Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Srdečně Vás zveme výstavu Tři po třiceti.

Srdečně Vás zveme výstavu Tři po třiceti.Datum konání:
12.10.2022
Datum ukončení:
4.12.2022

Srdečně Vás zveme ve středu 12. října v 17 hodin na vernisáž výstavy Tři po třiceti. Tato výstava svede dohromady autory Jiřího Plieštika, Jiřího Štourače a Tomáše Smetanu.

Výtvarné setkání autorů Jiřího Plieštika, Jiřího Štourače a Tomáše Smetany v Horácké galerii není náhodné. Jsou to dlouholetí přátelé. Výstava naváže na společný výstavní rozhovor, který vedli před třiceti lety v tehdy ještě nerestaurovaném sále bývalé konírny novoměstského zámku – nyní depozitu Horácké galerie.

Sochař a fotograf Jiří Plieštik (*1956) žije střídavě v Praze, Dánsku a Písečném. Námětem jeho tvorby je abstrahovaná, stylizovaná figura. Někdy sahá do tvarosloví říše rostlin, jejichž makrodetail zachycuje fotograficky a organický tvar dále abstrahuje do sochařské formy.

Tomáš Smetana (*1960) žije v Praze. Věnuje se především precizní velkoformátové kresbě předmětů, jejich skrytých souvislostí a příběhů. V současné době převažuje princip střihu a koláže. Autor recykluje své dřívější práce. Střih se současně stává námětem i způsobem řešení prostoru kresby.

Jiří Štourač (*1960) žije a tvoří v Bystrém. Využívá klasické umělecké žánry zátiší, portrétu nebo figury v interiéru. Vyjadřuje tím přesvědčení, že se umění nemusí příliš vzdalovat od neokázalého záznamu světa kolem nás, když právě v něm můžeme najít vše podstatné. Vyznění scén na jeho obrazech může být vzdálené reálné zkušenosti a má spíše podobu vnitřní vize, nebo utkvělé vzpomínky.

vystava_3po30_plakat_A2.jpg