Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Výstava Půlstoletí hledání - fotografie Josefa Březiny

Výstava Půlstoletí hledání - fotografie Josefa BřezinyDatum konání:
7.12.2021
Datum ukončení:
9.1.2022

V Horácké galerii probíhá výstava „Půlstoletí hledání“ Josefa Březiny (* 9. března 1945), třebíčského rodáka, který se výhradně věnuje fotografování přírody. Činí tak po vzoru svého otce už od svých patnácti let. Vystudoval strojní průmyslovou školu v Třebíči a Vysoké učení technické v Brně, obor elektrotechnika. Poté prošel zaměstnáními ve slovenské Rožnavě, JME Třebíč a v elektrárně Dukovany. Fotografování ve volném čase se však stalo jeho celoživotní náplní, jeho archiv čítá na tisíce snímků. Novoměstská výstava je reprezentativním výběrem černobílých i barevných fotografií, které dokládají Březinovo putování krajinou s objektivem v ruce i potvrzují, že příroda poskytuje třebíčskému rodákovi útočiště, možnost duchovního růstu a v neposlední řadě nekonečnou inspiraci.

Během svých jednodenních vycházek i několikadenních expedic se Josef Březina setkává s motivy, které v jeho fotografiích ožívají v netradičních kompozicích  a souvislostech. Kořeny stromů na nás vyhlížejí jako rozohnění draci i rozevláté lesní víly, skalní útvary nejsou jen nehybnými kameny, ale živými bytostmi, dráty, šustí či pohozené provázky citlivě zachycují zamilované dvojice. Ve svébytné obrazy se proměňují také odrazy v hladině rybníků i v kalužích na polních cestách, asfaltové skvrny na silnicích nebo prosté nedokonalosti městských chodníků.

Přestože Josef Březina putoval Slovenskem a různými místy v české krajině, nejbližší mu zůstává okolí Třebíče. Ona důvěrně známá místa, která se však mění každým okamžikem. Tyto leckdy jemné nuance rodného kraje dokáže zachytit pouze ten, kdo se umí pozorně dívat. Nejen dívat, ale především vnímat.               A právě v tom spočívá největší umění Josefa Březiny.

 

Březina plakát.png