Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Poetický herbář - ilustrátorská a básnická výzva

Poetický herbář - ilustrátorská a básnická výzvaDatum konání:
20.4.2020
Datum ukončení:
31.3.2021

ilustrátorská a básnická výzva

Rozhodli jsme se vyhlásit soutěž o nejkrásnější poetický herbář. Nechte se okouzlit místními rostlinami a pokuste se zachytit jejich krásu kresebnou, či malířskou ilustrací podobně jako výtvarník Vojtěch Štolfa. Inspiraci můžete najít třeba na zahradě podobně jako malíř František Bukáček, od jehož narození v dubnu uplynulo 110 let. Nebo květiny ilustrujte poezií jako básník Jakub Deml ve své knize Moji přátelé. V letošním roce si navíc připomínáme 50. výročí vzniku CHKO Žďárské vrchy, které na konci června roku 1970 u Stříbrné studánky pod Žákovou Horou vyhlásil tehdejší prezident Ludvík Svoboda.

Pravidla výzvy:

Zúčastnit se může každý, bez rozdílu věku.

Podmínkou je do 31. března 2021 odevzdat na pokladnu HG, na adrese Vratislavovo náměstí 1, 592 31 Nové Město na Moravě jednu z níže jmenovaných variant herbáře.

  • minimálně 5 vlastnoručně ilustrovaných archů různorodých a co nejvěrněji zachycených rostlin rostoucích v CHKO Žďárské vrchy. Technika provedení i velikost archů a případná adjustace je libovolná. Každý arch ovšem musí být opatřen příslušným názvem rostliny.
  • minimálně 5 autorských básní o rostlinách rostoucích v CHKO Žďárské vrchy. Básně lze poslat i e-mailem na adresu: kulkova@horackagalerie.cz

Odevzdané práce budou posouzeny odborníky, případně budou vystaveny na společné výstavě v roce 2021 a poté vráceny. 

Prosíme, foťte, skicujte, ale netrhejte rostliny kvůli herbáři!

Postup práce:

  • ‌Najdi v okolní přírodě rostlinu v květu, pořádně si ji prohlédni, vyfoť nebo si udělej skicu na papír, napiš báseň.
  • ‌Rostliny, které neznáš, urči podle atlasu nebo si údaje najdi na www.pladias.cz, použít můžeš i bezplatnou aplikaci PlantNet, případně placenou aplikaci českých odborníků FlowerChecker.
  • ‌Skicu nebo fotografii, báseň překresli/přepiš na arch papíru.
  • ‌Hotový arch doplň o celý název rostliny, včetně latinského názvu.

 Přejeme hezkou zábavu!