Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:  

Výstava broušeného skla, 7.9. - 10.10.

Nechte se okouzlit vítěznými díly mistrů křehké krásy! 

Víte, že ve Světlé nad Sázavou probíhá Mistrovství světa v broušeném skle? A že u nás v Horácké galerii uvidíte ta nejlepší díla letošní z červnové soutěže? Vystavena jsou pouze od 7. září do 10. října, tak se přijďte pokochat křehkou krásou.

Díky nadšení milovníků skla probíhalo v posledních letech ve Světlé nad Sázavou mimořádné setkání sklářů - brusičů. V roce 2020 se úspěšné sympozium přejmenovalo na mistrovství světa v broušeném skle - Glass Cutting World Cup (GCWC) - adekvátně k zvyšující se mezinárodní účasti a kvalitě soutěžních děl. 

IMG_20210906_123931.jpg

Soutěž probíhá ve třech kategoriích. V případě ručního broušení - povinné tvorby určuje organizační tým několik skleněných polotovarů, soutěžící si pak vybere jeden z nich a pokusí se ho přetvořit v originální dílo. U ručního broušení - volné tvorby není soutěžící  limitován tvarem, barvou ani sklovinou, polotovar si zajišťuje sám. Jediným kritériem je řemeslná a umělecká stránka díla. Třetí kategorie Strojní broušení je určena designérům. Tvary jsou zadané a soutěžící navrhne dekor, který je poté vybroušen ve sklárně Bomma na strojích JACK.

IMG_20210906_123918.jpg  IMG_20210906_123952.jpg  IMG_20210906_124007.jpg

Několika set letá tradice broušeného křišťálu v Čechách a stále aktuální živá přítomnost tohoto řemesla na Světelsku, jakož i technologická inovace firmy Bohemia Machine, zajišťuje vysokou kvalitu pořádané soutěže. GCWC přispívá k popularizaci sklářství i přilákání mladé generace k poctivému a náročnému řemeslu, což je podmínkou jeho zachování pro příští generace.

Nikde na světě neprobíhá větší soupeření brusičů a výtvarníků v tomto oboru, jako je tomu právě ve Světlé nad Sázavou. Tak si nenechte ujít výjimečnou příležitost a přijďte se podívat  na vítězná díla na vlastní oči! Jen, prosíme, opatrně našlapovat!

Ivan Kříž, 25.8 - 24.10. 

Ivan Kříž, výtvarník a vysokoškolský pedagog, se ve své tvorbě věnuje kresbě, grafice, malbě a objektům. Návštěvníkům Horácké galerie je znám především jako autor objektů a ready-made ze dřeva, plechu, hřebíků a obdobných materiálů a komponentů. Na výstavě k 80. narozeninám však bude prezentována Křížova abstraktní geometrická tvorba na papíře.

IMG_20210824_141159.jpg  IMG_20210824_141045.jpg  DSC_7851-2.jpg

DSC_7982.JPG  DSC_8001.JPG  DSC_7991.JPG  DSC_7995.JPG

 

Zdeněk Macháček a Miroslav Štolfa, 18.8. - 24.10.

Těžištěm tvorby brněnského rodáka Miroslava Štolfy (1930 - 2018) byla malba a kresba inspirovaná technikou a civilizací. V 50. a 60. letech se zaměřil na problematiku motocyklových závodů, zachycoval vztah člověka a stroje. V 70. letech experimentoval s velkoformátovou kresbou. Později se zabýval abstrakcí, strukturální malbou, od 90. let spíše meditativní hladkou malbou plných tmavých tónů konotující otázky osudovosti lidské existence.

DSC_7777.JPG  DSC_7786.JPG  DSC_7789.JPG

Zdeněk Macháček (1925 - 2020) byl tvůrčí osobností dřevosochařství. Vytvářel polychromované abstraktní objekty inspirované ženským aktem, přírodním motivem, nebo živlem. Surově tesané figury jako by odkazovaly na autorovy loutkářské začátky.

DSC_7824[1].JPG  DSC_7795[1].JPG  DSC_7820.JPG

Výstava k jubileu těchto dvou autorů se z důvodu karanténních opatření přesunula až na rok 2021. Jedná se o autory, jejichž dílo Horácká galerie dlouhodobě sleduje a dokumentuje ve svých sbírkách.

 

Jinou cestou - fotografie Vladislava Krédla 11.8. - 17.10. 

Výstava je připravena k blížícímu se jubileu, osmdesátinám fotografa Vladislava Krédla. Máme jedinečnou příležitost uvést Krédlovo dílo v koncentrované podobě. V Malé galerii jej představíme formou tří monumentálních cyklů aktuální tvorby. 

Vladislav Krédl (∗1942) pracoval jako technik vývoje v závodě Škoda Mladá Boleslav. Souběžně se naplno věnoval fotografii. Od roku 1966 se podílel na činnosti skupiny výtvarníků v Mladé Boleslavi. Současně rozvíjel kontakty s pražskými fotografy, například Janem Reichem, a také s dalšími umělci, vrstevníky, kteří se později sdružovali jako neoficiální Spolek Pohodlí. Vedle technické dokumentační fotografie (od 1982 působí jako podnikový fotograf) se celoživotně věnuje volné tvorbě. Od počátku inklinuje k novoromantickému proudu především fotografiemi zátiší. Manifestem tohoto tvůrčího období byla výstava Ze sklepa až na půdu. Od poloviny devadesátých let se zabývá originální formou fotografované asambláže, kterou komponuje s básnickým zaujetím před objektivem velkoformátu. Výsledný obraz vede k překvapujícím setkání artefaktů lásky a smrti, sentimentu starých pohlednic, starých časů. Autor pracuje v dialogu s renesančními mistry nechává se uhranout africkým uměním. Patos symbolů, odkazů i totemistické magie jsou podkladem pro vytříbený surrealistický humor a hru.

2.jpg    _DSC7305.jpg

 

 
Čestmír Suška - Sochy pod novoměstskou oblohou

První ročník sochařské přehlídky Sochy pod novoměstskou oblohou, který společně organizují Nové Město na Moravě a Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Ambicí projektu je každý druhý rok oživit sochami exteriér města a představit žijící umělecké osobnosti. Vidím v tom symbolické pokračování zdejší sochařské tradice (ke zdejším rodákům patří například sochaři Jan Štursa a Vincenc Makovský), možnost nabídnout jedinečný pohled na veřejný prostor a vyvolat diskusi o jeho proměnách a nových požadavcích. Je mým neskromným přáním, aby milovníci umění jezdili do Nového Města na Moravě za sochami pravidelně a se stejným nadšením, jako například jezdí za moderním uměním na Bienále do italských Benátek,“ říká Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie. Partnery projektu jsou firmy WAPA s.r.o. a PKS stavby a.s.

suska animace.png

 
 
Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

Jaroslav Svoboda - výběr z díla 

Zámecká mansarda se po půl roce opět otevírá návštěvníkům.  Expozici škrdlovického skla nahradila díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově. Retrospektivní výstava volně navazuje na rozsáhlou výstavu Skleněný svět Jaroslava Svobody, která se uskutečnila v roce v květnu roku 2014 v Bratislavě a  Horácká galerie se na jejím vzniku podílela.

Sklo_Jaroslav Svoboda.jpg

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.