Bedřich Rozehnal (1902 - 1982) byl architektem navrhujícím zejména zdravotnická zařízení. Kromě nemocnice v Novém Městě na Moravě je autorem například nemocnice v Kyjově, chirurgického pavilonu okresní nemocnice v Kroměříži nebo Dětské nemocnice v Brně - Černých polích. Výstava představuje nejen některé z autorových architektonických realizací, ale také akvarely a grafiku.
slovo kurátora Mgr. Jindřicha Chatrného z Oddělení dějin architektury Muzea města Brna
text kurátora HG MgA. Jana Orla Tomáše
Proměny krajiny CHKO Žďárské vrchy /prosinec 2020 - leden 2021/ NÁHLED VÝSTAVY
Když byla v roce 1970 založena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, aby zajistila přetrvání krajiny jedinečného souladu horácké architektury s přírodou vrchovinných hřbetů a skalisek, rozdělených údolími řek, odehrálo se slavnostní vyhlášení této události v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. Jedním z iniciátorů vzniku CHKO byl tehdejší ředitel Horácké galerie a muzea v Novém Městě na Moravě JUDr. Mirko Rosenbaum. Pro veřejnost byla připravena v galerii rozsáhlá výstava, jejímž úkolem bylo přesvědčit a získat podporu veřejnosti k ochraně krajiny a její přírody v níž žijí. Na podnět dalšího ředitele Horácké galerie PhDr. Josefa Chalupy byly v průběhu roku 2019 a 2020 postupně připravovány podklady pro výstavu k příležitosti padesátiletého výročí založení. Stalo se tak rovněž díky probíhajícímu projektu, podpořenému Technologickou agenturou ČR, ve spolupráci s dalšími institucemi, včetně Horácké galerie a Správy CHKO Žďárské vrchy. Výstava i projekt sám se věnuje hodnocení změn krajiny se zaměřením na flóru s využitím starých fotografií (většinou pohlednic). Na výstavě tak mají návštěvníci možnost vidět více než tři desítky příkladů srovnání staré fotografie se záběry dnešního stavu, doprovázené komentářem, mapou daných míst a detaily.
celý text Petra Halase
Letem Bornovým světem /do 28. února 2021/
Retrospektivní výstava více jak 50 grafických listů doplněných o malby ze soukromé sbírky Jany a Miloše Homolkových je k vidění v zámeckém podkroví. Výstava vychází z cestovatelské vášně Adolfa Borna, najdete zde všelijaké dopravní prostředky, a když se detailněji zadíváte, zjistíte, že žádný z obrazů oblíbeného malíře není statický. Nezapomíná se ani na ilustrátorskou a animační tvorbu Adolfa Borna. Součástí výstavy je relaxační zóna, kde je možné zhlédnout několik krátkometrážních snímků tria Doubrava-Born-Macourek z Krátkého filmu Praha a až to bude možné prolistovat výběr z vydaných knih. Kabinet české grafiky vydal k této příležitosti i stostránkový katalog k výstavě, který si můžete zakoupit přes e-shop na pokladně HG. Výstava potrvá do konce února 2021.
Od portrétu k monumentu
Nová sochařská expozice ze sbírek Horácké galerie prezentuje klasicizující linii českého sochařství v návaznosti na expozice z děl Jana Štursy a Vincence Makovského. Ve výběru jsou vystavena díla Josefa Mařatky, Karla Pokorného a Františka Hořavy Václava Žaluda.
Jaroslav Svoboda - výběr z díla
Zámecká mansarda se po půl roce opět otevírá návštěvníkům. Expozici škrdlovického skla nahradila díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově. Retrospektivní výstava volně navazuje na rozsáhlou výstavu Skleněný svět Jaroslava Svobody, která se uskutečnila v roce v květnu roku 2014 v Bratislavě a Horácká galerie se na jejím vzniku podílela.
Těšíme se na vás v Horácké galerii.