Vyhledat v textu

Česky English
Drobečková navigace

Horácká galerie > Kulturní akce

Kulturní akce    

pátek 18. října 2019 v 18 hodinOsvobozený podvečer_plakát.jpg

Osvobozený podvečer

komponovaný pořad věnovaný tématu Osvobozeného divadla a výročí jednoho z jeho zakladatelů

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě vás zve v pátek 18. října 2019 v 18 hodin na komponovaný pořad s písněmi Osvobozeného divadla. Během večera uslyšíte písně  Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha v provedení novoměstského vokálního dámského kvarteta ZEVL (Zuzana Svobodová, Ema Oravcová, Věra Šírová, Lenka Hrubešová), na klavír zahraje Marek Peňáz a vystoupí také Kabaret strýčka Willyho.  O slávě Ateliéru Paul a o svém otci, dvorním fotografu Osvobozeného divadla promluví pan Prokop Paul. V rámci akci můžete navštívit i výstavu fotografií zaměřující se na Osvobozené divadlo a 125. výročí narození režiséra Jindřich Honzla v zámecké arkádě. Po skončení bude připravena i kavárnička s hudbou, kde si společně můžeme zazpívat NEJEN písně Osvobozeného divadla.

Vstupné dobrovolné.

 
 
 
Jindřich Honzl - dokument ČTIMG_20190904_110134.jpg
pátek  25. 10. 2019 v 18 hodin
 
Horácká galerie vám v rámci výstavy Osvobozené divadlo zprostředkuje i dokument České televize o režisérovi Jindřichu Honzlovi, od jehož narození letos na jaře uplynulo 125 let. Hodinový dokument promítneme v zámeckém podkroví, vstupné 50 Kč.
 
 
 
 
 
pátek 25. října 2019 v 19:30 hodin
 
ARTkino HG: Skleněný pokoj /2019/

drama, 104 minut, nevhodný do 12 let, český dabing, Vstupné 80,- 

Režie: Julius Ševčík

Hrají: Carice Van Houten, Hanna Alström, Karel Roden, Roland Møller, Claes Bange, Alexandra Borbély, Karel Dobrý, Zuzana Fialová a další

Film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera. Mimořádný milostný příběh inspirovaný dramatickými událostmi 20. století i zrodem ikonického architektonického skvostu – brněnské vily Tugendhat.
 
 
 

neděle 3. listopadu 2019 v 16 hodinkoncert mladých talentů ZUŠ.jpg

Koncert mladých talentů

Srdečně Vás zveme na Koncert mladých talentů, který se uskuteční v neděli 3. listopadu 2019 v 16 hodin v Horácké galerii. Vystoupí na něm absolventi ZUŠ Jana Štursy, kteří v současnosti studují profesionální hudební školy. Můžete se těšit na výkony Simony Mojžíšové (akordeon), Magdalény Trödlerové (klavír), Hany Kuželové (zpěv a viola), Šárky Blechové (housle), Marka Peňáze (klavír) a Ondřeje Horňase (varhany). Vstupné dobrovolné. 

 

 

sobota 9. listopadu 2019 v 17 hodinmarketa-cukrova-03.jpg65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngLuděk-Šabaka-2.jpg

 

Pódium NMnM / Markéta Cukrová – mezzosoprán, Luděk Šabaka – klavír

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci „staré“ hudby jí vynesly spolupráci s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Orkiestra Historyczna, Göttingen Festival Orchestra), s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách. V romantickém a moderním repertoiru vystoupila pod taktovkou J. Bělohlávka, J. Hrůši, J. Latham-Koeniga, M. Ivanoviče, J. Kyzlinka za doprovodu České Filharmonie, SOČRu, FOKu, Košické, Plzeňské, Brněnské, Ostravské, Zlínské a Varšavské filharmonie. Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta Cukrová věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/ Hrabě Ory) Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Znásilnění Lukrécie, Gluck/Ifigenie v Aulidě). V roce 2018 byla nominovaná na ceny Thálie a Jantar za vynikající ztvárnění operní role. Markéta se věnuje pedagogické práci na specializovaných technických a interpretačních kurzech pro mladé zpěváky (Liteň, Valtice, Holešov, Kunín, Telč) a věnuje se propagaci a osvětě klasického zpěvu. 

www.marketacukrova.com

Luděk Šabaka (*1966) na sebe upozornil již v dětství. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží.
Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý.

Vystupuje na významných světových pódiích – Musikverein, Wiener Konzerthaus, Semperoper Dresden, Teatro Dal Verme Milano, Salamanca Hall Gifu, Muza Kawasaki Hall Tokyo, Cascade Hall Tokyo, Brick Hall Nagasaki, The Opera House of National Grand Theatre Beijing  atd., spolupracuje s významnými zahraničními umělci, pravidelně vede kurzy klavírní techniky v Tokiu. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989–2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009–2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.

program

 

neděle 10. listopadu 2019 v 16 hodinNMnM - Illegato plakat A3.png

ILLEGATO: a capella koncert

Přijďte se podívat, do jakých hudebních těles se mohou rodilí Novoměšťáci zatoulat. V Horácké galerii vystoupí 10. listopadu 2019 osmičlenná acapella skupina ILLEGATO, která vás provede světem hudby bez doprovodu nástrojů. Různorodost repertoáru je jejich výsadou, takže se můžete těšit na skladby od The Beatles, severské lidové písně, vážnější hudbu s moderním nádechem nebo třeba i Buty ve vokální úpravě. Za výstupné dobrovolné si tak můžete přijít zarelaxovat již od čtvrté odpolední.

O souboru Illegato:

Vokální skupina fungující již od podzimu roku 2014. Jejich základnou je Brno, kde se všichni potkali v univerzitním sboru. Po střídání počtu osmi a devíti lidí v uskupení se sžili s označením devítičlenný oktet. Od prosince 2017 se ustálili na osmi, čímž se stali poněkud nudně oktetem. Ač nudní v počtu, snaží se nenudit posluchače repertoárem. Ten je složen ze skladeb značně odlišných datem vzniku, zemí původu, jazykem i žánrem, čímž nabízí posluchači pestrou paletu, ve které si jistě najdete to své. Rádi diváky baví, někdy i na jejich účet. Vybírají si totiž takové písně, které jsou výzvou i pro jejich atmosférické těleso.

 

 

čtvrtek 21. listopadu 2019 v 17 hodin

Koncert sólistů ZUŠ

Tradiční koncert žáků Základní umělcké školy Jana Štursy.

Vstupné doborovolné.

 

0Y4A4835.JPGneděle 24. listopadu 2019 v 16 hodin

Jak se natáčel dokument PRALES NAD ZLATO 

beseda s režisérem Janem Svatošem

Prales na Žákově hoře toho umí mnoho. Umí postrašit, okouzlit ale i překvapit. Pod vrstvou tlejícího listí leží ukrytý příběh nejen o našem přírodním bohatství, ale také nápověda pro boj s klimatickými změnami a toho, jak jim lépe čelit. O natáčení dokumentu Prales nad zlato přijde promluvit režisér Jan Svatoš. Vstupné 80 Kč a snížené pro děti a seniory 40 Kč.

 

 

pátek 29. listopadu 2019 v 19:30

ARTkinoHG: Sláva a bolest

Španělsko 2019, drama, 108 min., nevhodný do 12 let

Režie: Pedro Almodóvar

Hrají: Penélope Cruz, Antonio Banderas, Raúl Arévalo

Horácká galerie vás zve na nejnovější počin z pera kultovního španělského režiséra a scenáristy Pedra Almodóvara. Antonio Banderas v roli filmového režiséra, který už není schopen tvořit. Příčinu tvůrčí prázdnoty musí hledat ve svém životě. Ve vzpomínkách se vrací se do dětství, ke své první dospělé lásce i k bolesti z jejího rozpadu.

Vstupné 80 Kč.

 

čtvrtek 5. prosince 2019

Mikulášské čertohrátky

MČlogoČB.jpgOblíbené setkání s pekelníky v Horácké galerii a nebeský prostor s mikulášskou nadílkou v Horáckém muzeu.

 

 

Animátor 01.jpgpátek 13. prosince 2019 v 17 hodin

Vysočina Filmová: Beseda s animátorem Bohumírem Novákem

Horácká galerie vás zve na předvánoční posezení s loutkami a animovanými filmy amatérského animátora Bohumíra Nováka. Budou promítány krátké animované filmy pro zasmání i k zamyšlení nejen pro děti, ale  i pro jejich rodiče a prarodiče. Nezapomeňte tedy v pátek 13. prosince 2019 v 17 hodin navštívit zámecké podkroví.

Vstupné je 80 Kč, snížené 40 Kč pro děti a seniory.

 

 

 

neděle 15. prosince 2019 v 16 hodinScreenshot_2019-09-12-14-58-40-572_com.google.android.apps.docs.png

Brněnský orchestr lidových nástrojů

Český rozhlas, Nemocnice Nové Město na Moravě a Horácká galerie vás zvou na adventní koncert, jehož kompletní výtěžek poslouží k nákupu vybavení oddělení dlouhodobě nemocných Nemocnice Nové Město na Moravě. 

Těleso Českého rozhlasu obnovilo a na svoji slavnou minulost navázalo v roce 2006. V koncertním programu BROLNu se představují také jednotliví instrumentalisté v sólových virtuózních číslech Od roku 2014 se orchestr zaměřuje na ještě intenzivnější práci s regionálně výraznými  autentickými sólisty ať už jde o legendy Martina Hrbáče, Vlastu Grycovou, Dušana Holého, tak o jedny z nejlepších  instrumentalistů – hráče na Panovu flétnu a zobcové flétny - manžele Liselotte a Jan Rokytovy, fujaristu a zpěváka Pavla Saríka a mnohé další.

Vstupné: 99 Kč

 

  

 

 

 

sobota 29. února 2020 v 17:0Luděk-Šabaka-3.jpg0 hodin65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngothmar-mueller-02.jpg

Pódium NMnM / Othmar Müller – violoncello, Luděk Šabaka – klavír

Othmar Müller  – narozen 1963 ve Vídni, studia v Rakousku a v USA.

V roce 1980 spoluzaložil Artis-Quartett; tento soubor účinkuje v nejpřednějších koncertních domech světa a nahrává u nejprestižnějších firem. Z dlouhé řady ocenění jmenujme Grand Prix du Disque, Prix Caecilia, Diapason d’Or, Wiener Flötenuhr, Echo 2000…Těžištěm sólistické a ostatní komorní činnosti Othamara Müllera je oblast soudobé hudby a hudby 20. století. Tato díla pravidelně provádí na světových pódiích a natáčí. Jeho posledním dramaturgickým počinem je nahrávka CD u společnosti Nimbus s díly Antona Weberna a Johanny Müller-Hermann. Pedagogická činnost je reprezentována profesurou na Konzervatoři Josepha Haydna v Eisenstadtu a pravidelným vedením mistrovských kursů v Evropě (Pablo Casals Festival Prades), USA, Honkongu a Japonsku. Othmar Müller hraje na nástroj Andrea Amati z roku 1573, zapůjčený ze sbírek Rakouské národní banky –  Oesterreichische Nationalbank. 

ww.othmarmueller.at

program

 

sobota 4. dubna 2020 v 17 hodin

Pódium NMnM / Bohuslav Martinů gala

65661918_2378633519123910_8407814556876800000_n.jpg65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.png

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Robert Oberaigner – klarinet, Marcelo Padilla – fagot, Yasuko Ogida Tanaka – trubka, Kei Shirai – housle, Magdalena Eber – viola, Jan Ryska – violoncello, Vanda Šabaková – harfa, Luděk Šabaka – klavír

program