Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

Antonín Čalkovský: Mezi nebem a zemí

1. 3. - 28. 5. 2023

Výtvarná činnost brněnského malíře Antonína Čalkovského je spjata se skupinami Parabola a Sdružení Q, jejichž byl členem. Retrospektivní výstava, připravovaná ve spolupráci s rodinou autora k 90. výročí jeho narození (*22. 4. 1933), ukáže různé polohy jeho tvorby v jednotlivých časových obdobích: 50. a 60. léta byla ve znamení experimentu a hledání, tvorbu 70. let výrazně ovlivnil autorův služební pobyt v Egyptě, další tvůrčí etapu poznamenalo setkání s malířem Jánušem Kubíčkem v 80. letech. Toto přátelství přivedlo Antonína Čalkovského k technice olejopryskyřičné emulze. Zmíněnou techniku pak v různých obměnách zdokonaloval po zbytek života.

01.jpg 05.jpg IMG_20230301_152241.jpg

vystava_calkovsky_plakat_A2.jpg

Na stromy

15. únor - 9. duben 2023

Kurátor Jakub Orel Tomáš volně naváže na dřívější výstavní projekt Na houby! Představí díla renomovaných autorů: intermediální tvorbu Veroniky Šrek Bromové a malbu a kresbu Otto Plachta. Intermediální umělkyně Veronika Bromová vystavovala na mnoha místech Evropy, Ruska, USA a Asie. Reprezentovala Českou republiku na Bienále v Benátkách v roce 1999. Jádrem její práce je tělo, ženství, rod, rodina, alternativní rodina, příroda, mytologie. V poslední dekádě rozvíjí své vlastní způsoby rituálu – performance.
Otto Placht bývá nazýván malířem džungle. Od roku 1993 proslul velkými obrazy inspirovanými pravidelným pobytem v jihoamerické džungli u peruánských domorodých obyvatel z indiánského kmene Šipibó.

„Na stromy“ je návrat v rámci hledání jednoty se světem a přírodou. Fyzická i duchovní snaha obnovit tuto jednotu provází lidského ducha již od dávných dob, je předmětem zasvěcovacích rituálů a cílem úniků z civilizace. Jak a proč se právě člověk vydělil z této jednoty? Obsah Rosseauovy myšlenky návratu k přirozenosti, pejorativně vyjádřené okřídleným slovním spojením „zpátky na stromy,“ může být nezralou adolescentní pózou, autentickou duchovní a životní cestou jedince i možným scénářem, který nastane po krizi a pádu civilizace.

Výstava Na stromy_Stínání reality Veronika Šrek Bromová 2021.jpg

 

Photographia Natura 2022

8. únor - 2. duben 2023

Výstava fotografií s přírodní tematikou, kterou každoročně pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava a Horácká galerie ji poté přebírá, nabízí 75 vybraných snímků ze soutěže Photographia natura. Do 19. ročníku soutěže se přihlásilo 41 autorů a zasláno bylo 252 fotografií. Přijďte se podívat, jak se fotografové poprali s lesními motivy a třeba se i inspirovat k účasti v jubilejním 20. ročníku, jehož téma zní „To nejlepší z přírody“.

1. místo František Štohanzl.jpg 2. místo Vlasta Böhmová.jpg 3. místo Michaela Vinterová.jpgVítězné snímky Františka Štohanzla, Vlasty Böhmové a Michaely Vinterové.

PN_2022_plakat.jpg

 

Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.