Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

Božena Rossí
vernisáž výstavy 26. června v 17 hodin
26. 6. - 29. 9. 2024

Umělecká rodina Rossí je výrazným výtvarným elementem regionu. Bratři malíři Tomáš a Karel Rossí a jejich děti Josef, Karolína a Kateřina se věnují profesionální výtvarné tvorbě, kterou galerie dosud reflektovala okrajově. Stejně tak i Božena Rossí (*1957). Výtvarnice pochází ze Slovenska, studovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté v Praze na Akademii výtvarných umění (prof. Karel Souček), od 80. let žije se svým manželem Karlem Rossím v Bystřici nad Pernštejnem. Tvorba Boženy Rossí vyniká lyrickým, meditativním charakterem reflektujícím dění ve světě, přírodě i mezi lidmi. Abstraktní a symbolické struktury jsou v současné době stále častěji doplňovány i konkrétnějšími rostlinnými motivy, v nichž se odráží silný erotický náboj. Božena Rossí vypracovala vlastní formu malby voskem vycházejícím z enkaustiky a téměř výhradně nemaluje štětci, ale rukama, špachtlí a dalšími nástroji, kterými obraz modeluje. Vosk, do něhož přidává barvy, si sama míchá a kombinuje s damarovým lakem.
Při realizaci výstav často vychází i ze samotného prostoru, pro který jsou díla určena. Nejinak tomu bude i v případě výstavy v Horácké galerii. Výstavní prostory jsou autorce velmi dobře známy a má k nim osobní vztah. S Horáckou galerií spolupracovala například na malířském workshopu v roce 2022.

Rossi_pozvanka_online.jpg

Klub výtvarných umělců Horácka
vernisáž výstavy 26. června v 17 hodin
26. 6. - 13. 10. 2024

Výstava představí ve dvou prostorách HG aktuální tvorbu členů tohoto sdružení. I touto cestou si Horácká galerie připomene výročí svého vzniku a jedno ze svých stěžejních poslání – sledování a prezentaci aktuální tvorby současných regionálních autorů. Skupinová výstava je v tomto případě řešením, jak představit široké spektrum etablovaných výtvarníků, z nichž velká část je svými díly zastoupena i ve sbírce HG.
Klub výtvarných umělců Horácka vznikl v roce 1991 rozdělením Sdružení výtvarných umělců Vysočiny na dvě části – jihlavskou, která funguje stále pod názvem SVUV, a žďárskou, přejmenovanou na KVUH. Během existence Klubu se v něm vystřídala celá řada umělců i teoretiků životem i tvorbou zakotvených na Vysočině. Předsedkyní klubu je od roku 2011 Mgr. Jana Zabloudilová, pedagožka, výtvarnice a zároveň spolukurátorka výstavy v Horácké galerii.

KVUH_pozvanka_online.jpg 

Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.