Vyhledat v textu

Česky English
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:

Václav Kyselka - Odpoutání

19. dubna do 28. září 2018

Sochař Václav Kyselka (nar. 1975 v Teplicích) žije a tvoří v Křoví u Velké Bíteše. Absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně (1989 až 1993) a poté Fakultu výtvarných umění na VUT, ateliér sochařství (1993 až 1999). V Horácké galerii se autor představí poprvé, svým dílem je ale sochař zastoupen ve veřejných prostranstvích i soukromých sbírkách po celé ČR.

Název výstavy vychází z pojmenování autorovy rotační závěsné sochy Odpoutání koňské síly. Socha z kombinovaných materiálů – dřeva, oceli, textilních úvazků – reaguje na vzdušné proudění nebo na dotyk rotací kolem své osy. I samotné vyznění významu díla reaguje na okolní prostředí.

kyselka2.jpg

https://www.art-vaky.cz/

 

Jan Dočekal - Librorum aeternum / Knihy navždy

13. září - 4. listopadu 2018

Zveme vás na výstavu třebíčského výtvarníka, historika umění a kulturního publicisty Jana Dočekala. Komorní výstava koláží, jež pojí jediné téma – knihy, je uspořádána k autorovým 75. narozeninám. Na vystavených dílech Jan Dočekal vdechuje starým, vyřazeným a vyhozeným knihám nový život tím, že je prostřednictvím vrstvené koláže transformuje do nových souvislostí. Vychází z přírody, vlastních vzpomínek a zážitků. 

IMG_20180905_154125.jpg

Vladimír Houdek - Malba

6. září - 4. listopadu 2018

Držitel prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého a novoměstský rodák Vladimír Houdek ve své tvorbě pracuje s několika vzájemně se prolínajícími tématy, která se skládají do jednoho velkého celku. Cykly obrazů jsou založeny buď na velkých, nebo naopak miniaturních formátech. Vladimíru Houdkovi jsou inspirací například kosmologické mapy z 15. a 16. století, avantgardní směry, op-art či brutalistní, kubistická i barokní architektura, která jej fascinuje svým opakováním a nekonečnem.

Houdek_výběr2.jpg

 

Za Svobodu!

15. května do 31. prosince 2018

100. výročí vzniku republiky je opětovnou příležitostí Horácké galerie prezentovat v rozsáhlém výběru sochařské návrhy pomníků obětem první světové války, boji československých legií a následně pak díla spjatá s budováním svobodného demokratického státu. V několika případech sbírkový fond galerie umožňuje prezentaci geneze pomníkového díla od prvních náčrtů až k definitivní podobě. Prezentaci plastik doplní videoprojekce a fotografická dokumentace. Výběr ze sbírek Horácké galerie bude doplněn o díla z dalších spolupracujících institucí.

zasvobodu.jpg

 

 Jaroslav Svoboda - výběr z díla 

Zámecká mansarda se po půl roce opět otevírá návštěvníkům.  Expozici škrdlovického skla nahradila díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově. Retrospektivní výstava volně navazuje na rozsáhlou výstavu Skleněný svět Jaroslava Svobody, která se uskutečnila v roce v květnu roku 2014 v Bratislavě a  Horácká galerie se na jejím vzniku podílela.

www.ags-svoboda.cz

 

Těšíme se na vás v Horácké galerii.