Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Tři středy s uměním - srpnové vernisáže v Horácké galerii od 11. 8.

Tři středy s uměním - srpnové vernisáže v Horácké galerii od 11. 8.Datum konání:
10.8.2021
Datum ukončení:
30.9.2021

Pro milovníky výtvarného umění připravila Horácká galerie v Novém Městě na Moravě tři nové výstavy. Vernisáže proběhnou vždy ve středu v 17 hodin, počínaje 11. srpnem. Budou věnovány čtyřem autorům - Vladislavu Krédlovi, Zdeňku Macháčkovi společně s Miroslavem Štolfou a Ivanu Křížovi.

Jako první se představí fotograf Vladislav Krédl. Jeho výstavu JINOU CESTOU, která potrvá v prostorách Malé galerie HG do 17. října, připravil kurátor Jakub Orel Tomáš k umělcovým 80. narozeninám. Vernisáže se zúčastní autorova dcera Jolana Nováková Krédlová, k výstavě promluví Mgr. Hana Hamplová, o klavírní doprovod se postará Marek Peňáz.

Autor názvem výstavy míří spíše na svobodnou cestu duchovní a myšlenkovou. Mimoděk však vyjádřil své postavení ve fotografické branži. Vydal se svou vlastní originální cestou,“ říká kurátor Jakub Orel Tomáš. Volné tvorbě se věnuje od 60. let - z počátku reportáži, krajině a také aktu. Později se orientuje především na fotografii zátiší a inklinuje k novoromantickému proudu. Krédlova současná fotografie se ocitá na hranici žánru zátiší. Scéna před objektivem je mnohdy spíše fotografovanou asambláží, kterou autor komponuje před objektivem velkoformátu s básnickým zaujetím. Výsledné fotografie dále počítačově neupravuje. Atmosféra výsledného obrazu nás vede k ohromující surrealistické hře asociací, pracuje s patosem barokní vanitas, i s odkazy ke géniům modernismu. Kromě starožitností a přírodnin má ve fotografovaných kompozicích výsadní postavení africká skulptura a maska. Jedná se o autorovo vážné zaujetí původní magickou funkcí umění.

Učitelka z Kolína, co nemá ráda mršiny a shnilé ovoce (archiv autora)  Konfrontace Evropa - Amerika (archiv autora)

Pro blížící se 80. jubileum připravuje Krédl rozsáhlou retrospektivu ve Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi. Horácká galerie v Novém Městě na Moravě představuje jeho dílo v koncentrované podobě tří monumentálních fotografických cyklů z aktuální autorovy tvorby. První z cyklů je věnovaný novému životu starých plechovek, druhý cyklus je věnován imaginativním kompozicím se starožitnou manekýnou a třetí cyklus, výjimečně fotografovaný makro-objektivem, se zabývá přízraky, které se zjevují v abstraktně expresionistické malbě Jaroslava Vožniaka.

Na Vladislava Krédla naváže prezentace dvojice již nežijících brněnských výtvarníků Zdeňka Macháčka a Miroslava Štolfy. Vernisáž se uskuteční v Horácké galerii ve středu 18. srpna v 17 hodin za účasti členů rodiny obou umělců, kurátorky Petry Mrkosové a hudebníka Ivana Gulaie. Tvorba obou autorů zachycuje abstrahovaným tvarovým zjednodušením snahu o co nejjednodušší vyjádření jejich pocitů načerpaných z rozdílných prostředí. Zatímco náměty dřevěných skulptur a objektů Zdeňka Macháčka, od roku 1971 žijícího mimo ruch civilizace v Křížovicích u Nedvědice, vychází z inspirace přírodou, jejích tvarů a nevyzpytatelných živlů, Miroslav Štolfa zůstal věrný dvourozměrnému vyjádření, ať už šlo o komorní plátna či rozměrné malby, a inspiroval se převážně světem techniky a jejích dopadů na civilizaci.

Do třetice v Novém Městě představí Ivan Kříž kolekcí čtyřiceti geometrických kreseb tuší a barevnými inkousty. Stejně jako objektům, i kresbám autor dává názvy, které vycházejí z jeho vlastní literární zkušenosti, zejména z psaní poezie. Slovenský rodák, jehož kořeny sahají na Vysočinu k Radešínu, se do Horácké galerie vrátil po pěti letech, kdy tu v roce 2016 prezentoval objekty z hřebíků, skříňových táhel a dalších materiálů.

Bližší informace: kurátoři výstav

Mgr. Petra Mrkosová, tel. 704 616 266, email: mrkosova@horackagalerie.cz

MgA. Jakub Orel Tomáš, tel. 775 561 717, email: oreltomas@horackagalerie.cz