Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

FIBER ART SPACE

21. 6. - 24. 9. 2023 zámecké podkroví, zámecký kabinet

Na výstavě se zaměříme na objektovou, konceptuální a designovou tvorbu Ateliéru textilní tvorby v prostoru katedry Textilní tvorby na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Představeny budou práce současných studentů, absolventů a v neposlední řadě pedagogů vedoucí ateliéru doc. Blanky Cepkové, MA a asistentky ateliéru Mgr. art Beáty Gerbócové, ArtD. K výstavě bude připraven i doprovodný program pro děti i dospělé návštěvníky.

Program ateliéru je zaměřen na autorskou tvorbu a osobní koncept, ale i textil jako součást architektury a tvorbu designových doplňků interiéru a exteriéru. Vystavované práce představují současnou volnou tvorbu v textilním materiálu, která se ale opírá o tradici                a využívá širokou škálu textilních technik, které dále rozvíjí. Na výstavě budou mimo jiné zastoupeny techniky jako tkaní na stavu, digitální žakárové tkaní, výšivka či tufting, ale i prostorové objekty, tzv. měkké sochy a další.

FAS_pozvanka_A5_2_online.jpg

FIBER006.jpg  FIBER023.jpg  FIBER057.jpg

VESMÍR V NÁS
21. 6. - 10. 9. 2023 malá galerie

Výstava prezentuje tvorbu Marie Tomášové (*1959 v Mladé Boleslavi), která se celoživotně zabývá různými  technikami (netkaná tapiserie, textilní aplikace a textilní koláže). Ćlenka Sdružení textilních výtvarníků, členů Syndikátu výtvarných umělců, studovala pedagogickou školu v Berouně a SUŠ Hollar v Praze. Od devadesátých let se zabývá tvorbou textilních obrazů technikou netkané tapiserie (aradekor, již zaniklé technologie art protis) a tvorbou textilních aplikací. Kromě nástěnné tvorby pracuje též s textiliemi a papírem v prostoru a světle. Kombinaci batikovaného papíru a textilie též využívá při aktuální tvorbě textilních koláží.

Tomasova_pozvanka_A5_online.jpg

VESMIR001.jpg  VESMIR013.jpg  VESMIR016.jpg 

EPOS

Vernisáž v pátek 9. 6. v 17:00 hod., arkáda

Výstava v zámecké arkádě připomene atmosféru šedesátých let prostřednictvím fotografií členů brněnské fotografické skupiny EPOS - Jiřího Horáka, Rostislava Košťála, Františka Maršálka a Petra Sikuly. Skupina založená na jaře roku 1967, inspirovaná filmovou estetikou nové vlny, patřila k dominantě tehdejší československé fotografie. Počáteční zaměření autorů na dokumentární a krajinnou fotografii se postupně proměňovalo v aranžované formy, které výrazně ovlivňoval od roku 1969 až do své emigrace roku 1972 „nefotografující člen skupiny“ Ladislav Plch.

5 4-51970.jpg 993A0264.jpg Švand Balcer Černovice-u7.jpg

SOCHY POD NOVOMĚSTSKOU OBLOHOU: JAN HENDRYCH

12. května 2023 - 30. dubna 2024  

Sochy pod novoměstskou oblohou jsou sochařská přehlídka ve veřejném prostoru Nového Města, která vznikla v roce 2021 a jejímž cílem je vnést do exteriéru města oživení skrze kvalitní sochařskou tvorbu. Druhý ročník představí figurální tvorbu českého sochaře, malíře, restaurátora, kurátora a emeritního profesora Akademie výtvarných umě-ní v Praze Jana Hendrycha, jenž si nenechal ujít zahájení přehlídky.
FB_event_1200x628.png

Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.