Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Kulturní akce

Kulturní akce 

 

Vernisáž výstavy Čestmíra Sušky Rezavé sochy a jejich otisky

Horácká galerie, středa 19. ledna 2022 v 17 hodin

Jak dobře víte, premiéra projektu „Sochy pod novoměstskou oblohou“, jehož cílem je představit současné umění v exteriéru města, patří sochaři Čestmíru Suškovi. Nová doprovodná výstava v interiéru, která navazuje na autorovu prezentaci venku a loňskou podzimní výstavu v Horáckém muzeu, zakončí trojdílný cyklus pohledem na Suškovy komorní plastiky a rezotisky - grafická díla vznikající originální technikou. Přehlídka tak ukáže dílo renomovaného autora jako celek. Vernisáž se odehraje v Horácké galerii 19. ledna.

 

Vernisáž výstavy keramičky Jany Mikyskové

Horácká galerie, středa 26. ledna 2022 v 17 hodin

Ve středu 26. ledna se na vernisáži potkáme s členkou Klubu výtvarných umělců Horácka Janou Mikyskovou, která osobitým způsobem propojuje svět řemesla a umění. V zámeckém podkroví představí tato výtvarnice a keramička svoji aktuální tvorbu, která vznikla během posledního roku v jejím novém ateliéru v Radostíně. Zde pracuje velmi zajímavým způsobem: zemský živel, který v sobě keramická hlína apriori obsahuje, využívá ke strukturální abstraktní malbě a vytváří díla, působící téměř jako plastiky či reliéfy.

 
   
ART kino - poslední úterý v měsíci v 18 hodin v Horácké galerii
 

Naprostí cizinci 

25. ledna

Skupina přátel se schází k pohodové večeři. Znají se důvěrně celé roky a také další setkání by se neslo v duchu lehkého škorpení a nostalgických vzpomínek na to, co bylo... kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát mobilní telefony na stůl a sdílet každou SMS i každý příchozí hovor. Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči...? Během jediného večera se ukáže, že až příliš mnoho. I ti, které známe, mohou totiž být naprostými cizinci.

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Itálie, vznik 2016, délka 93 min.

hodnocení na ČSFD 83 %

plakát naprostí cizinci.png

 
Srdcová královna

22. února

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Dánsko, Švédsko, 2019, 127 min.

hodnocení na ČSFD 77 %

 

Bídníci

29. března

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Francie, 2019, 105 min.

hodnocení na ČSFD 76 %

 

Chlast

26. dubna

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Dánsko, 2020, 117 min.

hodnocení na ČSFD 82 %

 

Gorbačov.Ráj

31. května

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Lotyšsko, ČR, 2020, 105 min.,

hodnocení na ČSFD 65 %

 

Miluj svého robota

28. června 

lektorský úvod Miloš Zabloudil

Německo, 2021, 105 min.

hodnocení na ČSFD 70 %

 

Galerie a věda: Umění neviditelného

Horácká galerie, Nemocnice Nové Město na Moravě, od 1. února 2022

Výstava mikroskopických snímků v prostorách Horácké galerie a novoměstské nemocnice.

Ve spolupráci s firmou DELONG INSTRUMENTS.

Horácká galerie, 16. února 2022 v 17 hodin: Beseda s fyzikem Vladimírem Kolaříkem

  

Vladimír Kolařík: Jak vidí elektrony svět devadesát let po objevu elektronové mikroskopie

Loni tomu bylo právě devadesát let, kdy německý badatel Ernst Ruska zkonstruoval první elektronový mikroskop (1931) a v roce 1986 získal za tento objev Nobelovu cenu. Již roku 1949 byl sestrojen první československý elektronový mikroskop díky práci studentů brněnské techniky: Armina Delonga, Vladimíra Drahoše a Ladislava Zobače. Tím byla založena dnes již šedesátiletá tradice, která zařadila Brno mezi několik světových středisek tohoto špičkového oboru.

Elektronová mikroskopie, na rozdíl od mikroskopie světelné, vidí až tisíckrát menší objekty. Tím obohatila lidstvo o jeden nový svět, který můžeme populárně nazvat nanosvětem. Tak jako mikroskopie světelná objevila mikrosvět (z řeckého mikros = malý - jeden mikrometr je tisícina milimetru) tak mikroskopie elektronová posunula tuto hranici k nanometru (jeden nanometr je miliontina milimetru) a měla by se tedy nazývat spíše nanoskopií. I když „nanos“ znamená řecky trpaslík, není tato metoda o zkoumání nadpřirozených bytostí, ale o zviditelnění jiné hladiny světa, která by nám zůstala bez mikroskopie elektronové navždy skryta. Náš svět a nanosvět jsou si milionkrát vzdáleny, ale přitom patří neoddělitelně k sobě. Nanosvět, který vlastníma očima nikdy neuvidíme je všude v nás i kolem nás.

Obrázky z elektronového mikroskopu nám mnohdy připomínají objekty ze světa nám známého - květiny, zvířata, krajiny a přitom jsou něčím zcela odlišným – viry, krystaly, buněčnými útvary. Tato podobnost nás fascinuje a současně poučuje, že vše v přírodě má, ač rozměrově milionkrát vzdálené, jasný a čitelný prazáklad ve formách a tvarech. Je to jakási mystická výpověď o jednotě všehomíra. Ještě více však ohromuje poznání, že tyto nepatrné objekty mají i svoji estetickou sílu. Mnohdy se nám velice líbí a nutí nás hledat jejich makroskopické příměry. Nacházet jejich skutečná pojmenování přísluší ale odborníkům - biologům, fyzikům, chemikům. Ti ostatní mohou vidět a vnímat něco obdobného abstraktnímu umění. A proto: Nikdy se nedávej ptát, co všechno toto znamená. Jen na tobě záleží, je-li to krásné.

Beseda s fyzikem Vladimírem Kolaříkem, který spolu se svým týmem DELONG INSTRUMENTS sestrojil nejmenší elektronový prozařovací mikroskop na světě, se uskuteční v Horácké galerii 16.2. v 17 hodin.

03936258.jpeg

Koncert písničkářky Jany Rychterové & klavíristy Radima Linharta

Horácká galerie, pátek 25. února 2022 v 18 hodin

Jana Rychterová je písničkářka s kytarou s písničkami na pomezí šansonu, folku a blues. Zpívá o životě, takže na jejích koncertech je veselo i smutno, protože i život takový je. V Horácké galerii se představí společně s klavíristou Radimem Linhartem.

Písničky Jany Rychterové jsou malé příběhy, které prožívají všichni. O lásce i nelásce, o jídle a pití, o starostech i radostech. Jsou to písničky k smíchu i k pláči - někdy se publikum válí smíchy, jindy ztichne při básnických textech, ovšem za chvíli už si všichni podupávají v rytmu další dryjáčnické písně.

1j7a8388.jpg

Více o zpěvačce zde: http://www.janarychterova.cz/

Jarní koncert: BROLN na zámku 

Koncert BROLNU v Horácké galerii se uskuteční 3. dubna 2022 v 18 hodin

Nemocnice Nové Město na Moravě společně s Českým rozhlasem Vysočina a Horáckou galerií připravovala loni v prosinci Adventní koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN). Z důvodu aktuální epidemiologické situace organizátoři koncert přeložili na  3. dubna 2022.

Koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) plný folkloru rozezní prostory zámeckého podkroví v Horácké galerii už potřetí. „Výtěžek z prodeje vstupenek opět použijeme na nákup přístrojového vybavení naší nemocnice,“ říká tisková mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová. BROLN pro diváky připraví i letos příjemně laděný program. Na předchozích dvou ročnících jsme si užili krásnou sváteční atmosféru. Věříme, že letos na jaře to bude stejně krásné jako při minulých adventních koncertech,“ zve na koncert ředitelka nemocnice Věra Palečková. Záznam koncertu bude vysílat Český rozhlas Vysočina. „Plánujeme pořídit hodinový zvukový záznam. Ten našim posluchačům nabídneme ze záznamu. Novoměstský koncert si budou moci poslechnout všichni naši posluchači,“ dodává manažerka komunikace Českého rozhlasu Vysočina Hana Marhanová.