Vyhledat v textu

Česky English
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Probíhající výstavy

Probíhající výstavy:

 

14. listopadu 2019 - 2. února 2020

Nekonečná dobrodružství Miloslava Havlíčka
 
Výstava připravená ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě představuje tvorbu výtvarníka Miloslava Havlíčka. Galerie prezentuje čtyři okruhy autorovy tvorby – kromě ilustrací a komiksů to jsou také fotokoláže a volná tvorba (obrazy). U koláží používá pouze dva až tři prvky, které spojuje do výsledné podoby, v malbě jsou mu nejbližší akrylové barvy. 

Miloslav Havlíček vystudoval v roce 1952 Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze a po studiích nastoupil do nakladatelství Naše vojsko. Poté pracoval jako výtvarný redaktor v časopise Zápisník, kde strávil celou svoji profesní dráhu. Mimo to však přispíval do celé řady dalších časopisů a periodik jako třeba AZ Magazín, Československý voják, Freundschaft, ABC, Ohníček a celé řady dalších. V ilustrační tvorbě se věnuje několika okruhům, od science fiction a fantasy, noir literaturu, přes témata spojená s vesmírem, letectví, II. světovou válku až po dramata všedních dnů.

Havlíček_banner.jpg
 
14. listopadu 2019 - 2. února 2020
 
Jan Kafka – Horácko a Podhorácko aneb Moje srdeční záležitost
 
Výstava třebíčského fotografa Jana Kafky, který do hlavní role svých snímků staví předměty, místa nebo pohledy, vedle kterých bychom často prošli bez většího zájmu. Celkem 79 vystavených fotografií představuje Jana Kafku jako fotografa se širokým záběrem. Fotografuje jak architekturu, tak přírodu, oblohu i zvířata a některé z jeho fotografií jsou až na hranici abstrakce. Kromě klasických fotografií výstavu doplňuje i videoprezentace s fotografiemi, které se již na výstavu nevešly.
 
Kafka_plakát[3].jpg
 
 
Josef Klimeš - Rovnováha

Nová dlouhodobá expozice sochaře Josefa Klimeše prezentuje široký záběr autorovy tvorby přes torza lidského těla (např. Žena země, 1982), pozdější inspiraci v antických bájích a biblických příbězích (např. Pyramus a Thisbé, 1998, Jeremiáš, 1992) i portrétní tvorbu (Antonín Matějček, Winston Churchill a další). Ve videoprezentaci jsou promítány fotografie autorových monumentálních realizací, k vidění je například největší realizace s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v Praze. Výstavu doplňují také autorovy kresby uhlem.

Od portrétu k monumentu

Nová sochařská expozice ze sbírek Horácké galerie prezentuje klasicizující linii českého sochařství v návaznosti na expozice z děl Jana Štursy a Vincence Makovského. Ve výběru jsou vystavena díla Josefa Mařatky, Karla Pokorného a Františka Hořavy Václava Žaluda.

nová_expozice2a.jpg

Jaroslav Svoboda - výběr z díla 

Zámecká mansarda se po půl roce opět otevírá návštěvníkům.  Expozici škrdlovického skla nahradila díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově. Retrospektivní výstava volně navazuje na rozsáhlou výstavu Skleněný svět Jaroslava Svobody, která se uskutečnila v roce v květnu roku 2014 v Bratislavě a  Horácká galerie se na jejím vzniku podílela.

www.ags-svoboda.cz

Těšíme se na vás v Horácké galerii.