Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Přijďte se podívat na výstavy Jany Mikyskové a Čestmíra Sušky

Přijďte se podívat na výstavy Jany Mikyskové a Čestmíra SuškyDatum konání:
19.1.2022
Datum ukončení:
27.3.2022

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravuje na rok 2022 celkem 18 výstavních projektů. První z nich odstartoval ve středu 19. ledna vernisáží výstavy Rezavé sochy a jejich otisky. Sochař Čestmír Suška na nich představuje menší objekty z kovu a dřeva a tzv. rezotisky - grafická díla vznikající originální technikou. Trio performerů - kurátor výstavy Jakub Orel Tomáš společně s Lumírem Vobejdou a Danielem Šimkem plánují, že některá díla na vernisáži za přítomnosti autora nechají rozeznít. Výstava potrvá do 27. března 2022.

V pořadí třetí Suškova novoměstská prezentace navazuje na loňskou podzimní výstavu v Horáckém muzeu s názvem Věci venku, kdy byly v půdním prostoru instalovány fotografie jeho děl ve veřejném prostoru v různých městech České republiky i v zahraničí. Autor také provedl zájemce Novým Městem v rámci komentované prohlídky svých devíti monumentálních objektů v exteriéru, které jsou od loňského května instalovány v Novém Městě na Moravě v rámci sochařské přehlídky Sochy pod novoměstskou oblohou. Tato přehlídka vznikla loni ve spolupráci s novoměstskou radnicí, je koncipována jako bienále a jejím cílem je dlouhodobě představovat díla současných autorů ve městě s výraznou sochařskou tradicí (Jan Štursa, Vincenc Makovský aj.).

Nová Suškova výstava Rezavé sochy a jejich otisky je komornější a završuje trojdílný cyklus, díky kterému mají návštěvníci možnost vidět dílo renomovaného autora v celé jeho šíři. Aktuálně připravujeme publikaci, která bude reflektovat proměnu děl v jednotlivých ročních obdobích i jejich soužití s místními obyvateli a návštěvníky. V ulicích města budou objekty instalovány do 20. března 2022, poté začneme chystat druhý ročník sochařské přehlídky na rok 2023,“ říká ředitelka galerie Věra Staňková.

IMG_20220119_Suška_03.jpg   IMG_20220119_Suška_01.jpg   IMG_20220119_Suška_04b.jpg   

Druhá lednová výstava nese název Ozvěny ztichlého dvora a je dílem keramičky Jany Mikyskové, členky Klubu výtvarných umělců Horácka. Vernisáž se uskutečnila ve středu 26. ledna v 17 hodin za účasti autorky, která osobitým způsobem propojuje svět řemesla a umění. V Horácké galerii představí aktuální tvorbu, která vznikla během posledního roku v jejím novém ateliéru v Radostíně nad Oslavou. Výstava potrvá do 13. března 2022.

Strukturální abstraktní závěsné reliéfy Jany Mikyskové jsou inspirovány zemským živlem, k němuž odkazuje apriori použitý materiál keramické hlíny i zvolená střídmá zemitá barevnost, jež charakterizovaly tvorbu Mikyskové už dříve. Struktury jsou nadále tvořeny krakelováním, technikou, kterou výtvarnice inspirovaná raku keramikou vypalovanou v přímém ohni dovedla k dokonalosti; lepením, vrstvením a komponováním dalších náhodně nalezených předmětů - kusy naplaveného dřeva, drobných kovů a jiných fragmentů, - ožívajících na obrazech v nových souvislostech,“ charakterizuje výstavu kurátorka Petra Mrkosová.

01.JPG  11.JPG  001.jpg 

0001.jpg