Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

V bělosti sněhu / zima v technice linorytu

Vernisáž 16. 11. v 17 hodin 

Výstava představí tvorbu sedmi umělců, členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar, kteří prostřednictvím grafické techniky linorytu reflektují téma zimy, sněhu a jeho bělosti.
„Bělost znamená také čistotu - bělost a jas čerstvého sněhu má jistě podobný dopad na naše duše - a čistý sníh je pomocníkem pro naše vnitřní nalézání naší vlastní harmonie,“ říká k výstavě Pavel Piekar, jeden z kurátorů výstavy a zároveň jeden z vystavujících autorů. Dalšími zastoupenými autory jsou Zbyněk Hraba, Ivo Křen, Peter Kollár, Jiří Samek, Miloš Sláma a Ladislav Sýkora.

vystava_v-belosti_pozvanka-online_600x430.jpg

Plieštik - Smetana - Štourač

Vernisáž 12. 10. v 17 hodin

Výtvarné setkání autorů Jiřího Plieštika, Jiřího Štourače a Tomáše Smetany v Horácké galerii není náhodné. Jsou to dlouholetí přátelé. Výstava naváže na společný výstavní rozhovor, který vedli před třiceti lety v tehdy ještě nerestaurovaném sále bývalé konírny novoměstského zámku – nyní depozitu Horácké galerie.

Sochař a fotograf Jiří Plieštik (*1956) žije střídavě v Praze, Dánsku a Písečném. Námětem jeho tvorby je abstrahovaná, stylizovaná figura. Někdy sahá do tvarosloví říše rostlin, jejichž makrodetail zachycuje fotograficky a organický tvar dále abstrahuje do sochařské formy.

Tomáš Smetana (*1960) žije v Praze. Věnuje se především precizní velkoformátové kresbě předmětů, jejich skrytých souvislostí a příběhů. V současné době převažuje princip střihu a koláže. Autor recykluje své dřívější práce. Střih se současně stává námětem i způsobem řešení prostoru kresby.

Jiří Štourač (*1960) žije a tvoří v Bystrém. Využívá klasické umělecké žánry zátiší, portrétu nebo figury v interiéru. Vyjadřuje tím přesvědčení, že se umění nemusí příliš vzdalovat od neokázalého záznamu světa kolem nás, když právě v něm můžeme najít vše podstatné. Vyznění scén na jeho obrazech může být vzdálené reálné zkušenosti a má spíše podobu vnitřní vize, nebo utkvělé vzpomínky.

vystava_3po30_pozvanka-online.jpg

Básníci ticha

5. 10. - 27. 11. 2022

V zámeckém podkroví se představí dvojice Pavel Bezděčka a Lubomír Kerndl, členové Spolku výtvarných umělců Vysočiny. Prvního z autorů novoměstské publikum dobře zná jako činorodého člověka, který s Horáckou galerií léta spolupracuje při organizaci fotografické soutěže Photographia Natura, či zde v minulosti přestavil svoji knihu Bajky a pohádky z Vysočiny. Tentokrát se Pavel Bezděčka představí jako výtvarník, jeho počítačové grafiky doplní kresby a plastiky Lubomíra Kerndla. Výstava Básníci ticha, kterou kurátorsky připravila Petra Gregorová, se koná u příležitosti 70. narozenin Pavla Bezděčky. A protože povoláním zoolog Muzea Vysočiny Jihlava stále rád poznává vše nové, píše, kresli, fotografuje a cestuje, můžete se 15. listopadu těšit na jeho cestovatelskou besedu, která nás zavede do Peru.

1(1).jpg

 

 

Výstava vítězných exponátů z MS v broušení skla

2. 9. - 30. 11. 2022

Po loňské úspěšné prezentaci sklářů – brusičů vystavujeme kolekci oceněných exponátů, které vzešly ze soutěže GCWC (Glass Cutting World Cup) při letošním červnovém nižborském klání. Na Mistrovství světa v broušení skla 2022 opět vznikly krásné kousky ve třech kategoriích: ruční broušení – povinná tvorba, ruční broušení – volná tvorba, strojní broušení. Tato soutěž, která se zrodila z původního mezinárodního sympozia, si klade za cíl popularizovat sklářství a přilákat k němu i mladou generaci, která bude pokračovat v zachování poctivého, náročného, ale stejně tak křehkého a krásného řemesla. Přijďte se podívat - a opatrně přitom našlapujte!  

IMG_20220902_144956.jpg  IMG_20220902_145142.jpg  IMG_20220902_145254.jpg

 

Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.