Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Náhled aktuálních výstav ON-LINE

Náhled aktuálních výstav ON-LINEDatum konání:
25.10.2020
Datum ukončení:
12.12.2020

Horácká galerie zůstává i nadále uzavřena, a tak jsme pro vás nachystali alespoň fotoreportáž z právě probíhajících výstav. Výstavu fotografií Miloše Budíka prodlužujeme, tak věříme, že si ji stihnete prohlédnout i osobně. FOTOREPORT z výstavy.

Moc hezký rozhovor natočila letos v červnu brněnská Galerie Valchařská, zde najdete záznam. Starší rozhovor z pořadu Antonína Přidala Z očí z do očí, který vznikl v roce 2003 pro Českou televizi najdete ZDE.

Podobně si můžete prohlédnout také FOTOREPORT z výstavy Odmocnina z malby Jana Svobody.  Na našem E-SHOPU si můžete zakoupit i nově vydaný katalog s názvem Radňovice 1, kde autor bydlí a tvoří. Stále věříme, že se s autorem budete moci potkat i osobně vždy ve čtvrtek hodinu před zavřením. O otevření a tomto setkání vás budeme informovat. Autor natáčí i krátká a velmi vtipná VIDEA na FaceBooku, tak pokud můžete určitě si je pusťte. Jeho malířskou tvorbu najdete i na INSTAGRAMU.

Zde alespoň krátká exkurze do malířova ateliéru. 

Horácká galerie ve spolupráci s novoměstskou nemocnicí a Muzeem města Brna připravila výstavu připomínající osobnost architekta Bedřicha Rozehnala, který významně ovlivnil především zdravotnické stavby v Československu. Architekt vtiskl podobu také nemocnici v Novém Městě na Moravě.

Rozehnal_plakát_komp[2].jpg„Novoměstská nemocnice chce výstavou připomenout 80. výročí zahájení svého provozu. V listopadu 1940 byly otevřeny první ambulance a v prosinci byli v nemocnici hospitalizovaní první pacienti. Oslavy 80. výročí jsme zahájili v roce 2018, tehdy uplynulo 80 let od položení základního kamene. V loňském roce jsme vydali knihu 80 let jsme vám nablízku aneb Příběh novoměstské nemocnice. Výstava v Horácké galerii je pomyslnou tečkou za oslavami osmdesátky novoměstské nemocnice,“ vysvětlila její ředitelka Věra Palečková.

Výstava prezentuje nejen Rozehnalovu práci na novoměstské nemocnici, ale například průřez plány slavného Domu útěchy v Brně, kde se dodnes léčí onkologická onemocnění. „Pro novoměstskou výstavu jsme vybrali také významnou realizaci profesora Rozehnala, kterou projektoval a realizoval po 2. světové válce. Fakultní dětskou nemocnici v Brně,“ přiblížil další část novoměstské výstavy kurátor z oddělení dějin architektury Muzea města Brna Jindřich Chatrný, který výstavu pro Horáckou galerii připravil.

Bedřich Rozehnal je v Novém Městě na Moravě prezentován jako architekt, který změnil standard nemocničního prostředí. „On vnesl do těchto staveb světlo, vzduch. Pacient se v takových prostorách cítil dobře. Byly to pavilony, které byly prosvětlené, měly promyšlenou koncepci provozu. Na svých projektech velmi často spolupracoval s týmem odborných lékařů,“ říká Jindřich Chatrný.

V Horácké galerii jsou vystaveny originály plánové dokumentace novoměstské nemocnice, která vznikala v průběhu roku 1937 a končila v roce 1941, ale také střípky z jeho umělecké tvorby. „Maloval a věnoval se grafické tvorbě. Návštěvníci se mohou těšit na grafiky, které zachycují krajiny nebo různé postavy,“ přiblížil Jindřich Chatrný.

Komorní výstava věnovaná Bedřichu Rozehnalovi bude k vidění v malé galerii v přízemí Horácké galerie. Pokud to epidemiologická situace v České republice dovolí, galerie bude otevřena v týdnu od 30. listopadu, prozatím si ji můžete prohlédnout ON-LINE. Výstava bude ke zhlédnutí až do poloviny ledna 2021.

 

Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy  /prosinec - leden 2021/ NÁHLED VÝSTAVY

Když byla v roce 1970 založena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, aby zajistila přetrvání krajiny jedinečného souladu horácké architektury s přírodou vrchovinných hřbetů a skalisek, rozdělených údolími řek, odehrálo se slavnostní vyhlášení této události v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Jedním z iniciátorů vzniku CHKO byl tehdejší ředitel Horácké galerie a muzea v Novém Městě na Moravě JUDr. Mirko Rosenbaum. Pro veřejnost byla připravena v galerii rozsáhlá výstava, jejímž úkolem bylo přesvědčit a získat podporu veřejnosti k ochraně krajiny a její přírody v níž žijí. Na podnět dalšího ředitele Horácké galerie PhDr. Josefa Chalupy byly v průběhu roku 2019 a 2020 postupně připravovány podklady pro výstavu k příležitosti padesátiletého výročí založení. Stalo se tak rovněž díky probíhajícímu projektu, podpořenému Technologickou agenturou ČR, ve spolupráci s dalšími institucemi, včetně Horácké galerie a Správy CHKO Žďárské vrchy. Výstava i projekt sám se věnuje hodnocení změn krajiny se zaměřením na flóru s využitím starých fotografií (většinou pohlednic). Na výstavě tak mají návštěvníci možnost vidět více než tři desítky příkladů srovnání staré fotografie se záběry dnešního stavu, doprovázené komentářem, mapou daných míst a detaily. 

CHKO_banner2.jpg

celý text Petra Halase

plakát

Přejeme vám i vašim rodinám hezké podzimní dny a hodně zdraví. Sledovat nás můžete i na FaceBooku a Instagramu.