Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

Výstava Listování grafickou sbírkou na téma figury A - H

15.11. 2021 - 30.1. 2022

Výstava s názvem Listování grafickou sbírkou navazuje na stejnojmenné výstavy Horácké galerie v letech 2005, 2006 a 2008. Letošní výběr nás opětovně vrací na začátek abecedy, konkrétně k písmenům A až H. Představeno je celkem jedenáct výtvarníků, více či méně známých, a výběr je soustředěn na díla a autory, v jejichž tvorbě byla různým způsobem reflektována figura. Ať už v mytologickém, alegorickém, realistickém nebo téměř abstraktním pojetí.

Svými díly jsou prezentováni Jiří Altmann, který ve svém díle vycházel ze starých tisků a věnoval se zejména dřevorytu, Alena Antonová, akademická malířka, jejímž hlavním námětem byla žena, Jiří Anderle, mezinárodně oceňovaný český grafik, Jiří Bašta, věnující se širokému spektru výtvarné činnosti v Ledči nad Sázavou, Adolf Born, jehož ilustrace i volné grafiky promlouvají ke všem generacím, Michal Cihlář, mistrně ovládající barevný a kolorovaný linoryt, Hana Čápová, jejíž grafiky vynikají konfrontací protikladů, František Emler, akademický malíř, který se i jako teoretik věnoval grafickým technikám, Milan Erazim, tematicky soustředěný zejména na člověka a jeho život v moderním světě, František Gross, akademický malíř a člen slavné Skupiny 42 inspirované městem a civilizací, a Jaroslav Hořánek, pro jehož grafickou tvorbu je typická technika serigrafie. K vidění je celkem 31 prací vytvořených různými grafickými technikami - linorytem, suchou jehlou, litografií, tiskem z koláže i serigrafií.

Vzhledem k citlivosti papírového materiálu nelze sbírku kresby a grafiky prezentovat ve stálé expozici, proto je tato výstava jedinečnou příležitostí vybraná díla ze sbírky Horácké galerie spatřit.

web plakát grafika.jpg  265193513_4225451184227818_8139955082422887309_n.jpg

 

Čestmír Suška - Sochy pod novoměstskou oblohou

První ročník sochařské přehlídky Sochy pod novoměstskou oblohou, který společně organizují Nové Město na Moravě a Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Ambicí projektu je každý druhý rok oživit sochami exteriér města a představit žijící umělecké osobnosti. Vidím v tom symbolické pokračování zdejší sochařské tradice (ke zdejším rodákům patří například sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský), možnost nabídnout jedinečný pohled na veřejný prostor a vyvolat diskusi o jeho proměnách a nových požadavcích. Je mým neskromným přáním, aby milovníci umění jezdili do Nového Města na Moravě za sochami pravidelně a se stejným nadšením, jako například jezdí za moderním uměním na Bienále do italských Benátek,“ říká Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie. Partnery projektu jsou firmy WAPA s.r.o. a PKS stavby a.s.

suska animace.png

 
Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

Sklo_Jaroslav Svoboda.jpg

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.