Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Přijďte se podívat na česko-slovenskou premiéru unikátní kolekce Karla Tomana

Přijďte se podívat na česko-slovenskou premiéru unikátní kolekce Karla Tomana



Datum konání:
13.4.2022
Datum ukončení:
12.6.2022

V arkádě Horácké galerie dnes v 17 hodin začíná výstava obrazů pozapomenutého malíře a prostějovského rodáka Karla Tomana (1889 - 1965). Jde o kolekci akvarelů s tématem dřevěných kostelíků z Podkarpatské Rusi (dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny) ze soukromé sbírky, která má v Novém Městě na Moravě česko-slovenskou premiéru. Obrazy, které nikdy nebyly v Česku vystaveny, doplňuje spousta informací o historii a architektuře těchto církevních staveb a také reprodukce dobových černobílých snímků od amatérského fotografa Bohumila Vavrouška, které Horácké galerii zapůjčilo Národní muzeum v Praze. Výstava potrvá do 12. června 2022. Záštitu nad výstavou převzala paní Magda Vášáryová, která je mimo jiné „kmotrou“ dřevěného řeckokatolického chrámu v obci Krajné Čierno v Prešovském kraji.

Karel Toman v Horácké galerii (1).jpg      Karel Toman v Horácké galerii (3).jpg

Novoměstská výstava Dřevěné kostely na akvarelech Karla Tomana vychází ze stejnojmenné publikace slovenského sběratele Petera Sklenčára, pedagoga a laického historika. Publikace bude na výstavě k dispozici ve slovenské verzi. Autor ve svém díle zúročil jak svůj dlouholetý zájem o umění, postupným budováním sbírky Tomanových akvarelů a následnou péčí o ni, tak o historii, kdy pátrání po informacích o životě tohoto malíře a grafika připomínalo spíše detektivní práci.

Uměleckých osobností s týmž jménem totiž figuruje v české kultuře hned několik. Avšak Karel Toman, na jehož díle je výstava založena, byl postavou záhadnou. Informace v dostupné literatuře byly skoupé, často se rozcházely, nebo uváděly nepřesná data. Pátráním v matrikách a archivech se ale Peteru Sklenčárovi podařilo dát dohromady podrobnou biografii tohoto prostějovského rodáka. Dozvídáme se tak nejen základní životní data, ale i mnohé detaily z malířova soukromého života.

„Historický přesah má však sbírka, publikace i výstava ve svém monotematickém zaměření na akvarely zachycující zejména dřevěné chrámy Podkarpatské Rusi, dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny (např. Jasiňa, Steblivka atd.), Slovenska (Bánovce nad Bebravou) a v několika případech i České republiky (Tichá). Řada z těchto dřevěných staveb již neexistuje, nebo je nenávratně poškozena a akvarely tak představují vedle dochovaných historických fotografií nedocenitelný dokument,“ říká kurátorka výstavy Petra Gregorová.

vystava_Toman_pozvanka-online_430x600(1).jpg