Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

Photographia natura 2023

6. února 2024 – 31. března 2024

Pro jubilejní 20. ročník fotografické soutěže Photographia natura 2023, kterou Horácká galerie pravidelně přejímá od pořadatele Muzea Vysočiny v Jihlavě, bylo zvoleno téma „To nejkrásnější z přírody.“ Toto široké, všeobjímající téma bylo vybráno záměrně. Jak říkají pořadatelé výstavy: „Vždyť kdokoliv může považovat za nejkrásnější přírodní motiv cokoliv. Někdo květinu, jiný tetřeva, další zase starý strom nebo třeba vodopád, řeku, jezero se zapadajícím sluncem či orosený hřib.“ Vítězné práce byly tentokrát oceněny ve dvou samostatných kategoriích: krajina a ostatní fotografie. Vedle proměn krajiny se nejoblíbenějším motivem letošního ročníku stala zvířátka všeho druhu.

pn23.jpg

Martin Jelínek - láska

Vernisáž ve středu 24. ledna v 17 hodin

Martin Jelínek žije, pracuje a tvoří v Krásném nad Svratkou, zapadlé vsi mezi kopci. Restauruje, zve místní i přespolní umělce na jejich faru a do maringotky v kopaninách, kterou postavil za účelem výtvarných rezidencí v přírodní krajině Vysočiny. Ve své obci organizují se svoji ženou Hanou výtvarné happeningy v kostele sv. Václava. Za tímto účelem založili spolek s názvem "Na kraji Kraje". Martin je výrazný výtvarný samorost původem z Hlinska, věnuje se hlavně malbě olejem. Spontánním stylem zaznamenává své sny, vize a viditelné i neviditelné vztahy mezi lidmi, zvířaty, věcmi a světem. Divák se může těšit také na koncept a audiovizuální instalace. Dílo Martina Jelínka nebylo dosud v Horácké galerii představeno formou samostatné výstavy.
Jelinek_pozvanka_A5_online.jpg

CS.KOMIKS.23 & Pocta Rychlým šípům

Vernisáž, živé kreslení a ocenění výherců soutěže
Středa 17. ledna v 17 hodin

V Horácké galerii budou po úspěchu CS.KOMIKS.21 opět představeny výsledky již 7. ročníku studentské komiksové soutěže. Studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol z Česka i Slovenska zaslali své práce na různá témata do konce srpna 2023, a v září 2023 z nich odborná komise vybrala vítězné komiksy. Hlavní cenou pro výherce je cesta na Mezinárodní festival komiksu ve francouzském městě Angoulême v lednu 2024.

Soutěž opětovně probíhá ve spolupráci Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně s partnery - Rotary klubem Brno City (CZ), Rotary klubem Zvolen (SK), Rotary klubem Angoulême (FR), Chambre de Commerce d´industrie d´Angoulême, Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě a časopisem AARGH!

Součástí novoměstské výstavy bude prezentace putovní výstavy Pocta Rychlým šípům, kterou k 80. výročí klubu Rychlých šípů uspořádala Skautská nadace Jaroslava Foglara, a rovněž reprodukce originálů původních komiksů od dvojice Foglar - Fischer.

Komix_FB_post_1900x1000.png

 

 

SOCHY POD NOVOMĚSTSKOU OBLOHOU: JAN HENDRYCH

12. května 2023 - 30. dubna 2024  

Sochy pod novoměstskou oblohou jsou sochařská přehlídka ve veřejném prostoru Nového Města, která vznikla v roce 2021 a jejímž cílem je vnést do exteriéru města oživení skrze kvalitní sochařskou tvorbu. Druhý ročník představí figurální tvorbu českého sochaře, malíře, restaurátora, kurátora a emeritního profesora Akademie výtvarných umě-ní v Praze Jana Hendrycha, jenž si nenechal ujít zahájení přehlídky.
FB_event_1200x628.png

Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.