Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Připravujeme

Připravujeme: 

 

Vladislav Krédl, vernisáž výstavy 11.8. v 17 hodin

Výstava je připravena k blížícímu se jubileu, osmdesátinám fotografa Vladislava Krédla. Máme jedinečnou příležitost uvést Krédlovo dílo v koncentrované podobě. V Malé galerii jej představíme formou tří monumentálních cyklů aktuální tvorby. 

Vladislav Krédl (∗1942) pracoval jako technik vývoje v závodě Škoda Mladá Boleslav. Souběžně se naplno věnoval fotografii. Od roku 1966 se podílel na činnosti skupiny výtvarníků v Mladé Boleslavi. Současně rozvíjel kontakty s pražskými fotografy, například Janem Reichem, a také s dalšími umělci, vrstevníky, kteří se později sdružovali jako neoficiální Spolek Pohodlí. Vedle technické dokumentační fotografie (od 1982 působí jako podnikový fotograf) se celoživotně věnuje volné tvorbě. Od počátku inklinuje k novoromantickému proudu především fotografiemi zátiší. Manifestem tohoto tvůrčího období byla výstava Ze sklepa až na půdu. Od poloviny devadesátých let se zabývá originální formou fotografované asambláže, kterou komponuje s básnickým zaujetím před objektivem velkoformátu. Výsledný obraz vede k překvapujícím setkání artefaktů lásky a smrti, sentimentu starých pohlednic, starých časů. Autor pracuje v dialogu s renesančními mistry nechává se uhranout africkým uměním. Patos symbolů, odkazů i totemistické magie jsou podkladem pro vytříbený surrealistický humor a hru.

 

Zdeněk Macháček a Miroslav Štolfa, vernisáž výstavy 18.8. v 17 hodin

Těžištěm tvorby brněnského rodáka Miroslava Štolfy (1930 - 2018) byla malba a kresba inspirovaná technikou a civilizací. V 50. a 60. letech se zaměřil na problematiku motocyklových závodů, zachycoval vztah člověka a stroje. V 70. letech experimentoval s velkoformátovou kresbou. Později se zabýval abstrakcí, strukturální malbou, od 90. let spíše meditativní hladkou malbou plných tmavých tónů konotující otázky osudovosti lidské existence.

Zdeněk Macháček (1925 - 2020) byl tvůrčí osobností dřevosochařství. Vytvářel polychromované abstraktní objekty inspirované ženským aktem, přírodním motivem, nebo živlem. Surově tesané figury jako by odkazovaly na autorovy loutkářské začátky.

Výstava k jubileu těchto dvou autorů se z důvodu karanténních opatření přesunula až na rok 2021. Jedná se o autory, jejichž dílo Horácká galerie dlouhodobě sleduje a dokumentuje ve svých sbírkách.

 

Ivan Kříž, vernisáž výstavy 25.8. v 17 hodin

Ivan Kříž, výtvarník a vysokoškolský pedagog, se ve své tvorbě věnuje kresbě, grafice, malbě a objektům. Návštěvníkům Horácké galerie je znám především jako autor objektů a ready-made ze dřeva, plechu, hřebíků a obdobných materiálů a komponentů. Na výstavě k 80. narozeninám však bude prezentována Křížova abstraktní geometrická tvorba na papíře.