Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Aktuality pro animaci > Martinů obrázky kreslící

Martinů obrázky kreslícíDatum konání:
4.4.2019
Datum ukončení:
2.6.2019

Horácká galerie vás zve na výstavu Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Třicítka panelů v zámecké arkádě představí skladatelovy kresby jako celek s poukazem na historické okolnosti i osobní životní události Martinů. Výstava potrvá od 4. 4. do 2. 6.2019.
Kresby skladatele Bohuslava Martinů tvoří zajímavou součást jeho tvůrčí činnosti. Osobité obrázky tvořil autor pro vlastní potřebu, jako formu určité tvůrčí relaxace. Vznikaly především ve dvou časových periodách: kolem let 1910-1911 (tedy ještě v dobách jeho studia na pražské konzervatoři) a pak ve 20. letech 20. století, kdy se po vzniku Československého státu otevřela řada nových příležitostí, zejména možnost cestování (Martinů projel jako člen České filharmonie celou Evropu, později pak vycestoval jako stipendista Ministerstva zahraničí do Francie). Tyto kresby jsou zajímavým dokladem i pro pochopení jeho kompoziční činnosti téže doby, neboť obě sféry (hudební i výtvarná) mají mnoho společného.
Originály obrázků jsou uloženy ve sbírkách Městského muzea a galerie Polička a to zejména ve skladatelově deníku z počátku 20. století, ale i v jiných materiálech: v korespondenci, v některých rukopisech skladeb, či na samostatných lístcích. Některé kresby Bohuslava Martinů sice jednotlivě publikovány byly, dosud ale nikdy jako ucelený komplet - spíše jen jako ilustrace, dokreslení atmosféry.
V pokladně HG je možné zakoupit publikaci a dárkové předměty. V rámci Galerijní noci 31.5. autorka výstavy doc. Monika Holá připravila k výstavě přednášku. Těšíme se na vás.