10. Slunohraní se blíží
Už brzy se u nás setkají hráči na smyčcové nástroje s Janáčkovým kvartetem a dalšími skvělými hudebníky. Připraveny jsou tři skvělé koncerty.
Zámecká slavnost 1. července
Akci pořádá novoměstská nemocnice, město NMNM a HG. Nezapomeňte si vzít klobouk! Vstupenky v předprodeji již jsou na pokladně Horácké galerie.
Tvořte s profíky
Božena Rossí, Jan Svoboda a Tea povedou prázdninové workshopy. Klikněte zde pro více informací. Přihlášky do 30. 6. 2022.
Začala největší výstava roku 2022
Horácká galerie se zaplnila strašidelnými bytostmi a to díky výstavě Hluboká voda, nejhlubší les. Můžete se těšit i na další doprovodný strašidelný program.
Letní workshopy v Horácké galerii
Podívejte se na našich stránkách v sekci Workshopy na aktuální nabídku našich kreativních workshopů. Máme nově vypsané termíny na červen. Těšíme se na Vás!
Josef Klimeš - Rovnováha
sochařská expozice rodáka z Vysočiny

Search

Česky English Deutsch

 

The Horácká Gallery in Nové Město na Moravě resides in a former renaissance chateaux on Vrastilav Square, which was built at the end of the 16th century by Vilém Dubský of Třebomyslice. The chateaux building was damaged and repaired several times during the subsequent centuries, and its current neo-renaissance appearance dates back to 1874.

The Horácká (Highland) Gallery was founded in April 1964. The first exhibition spaces were located on the second floor of today’s Town Hall, the permanent exhibition was installed in two halls of the Nové Město chateaux. In 1972 the Gallery gained the entire chateaux premises for its purpose. Today, the significance of the Horácká Gallery exceeds the borders of the Highland region.

The Gallery focuses on documenting the work of the most significant artist of the Highland region within the context of other Czech art. Extensive collections from the legacy of artists such as Jan Lauda, Josef Mařatka, Vincenc Makovský, Ladislav Martínek, Karel Pokorný and Jan Štursa were bequeathed or donated to the Gallery. The collection includes factory glass from the 1960s and 1970s, made in the famous Škrdlovice Glassworks near Žďář nad Sázavou.