), Magdalena Eber (viola), Jan Ryska (violoncello) a Mari Sato (klavír) již mimořádných úspěchů. V srpnu roku 2013 bylo kvarteto pozváno k účasti na mezinárodním hudebním festivalu ve finském Turku, o měsíc později pak získalo 1. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Dalšího uznání se kvartetu dostalo v říjnu téhož roku, kdy bylo do té doby jako první a jediné klavírní kvarteto vybráno do European Chamber Music Academy a mohlo tak pravidelně spolupracovat se špičkovými, světově uznávanými profesory komorní hudby v evropských kulturních centrech – v Paříži, Londýně, Manchestru, Oslu, Prades a Vídni. V prosinci roku 2013 byla Stratos Quartettu udělena také Windisch Kammermusik Preis. Od té doby má soubor za sebou koncerty např. ve vídeňském Musikvereinu, Wigmore Hall v Londýně, v Gulbenkian Centru v Lisabonu, na festivalu v Grafeneggu, na Harmos Festivalu v Portu, Hudebním festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami a na dalších podiích v Itálii, Japonsku a USA.

Stratos Quartett je také vítězem mezinárodní soutěže Cittá di Pinerollo v Itálii, kde v konkurenci 42 souborů z 27 zemí získal kromě první ceny i ceny za nejlepší provedení děl Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse. Dále je vítězem Beethovenovy soutěže komorní hudby 2017 pořádané v moderním centru hudby K. Pendereczkého v polské Luslawici a laureátem M-Prize Competition v Michiganu, USA. Pro rok 2018 a 2019 byl pak Stratos Quartett vybrán rakouským ministerstvem zahraničních věcí do prestižního programu New Austrian Sound of Music podporující mladé, výjimečné hudební talenty.

program

www.stratosquartett.at

 

pátek 25. října 2019 v 19:30 hodin
 
ARTkino HG: Skleněný pokoj /2019/

drama, 104 minut, nevhodný do 12 let, český dabing, Vstupné 80,- 

Režie: Julius Ševčík

Hrají: Carice Van Houten, Hanna Alström, Karel Roden, Roland Møller, Claes Bange, Alexandra Borbély, Karel Dobrý, Zuzana Fialová a další

Film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera. Mimořádný milostný příběh inspirovaný dramatickými událostmi 20. století i zrodem ikonického architektonického skvostu – brněnské vily Tugendhat.
 
 
 

 

sobota 9. listopadu 2019 v 17 hodinmarketa-cukrova-03.jpg65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngLuděk-Šabaka-2.jpg

 

Pódium NMnM / Markéta Cukrová – mezzosoprán, Luděk Šabaka – klavír

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci „staré“ hudby jí vynesly spolupráci s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Orkiestra Historyczna, Göttingen Festival Orchestra), s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách. V romantickém a moderním repertoiru vystoupila pod taktovkou J. Bělohlávka, J. Hrůši, J. Latham-Koeniga, M. Ivanoviče, J. Kyzlinka za doprovodu České Filharmonie, SOČRu, FOKu, Košické, Plzeňské, Brněnské, Ostravské, Zlínské a Varšavské filharmonie. Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta Cukrová věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/ Hrabě Ory) Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Znásilnění Lukrécie, Gluck/Ifigenie v Aulidě). V roce 2018 byla nominovaná na ceny Thálie a Jantar za vynikající ztvárnění operní role. Markéta se věnuje pedagogické práci na specializovaných technických a interpretačních kurzech pro mladé zpěváky (Liteň, Valtice, Holešov, Kunín, Telč) a věnuje se propagaci a osvětě klasického zpěvu. 

www.marketacukrova.com

Luděk Šabaka (*1966) na sebe upozornil již v dětství. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží.
Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý.

Vystupuje na významných světových pódiích – Musikverein, Wiener Konzerthaus, Semperoper Dresden, Teatro Dal Verme Milano, Salamanca Hall Gifu, Muza Kawasaki Hall Tokyo, Cascade Hall Tokyo, Brick Hall Nagasaki, The Opera House of National Grand Theatre Beijing  atd., spolupracuje s významnými zahraničními umělci, pravidelně vede kurzy klavírní techniky v Tokiu. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989–2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009–2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.

program

 

0Y4A4835.JPGneděle 24. listopadu 2019 v 16 hodin

Jak se natáčel dokument PRALES NAD ZLATO 

beseda s režisérem Janem Svatošem

Prales na Žákově hoře toho umí mnoho. Umí postrašit, okouzlit ale i překvapit. Pod vrstvou tlejícího listí leží ukrytý příběh nejen o našem přírodním bohatství, ale také nápověda pro boj s klimatickými změnami a toho, jak jim lépe čelit. O natáčení dokumentu Prales nad zlato přijde promluvit režisér Jan Svatoš. Vstupné 80,- a snížené pro děti a seniory 40,-

 

 

čtvrtek 5. prosince 2019

Mikulášské čertohrátky

MČlogoČB.jpgOblíbené setkání s pekelníky v Horácké galerii a nebeský prostor s mikulášskou nadílkou v Horáckém muzeu.

 

 

sobota 29. února 2020 v 17:0Luděk-Šabaka-3.jpg0 hodin65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngothmar-mueller-02.jpg

Pódium NMnM / Othmar Müller – violoncello, Luděk Šabaka – klavír

Othmar Müller  – narozen 1963 ve Vídni, studia v Rakousku a v USA.

V roce 1980 spoluzaložil Artis-Quartett; tento soubor účinkuje v nejpřednějších koncertních domech světa a nahrává u nejprestižnějších firem. Z dlouhé řady ocenění jmenujme Grand Prix du Disque, Prix Caecilia, Diapason d’Or, Wiener Flötenuhr, Echo 2000…Těžištěm sólistické a ostatní komorní činnosti Othamara Müllera je oblast soudobé hudby a hudby 20. století. Tato díla pravidelně provádí na světových pódiích a natáčí. Jeho posledním dramaturgickým počinem je nahrávka CD u společnosti Nimbus s díly Antona Weberna a Johanny Müller-Hermann. Pedagogická činnost je reprezentována profesurou na Konzervatoři Josepha Haydna v Eisenstadtu a pravidelným vedením mistrovských kursů v Evropě (Pablo Casals Festival Prades), USA, Honkongu a Japonsku. Othmar Müller hraje na nástroj Andrea Amati z roku 1573, zapůjčený ze sbírek Rakouské národní banky –  Oesterreichische Nationalbank. 

ww.othmarmueller.at

program

 

sobota 4. dubna 2020 v 17 hodin

Pódium NMnM / Bohuslav Martinů gala

65661918_2378633519123910_8407814556876800000_n.jpg65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.png

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Robert Oberaigner – klarinet, Marcelo Padilla – fagot, Yasuko Ogida Tanaka – trubka, Kei Shirai – housle, Magdalena Eber – viola, Jan Ryska – violoncello, Vanda Šabaková – harfa, Luděk Šabaka – klavír

program