Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > INFORMACE PATKA > Archiv > 2015

2015

 

Novější 1

 

Pour Féliciter 2016

Horácká galerie a její pracovníci přejí

nejen svým návštěvníkům krásné a klidné

vánoční svátky a zároveň se těší na viděnou

v novém roce 2016.

 

 

V příštím roce připravujeme další zajímavé akce a výstavy.

Nenechte si je ujít.Nedožité kulaté výročí malířky Jaroslavy Pešicové

Datum konání: 30. 12. 2015

Horácká galerie si dnes připomíná nedožité kulaté jubileum malířky a grafičky Jaroslavy Pešicové.

Medailon o její tvorbě najdete zde.Nové osvětlení sochařských expozic v HG

Malý dárek v podobě nového osvětlení se dočkaly před Vánocemi sochařské expozice Horácké galerie. V novém světle tak můžete již během vánočního obodobí vidět díla novoměstských sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Při návštěvě můžete samozřejmě také navštívit probíhající výstavy. Vánoční otevírací dobu najdete zde.Výročí narození malíře Viléma Plocka

Datum konání: 25. 12. 2015

Na první svátek vánoční si připomínáme výročí narození malíře, grafika a ilustrátora Viléma Plocka. Narodil se v Brandýse nad Labem, který zůstal jeho domovem po celý život. Studoval na Střední škole bytového průmyslu v Praze a soukromě u malířů Jana Bendy a Františka Tichého. Byl členem spolku Purkyně od roku 1941 také členem SVU Mánes. Celý medailon najdete zde.Jaorslav Provazník - Fotografie Vysočiny

V Malé galerii HG můžete v těchto dnech navštívit výstavu fotografií novoměstského fotografa-amatéra a také aktivního rockového muzikanta Jaroslava Provazníka. Vždy jej bavilo dívat se na plátna starých mistrů, ale prostředek k zachycení krajiny získal až díky fotoaparátu. Svoji rodnou Vysočinu tak na výstavě prezentuje ve všech ročních dobách a v různých částech dne. Výstava je k vidění až do neděle 28. února 2016. Těšíme se na vás.Otevírací doba během vánočních svátků v HG

Datum konání: 23. 12. 2015 - 2. 1. 2016

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky na změnu otevírací doby během vánočních svátků. Zavřeno ve dnech státních svátků, tedy 24. – 26. 12., ale také 31. 12. – 1. 1. 2016, jinak je otevřeno dle uvedené otevírací doby.

středa 23.12. 9:00 - 12:00               -
čtvrtek 24.12. ZAVŘENO  
pátek 25.12. ZAVŘENO  
sobota 26.12. ZAVŘENO  
neděle 27.12.           - 14:00 - 18:00
pondělí 28.12. ZAVŘENO
        
úterý 29.12. 9:00 - 12:00     
13:00 - 17:00
středa 30.12. 9:00 - 12:00      13:00 - 17:00
čtvrtek 31.12. ZAVŘENO  
pátek 1.1.2016 ZAVŘENO  
sobota 2.1.2016 9:00 - 13:00                 -

 

Gratulujeme Ivo Holánovi

Datum konání: 12. 12. 2015

Dnes se dožívá kulatého jubilea fotograf Ivo Holán. Vystudoval Institut výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Brně, kde studoval u profesorů Karla Otty Hrubého, Vojtěcha Sapary, Miroslava Bílka, Milana Borovičky a Jaroslava Vávry. Jeho práce jste měli možnost naposledy v Novém Městě vidět v roce 2013 při kolektivní výstavě Vysočina. HG přeje dobré světlo a mnoho zdraví a úspěchů v umělecké tvorbě. Více informací najdete ZDE. 

Pro vánoční dárek na pokladnu HG

 

Hledáte krásný dárek pro vaše milované? Nezapomňte se zastavit také na pokladně Horácké galerie, zde totiž najdete několik autorských knih nebo kalendář na rok 2016 výtvarníka a ilustrátora Pavla Čecha, ale i další pěkné publikace. Pokud hledáte něco jiného než knihu prodáváme i dřevěné hračky Bořivoje Župy z Ateliéru Radost a skleněné výrobky z AGS Karlov.

 


Na zlatou neděli sváteční Gaudeamus v HG

Datum konání: 20. 12. 2015

Horácká galerie vás zve na adventní koncert, který se bude konat na zlatou neděli v podkroví Horácké galerie. Tradiční koledy různých zemí, ale i starou hudbu přednese třicetičlenný sbor Gaudeamus Brno. Vstupné je 80,- Kč a 60,- Kč snížené pro studenty a seniory, vstupenky je možné si zakoupit na místě.

TZ - Vánoční koncert sboru Gaudeamus.doc

plakát.jpg

 

Mikulášské čertohrátky

Datum konání: 5. 12. 2015 - 6. 12. 2015

Horácká galerie vás zve na tradiční galerijní peklo. Na všechny malé i větší nezbedníky čeká peklo s nevrlými čerty v zámeckém sklepení, ale také i sám Lucifer na nádvoří, který vám předvede své černé řemeslo. Nebude chybět ani něco pekelně dobrého k zakousnutí a během odpoledne můžete navštívit kreativní dílny nebo si nechat namalovat čertovský motiv na obličej. Volně k prohlédnutí bude výstava ilustrací a obrazů Pavla Čecha, kde najdete i ilustrace ke knize O čertovi. Právě z této knihy čerpá čtyřicetiminutové představení Divadla Prkno z Veverské Bítýšky, které můžete navštívit v Horácké galerii hned druhý den v 16 hodin. Těšit se tak můžete na osobní setkání s čertem Florimónem a kominicí Tradamilou. Vstupné na obě akce je dobrovolné.

www.prkno.net

TZ - Mikuláš v HG.doc

Plakát čertohrátky

 Videopozvánka

 

Vernisáž výstavy Jindřicha Bošky

Datum konání: 26. 11. 2015

Horácká galerie vás zve na vernisáž výstavy jihlavského malíře a grafika Jindřicha Bošky. Výstava je věnována umělci k jeho lednovým 85. narozeninám a zahrnuje čtyřicítku autorských alchymáží. Během vernisáže, která se uskuteční ve čtvrtek 26. listopadu 2015 v 17 hodin, vystoupí houslové kvarteto složené z žáků a pedagogů ZUŠ Jana Štursy. Výstavu v zámecké arkádě pak budete moci navštívit do 31. ledna 2016. Těšíme se na vás.

J.Boška_pozvánka.jpg

TZ - výstava Jindřich Boška.doc

 Gratulace Pavlu Tasovskému

Datum konání: 22. 11. 2015

 

Horácká galerie gratuluje k dnešním narozeninám uměleckému kováři

Pavlu Tasovskému.

Výstavu tohoto brněnského rodáka mohli návštěvníci galerie spatřit v průběhu léta 2015. Přejeme mnoho úspěchů v uměleckém i osobním životě.

 

Celý medailon si můžete přečíst zde.Komentovaná prohlídka a křest knihy Věry Rudolfové

Datum konání: 14. 11. 2015 - 15. 11. 2015

Horácká galerie vás zve druhý listopadový víkend hned na dvě akce. První z nich se uskuteční v sobotu 14. 11. v 15 hodin, kdy vám malíř Jiří Vincenc Slavíček rád během prohlídky své výstavy Krajina ve mně popovídá o své tvorbě a zajímavé technice olejomalby. 

Druhou akci si nenechte ujít přesně o den později. Brněnská publicistka a novinářka Věra Rudolfová vydala již pátou knihu a místem křtu se stane opět po dvou letech zámecké podkroví. Kniha nese název Kraj návratů a setrvání a obsahuje celkem 23 medailonků, věnovaných méně známým nebo téměř zapomenutým osobnostem. Patřil mezi ně například básník Volfgang Flek, básnířka Elvíra Stárová, malířka Marie Šimková-Střižíková, ale v knížce najdete i medailonky známějších umělců, jako byl malíř Jindřich Zezula, nebo novoměstští rodáci Věra Frömlová-Zezuláková, Pavel Kopáček a Arnošt Košík. A to není zdaleka vše. Publikace je doplněna množstvím fotografií, které autorka získala z archivů i od rodin a přátel vzpomínaných osobností. Během slavnostního křtu promluví Mgr. Vít Křesadlo a vystoupí dívčí duo AMaTer hrající folk-pop.  

TZ - Křest knihy Věry Rudolfové.doc

Rudolfová_pozvánka.jpg

 

 Jubileum malířky Miroslavy Zychové

 

Miroslava Zychová: Sjednocení, tempery, plátno, 1977Horácké galerie gratuluje k dnešním narozeninám malířce, grafičce, sochařce a keramičce Miroslavě Zychové. Rodačka z Poličky měla v HG výstavu maleb v roce 2008 a svoji rannou tvorbu v podobě kreseb představila v září 2011. Ve sbírkovém fondu HG se nacházejí čtyři obrazy. Přejeme umělkyni mnoho zdraví a tvůrčí invence v její další tvorbě. Celý medailon si můžete přečít zde.

Výstava Sdružení keramiků Brno končí

Už jen do neděle 8. listopadu můžete v zámeckém sklípku HG navštívit výstavu dvou desítek autorů ze Sdružení keramiků Brno. Výstava keramických objektů je inspirovaná židovskou tematikou, starozákonními motivy a je věnována obětem ŠOA.

Také připomínáme zimní otevírací dobu o víkendech. V sobotu je HG otevřena od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 18 hodin. Těšíme se na vás.

 

125. výročí malíře Jana Zrzavého

Datum konání: 5. 11. 2015

Horácká galerie si dnes připomíná 125. výročí malíře Jana Zrzavého.

Rodák z Okrouhlic na Havlíčkobrodsku se nevěnoval jen malbě, ale i grafice, ilustraci a scénografii. Svojí ojedinělou tvorbou se nesmazatelně zapsal  do dějin českého výtvarného umění.

Více informací o Janu Zrzavém najdete v jeho medailonku ZDE. 
 

Zimní otevírací doba HG

Datum konání: 31. 10. 2015

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky na změnu otevírací doby. Vzhledem k zimnímu období bude HG otevřena každý všední den kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. V sobotu vždy od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 18 hodin. Stále platí také uzavření HG ve dnech státních svátků.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.Doprovodné programy k výstavám HG

Datum konání: 29. 10. 2015

Horácká galerie zve nejen školní kolektivy na doprovodné programy k právě probíhajícím krátkodobým výstavám. Jde o devadesát minut trvající komentované prohlídky výstavy Pavla Čecha doplněné o kreativní tvoření a úkoly vztahující se k výstavě. Jsou nabízeny hned tři varianty, dělené dle věku. Jedna z nich je zacílená dokonce dramaticky. Tyto programy není nutné navštívit pouze v rámci školy, pokud je vás více jak deset, klidně se objednejte.

Do půlky listopadu můžete navštívit také dílnu smaltování, která je připravena k výstavě krajinomaleb Jiřího Vincence Slavíčka. Dílna trvá déle než program a je o něco dražší za to si vyzkoušíte zajímavou techniku a prorývání, na kterém je založen princip autorovy malby.

Objednat se můžete zde.

Případně E-mailem: kulkova@horackagalerie.cz, nebo telefonicky: 566 654 216, 603 210 321.Pavouček Čenda a jiní se zabydlí na galerijní půdě

Datum konání: 11. 10. 2015 - 31. 1. 2016

Všem malým i velkým dobrodruhům poodhalí Horácká galerie v polovině října tajuplný svět malíře a ilustrátora Pavla Čecha. Nejen děti mohou znát pohádkové příběhy tohoto brněnského výtvarníka. Velké oblibě se těší například kniha Dobrodružství pavouka Čendy. Ta se v loňském roce dočkala svého pokračování. Prestižního ocenění udělované knihám pro děti a mládež dosáhl i komiks Dobrodružství Rychlé Veverky ziskem Zlaté stuhy 2014. Neuvěřitelných osmnáct let je na světě i pohádka O čertovi, jejíž dramatické zpracování uvidíte v Novém Městě v prosinci. Na novoměstské výstavě zhlédnete nejen ilustrace z těchto knih, ale také obrazy zaznamenávající Čechův svět plný temných zákoutí, uliček a podivně svérázných postav. Vernisáž výstavy za přítomnosti autora proběhne v neděli 11. října 2015 v 16 hodin na zámecké půdě. V rámci výstavy budou k zakoupení i vybrané knižní tituly,  na vernisáži si je tedy můžete nechat podepsat. Těšíme se na vás. 

 

Pavel_Čech_plakát.jpg

TZ - výstava Pavel Čech Tajná přání.docPísně alba Hotel v tiché ulici v HG

Datum konání: 17. 10. 2015

Maneor ve spolupráci s Horáckou galerií vás zvou v sobotu 17. října 2015 od 18 hodin do podkroví Horácké galerie na hudební pořad Hotel v tiché ulici. Brněnská písničkářská dvojice Lada Šimíčková (texty, zpěv) a Ivo Cicvárek (hudba, klavír, kytara, akordeon) přivezou písně, které jsou založeny na Ladiných nevšedních poetických textech a civilním pěveckém projevu. Žánr, v němž se pohybují, v sobě kombinuje prvky šansonu a soudobé písňové akustické hudby s jemnou elektronikou. Základem hudebního doprovodu je klavír a kytara Ivo Cicvárka. Vstupné 100 Kč, 90 Kč pro seniory a ZTP.

TZ - Hotel v tiché ulici.doc

videopozvánkaJiří Vincenc Slavíček: "Krajina ve mně"

Datum konání: 15. 10. 2015 - 15. 11. 2015

Krajina ve mně to je výstižný název, kterým Jiří Vincenc Slavíček pojmenoval svoji první výstavu na Vysočině a vůbec druhou v rámci České republiky. Název tak neznačí pouze krajinomalby inspirované Žďárskými vrchy, ale i rodiště malířových rodičů a pohnutý osud, který provázel jeho uměleckou dráhu.

 

Rozsáhlá novoměstská výstava představí více jako padesát expresivních a technicky velmi osobitě pojatých olejomaleb. Celá výstava je věnována autorovým rodičům Libuši Slavíčkové (roz. Kuncové) z Nového Města na Moravě a Vincenci Slavíčkovi z Moravských Křižánek a její vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. října 2015 v 17 hodin v červeném sále Horácké galerie. Úvodní slovo při vernisáži pronese PhDr. Marta Sylvestrová. Těšíme se na vás.

J.V. Slavíček_plakát.jpg

Autorovo úvodní slovo k výstavěHG gratuluje čtveřici umělců

Datum konání: 4. 10. 2015 - 7. 10. 2015

V prvním říjnovém týdnu slaví svá kulatá jubilea hned čtyři umělci, jejichž díla ve svých sbírkách vlastní Horácká galerie. Prvními z nich jsou malíři a vrstevníci Zdena Höhmová a bratři Karel a Tomáš Rossí. Všichni tři se narodili v Brně a stejně vystudovali i Akademii výtvarných umění v Praze a jejich tvorba se ubírá abstraktním směrem. Své jubileum slaví i o deset let starší Josef Velčovský. Kromě malířství se zabývá také kresbou a grafikou a ilustrací. Medailony těchto autorů i dalších najdete ZDE.

Horácká galerie přeje této čtveřici mnoho zdraví a inspirace v jejich kreativní práci.Gratulace grafikům

Horácká galerie gratuluje dvěma výtvarníkům, které sice od sebe dělí více než jedna generace, ale spojuje je láska ke grafice. Díla obou umělců se nacházejí ve sbírkovém fondu HG, a proto přejeme k jubileu jak Michalu Cihlářovi tak Pavlu Sukdolákovi mnoho zdraví, tvůrčího nadšení a radosti ze života. Celý medailon Michala Cihláře, medailon Pavla Sukdoláka.

Dny otevřených ateliérů - volný vstup

Datum konání: 3. 10. 2015 - 4. 10. 2015

HG vás 3. – 4. října 2015 zve Dny otevřených ateliérů v Kraji Vysočina. Během víkendu nemusíte cestovat pouze po ateliérech umělců, šestice z nich se prezentuje přímo v HG v  rámci výstavy Pohled do ateliéru. Svoji tvorbu zde představuje Martin Dobrovolný, Petr Fafílek, Antonín Kanta, Eliška Matoušová, Mirka Špačková, Libuše Zítková, některé z nich budete moci v sobotu a v neděli v prostorách výstavy i osobně potkat.

Přehled dalších otevřených ateliérů


Jen do neděle můžete také navštívit výstavu Židovské památky Kraje Vysočina  a Mistr Jan Hus roku 1415 a 600 let poté. Na všechny výstavy je vstup v rámci těchto dnů volný.Koncert na rozloučenou - Richard Pohl a jeho hosté

Datum konání: 2. 10. 2015

Horácká galerie vás v předvečer Dnů otevřených ateliérů Kraje Vysočina zve na koncert vážné hudby. Večerem vás provede klavírista Richard Pohl, který odjíždí na delší dobu do asijských zemí. Těšit se můžete na známé italské operní árie i třeba Dvořákovy milostné písně v podání sopranistky Xing Xing a barytonisty Petra Babuly, na klavír je doprovodí Jiří Hrubý. Vstupné 80,- a 60,- pro seniory a studenty.

TZ - Koncert na rozloučenou+DOA2015.doc

plakátNová výstava: Pohled do ateliérů

Datum konání: 29. 9. 2015

Horácká galerie zve své návštěvníky na výstavu uspořádanou v rámci Dnů otevřených ateliérů, které proběhnou v Kraji Vysočina 3. a 4. října 2015. Výstava s názvem Pohled do ateliérů je již nyní k vidění na arkádě a v červeném sále HG a představují se na ní následující autoři: Martin Dobrovolný, Petr Fafílek, Antonín Kanta, Eliška Matoušová, Mirka Špačková, Libuše Zítková. Těšíme se na vás.

  Desátá sezóna Jakuba Pustiny

Datum konání: 20. 9. 2015

Zní to neuvěřitelně, ale je to již deset let, co se v Novém Městě a přímo v Horácké galerii poprvé veřejnosti představil pěvec Jakub Pustina. Hlasově tehdy ještě jako baryton, však tuto neděli 20. září 2015 od 16 hodin vystoupí se svými hosty v zámeckém podkroví jako tenor. Jakub Pustina každoročně v rámci svého turné přiváží zajímavé hosty z různých koutů světa. Tentokrát spolu s ním vystoupí mladý barytonista z Iránu Ardalan Jabbari. Jde o absolventa vídeňské konzervatoře a univerzity v Grazu, který získal mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích a stipendium rakouského ministra kultury. Oba pěvce bude doprovázet vynikající klavíristka Marta Vašková, docentka na Janáčkově akademii v Brně. Program je jako obvykle pestrý - písňová, operní i operetní tvorba. Těšit se tak můžeme na skladby Franze Schuberta, Fredericka Chopina, Bedřicha Smetany, Richarda Wagnera i dalších známých skladatelů.  Jednotné vstupné činí 50,- Kč.

A5_info.pdf

TZ - Jakub Pustina a jeho hosté.doc

 Gratulace grafikům

Horácká galerie gratuluje dvěma výtvarníkům, které sice od sebe dělí více než jedna generace, ale spojuje je láska ke grafice. Díla obou umělců se nacházejí ve sbírkovém fondu HG, a proto přejeme k jubileu jak Michalu Cihlářovi tak Pavlu Sukdolákovi mnoho zdraví, tvůrčího nadšení a radosti ze života. Celý medailon Michala Cihláře, medailon Pavla Sukdoláka.Volný víkendový vstup do HG, koncert i vernisáž

Datum konání: 12. 9. 2015

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky, že v rámci Dnů otevřených památek je vstup do HG v sobotu 12. a v neděli 13. 9. 2015  volný

Navíc v rámci výstavy Židovské památky Kraje Vysočina vás HG zve na koncert brněnského souboru HaChucpa, který vznikl v roce 1997 při Ha Divadle. „Chucpa znamená drzost a drzostí také je, že jsme si troufli navázat na téměř zaniklou tradici židovské kultury v Brně, autenticky oživit a prezentovat publiku židovskou hudbu, jidiš a hebrejské písně, klezmer, scénickou četbu židovské literatury…“ říká zpěvák, dramaturg a umělecký vedoucí Wolfgang Spitzbart. Koncert proběhne 12. září v 15 hodin v podkroví Horácké galerie, vstupné je 80,- Kč, pro seniory a studenty je snížené na 60,- Kč. Pro všechny návštěvníky, kteří se rádi zdrží je v 17 hodin připravena vernisáž výstavy většiny členů Sdružení keramiků Brno. Letos uvidíte objekty se starozákonní tématikou. 

HaChucpa_plakát.jpg

TZ - HaChucpa.docGratulace malíř Miroslavu Netíkovi

Datum konání: 5. 9. 2015

 

 

Horácká galerie gratuluje k význačnému jubileu  malíři, grafikovi a ilustrátorovi

Miroslavu Netíkovi.

Hodně zdraví a radosti v každodenním životě.

 

Celý medailon o tomto umělci najdete zde.

 Dny evropského dědictví startují v HG již tuto sobotu

Datum konání: 5. 9. 2015 - 4. 10. 2015

HG pro vás v rámci Dnů evropského dědictví připravila od soboty 5. září 2015 ve svých prostorách dvě zajímavé panelové výstavy. První z nich je věnována výročí upálení Mistra Jana Husa a nese název Jan Hus roku 1415 a 600 let poté. 

Druhá je věnována židovským památkám v našem kraji. K této výstavě se váže i doprovodný program. V sobotu 12. září proběhne v Novém Městě Den otevřených památek a je tak možné navštívit nejen obě výstavy, ale i koncert židovských písních v úpravách souboru HaChucpa, který vznikl před více jak patnácti lety při brněnském Ha Divadle. Bližší informace můžete sledovat na stránkách akce zde.Ohlédnutí za letošním Slunohraním

Úžasné momenty z 6. ročníku Novoměstského Slunohraní si připomíná nově vzniklý dokument. Podívejte se a těšte se na začátek července příštího roku. Gratulace malíři Jiřímu Štouračovi

Datum konání: 31. 8. 2015

Jiří Štourač: Včelíny, 1980, olej plátnoPoslední prázdninový den před 55 lety se v Novém Městě narodil Jiří Štourač. Horácká galerie proto dnes gratuluje tomuto malíři,  ilustrátorovi  i restaurátorovi a přeje mnoho zdraví a umělecké invence.
Celý autorův medailon zde.HG připomíná výročí Dalibora Chatrného

Datum konání: 28. 8. 2015

Vítr stéblem, 1972Své 90. narozeniny by právě dnes oslavil malíř, grafik, konceptuální umělec a pedagog Dalibor Chatrný. Na počátku tvořil expresivní dřevořezy s figurálními náměty. Ty pak v šedesátých letech zredukoval na grafický znak. Ve volně geometrických grafikách a reliéfech se odpoutával od figurativnosti. Vytvářel obrazy, barevné strukturální obtisky, frotáže, slepotisky, magnetické kresby, asambláže.

Celý medalion Dalibora Chatrného najdete zde.V galerii končí s prázninami i dvě výstavy

S koncem letních prázdnin končí v Horácké galerii i dvě výstavy. Kdo by je rád zhlédl má posledních pár dní na to navštívit výstavu sochařky Mirky Špačkové a vidět její umělecké ztvárnění Commedie dell´Arte v zámeckém sklípku. Poslední srpnovou neděli končí také putovní výstava Poklady Vysočiny, která se nachází hned ve dvou sálech HG. Další repríza této výstavy bude probíhat od září v Pelhřimově. Vy ale nemusíte čekat a trmácet se tak daleko a můžete se třeba i se svými dětmi vydat na výstavu k nám. Každý den je připravena hra Cesta za pokladem nebo vás v neděli v 15 hodin zveme na poslední komentovanou prohlídku. Těšíme se na vás.95. výročí narození Ludvíka Barana

Datum konání: 23. 8. 2015

Povalování děvčat do sněhuHorácká galerie si dnes připomíná 95. výročí narození fotografa, etnografa a kameramana Ludvíka Barana. S pomocí své manželky vytvořil dokumentaristické dílo specializované na folklor a etnografii (cykly Český rok, Družičky a nevěsty, Lidové kroje, Lidové karnevaly, Madony). HG vlastní ve svých sbírkách od tohoto autora přes 40 fotografií. Celý medailon najdete zde.Majerán - posezení u cimbálu

Datum konání: 22. 8. 2015

Horácká galerie a Maneor vás zvou na posezení u cimbálu, které se uskuteční v sobotu od 19 hodin na nádvoří HG. Během večera bude probíhat ochutnávka a prodej vína z vinařství Nešpor a Rajský. V případě špatného počasí se posezení uskuteční zámeckém podkroví. Vstupné 100,- a snížené 90,- Kč. Těšíme se na vás.

www.majeran.cz

TZ - Majerán posezení u cimbálu.docKometované prohlídky výstavy Poklady Vysočiny

Datum konání: 16. 8. 2015 - 30. 8. 2015

Již tuto neděli od 15 hodin vás Horácká galerie zve na komentované prohlídky k výstavě Poklady Vysočiny.  Kurátorka galerie Mgr. Petra Gregorová vás během 45 minut provede muzejní a galerijní částí a upozorní na skvosty sbírkového fondu institucí zřizovaných Krajem Vysočina. Vstupné je 20 Kč.   

Poslední termin prohlidky s výkladem je v neděli 30. srpna 2015 v 15 hodin. Těšíme se na vás.Jubileum dvou umělců spjatých s Vysočinou

Datum konání: 11. 8. 2015 - 16. 8. 2015

Oba jsou původem z Brna, oba působili ve skupině Parabola a oba v těchto dnes slaví své životní jubileum. Své 85. narozeniny oslaví v úterý 11. srpna malíř Miroslav Štolfa, v jehož žilách koluje vysočinská krev.

                                                   O pět let dříve, ale o pět dní později se narodil i sochař, kterému se Vysočina stala druhým domovem Zdeněk Macháček.

Horácká galerie gratuluje oběma umělcům a přeje mnoho zdraví a inspirace.

Celý medailon Miroslava Štolfy najdete zde, medailon Zděnka Macháčka tady.Cesta za pokladem - hra k výstavě

Jako novinku jsme pro vás, případně vaše děti připravili malou cestu za pokladem. Při prohlídce výstavy vás jednotlivá díla navedou na další až dojdete k pokladu.
Jednotlivé úkoly můžete plnit pomocí odkazu níže přes mobilní telefon, případně si v pokladně HG vyžádejte vytištěný list a tužku.

Cesta za pokladem

Těšíme se na vás.Večer pěti Pé - neformální hudební setkání

Datum konání: 7. 8. 2015

Pějme písně pro potěchu přátel... i tak by se dal shrnout večer, který má všech pět Pé a na který vás Horácká galerie zve v pátek 7. srpna 2015 v 19 hodin. Otevřené setkání s muzicírováním na zámeckém nádvoří a příjemné posezení u ohně. Parta přátel, která se pravidelně každý měsíc v Novém Městě setkává, bude společně hrát i pět písně známé i známější a vy se můžete zpěvem či svým hudebním umem přidat nebo jen posedět a poslouchat. Během večera bude občerstvení /točené pivo, víno/ zajišťovat Caffé Stone. K zakoupení budou i buřty. V případě nepříznivého počasí část akce proběhne v podkroví HG. Vstupné dobrovolné.90. výročí narození Ladislava Nováka

Datum konání: 4. 8. 2015

Les etres   9. 7. 1978Právě dnes si Horácká galerie připomíná 90. výročí narození Ladislava Nováka. V jeho tvorbě se prolíná básnická a výtvarná aktivita. Zabýval se grafikou, akvarelem, froasáží, kaligrafií, autorskou knihou. Navazoval na klasické koláže novými způsoby a postupy.  Celý medailon.Oživujeme poklady - dílna pro malé i velké

Datum konání: 13. 7. 2015 - 21. 8. 2015

Horácká galerie vás zve na animační dílny pro děti i dospělé, při kterých oživíme exponáty ze sbírek muzeí a galerií zřizované Krajem Vysočina. V každém týdnu bude probíhat jeden druh animační techniky.

Pro individuální zájemce jsou vypsány úterní termíny, skupiny s minimálním počtem 5ti osob a maximálním počtem 10ti se mohou hlásit i na jiné dny. Cena dílny je 50 Kč za účastníka a je nutné se nahlásit předem ZDE nebo na e-mailu: haluza@horackagalerie.cz, případně tel: 566 654 211.

Úterní termíny pro individuální návštěvníky:

začátek vždy v 9, ve 13, a  v 16 hodin

14. 7. a 18. 8. Plošková animace

21. 7. a 4. 8. Kreslená animace

28. 7. a 11. 8. Loutková animace

Více informacíNovoměstské Slunohraní zahájeno

Datum konání: 7. 7. 2015

S ranním sluncem za zády bylo již pošesté na nádvoří HG zahájeno Novoměstské Slunohraní.  Všechny účastníky hudebních dílen v Novém Městě přivítal ředitel HG Josef Chalupa a za pořadatele akce Vlasta Piskačová, nechybělo ani Janáčkovo kvarteto s novým členem Richardem Kružíkem, které zahrálo Menuet J. I. Pleyela. Otevřena byla také kavárnička před zámkem, kde si po celý pracovní týden můžete dát výbornou kávu a koláček.

 Omezení prohlídky a provozu výstav HG

Datum konání: 3. 7. 2015 - 14. 7. 2015

Upozorňujeme návštěvníky, že od pátku 3. 7. do 14. 7. bude z důvodu konání Novoměstského Slunohraní uzavřena výstava Jiřího Vašicy a zredukována výstava uměleckého kováře Pavla Tasovského a jeho syna. K vidění budou díla v novoměstském parku a Malé galerii HG.

Z důvodu státních svátku 5. 7. bude Horácká galerie uzavřena.

Děkujeme za pochopení.Novoměstské Slunohraní přiveze slunce

Datum konání: 6. 7. 2015 - 11. 7. 2015

Horácká galerie již pošesté přivítá hráče na smyčcové nástroje. Tentokrát v týdnu od 6. do 11. července 2015. V tomto týdnu tak budou v prostorách HG probíhat hudební workshopy. Kromě Janáčkova kvarteta se letos lektorské role ujme také světově proslulá umělkyně Iva Bittová. Upozorňujeme tedy návštěvníky, že nebude možné zhlédnout všechny probíhající výstavy. 

Těšit se ale můžete na kavárničku před zámkem, hraní v přilehlém parku, ale hlavně na tři krásné koncerty, které se uskuteční na zámeckém nádvoří. Sluncem prosycenou energii až z Jihoafrické republiky přiveze a ve středu 8. 7. ve 20:30 svým okouzlujícím hlasem koncerty zahájí jazzová zpěvačka Melanie Scholtz. Další večer od 20 hodin vystoupí výjimečná česká houslistka a zpěvačka Iva Bittová. Ta se rozhodla přizvat na podium ke spolupráci také Janáčkovo kvarteto a publikum tak bude svědkem zcela unikátního koncertu. Janáčkovu kvartetu bude patřit i první půlka závěrečného koncertu o den později. Druhá polovina, pod taktovkou Richarda Kružíka, pak všem účastníkům hudebních kurzů. Letos spolu s talentovanou cimbalistkou Barborou Jagošovou připraví skutečnou hudební lahůdku - koncertní symfonii pro cimbál a orchestr "Malované na cimbál" z dílny Dalibora Štrunce. Vstupenky na všechny koncerty si můžete rezervovat ZDE nebo na pokladně HG.

 

 Zemřel malíř Josef Kremláček

 Horácká galerie se zármutkem oznamuje, že výtvarný svět v 78 letech navždy opustil malíř, grafik a ilustrátor Josef Kremláček.

 

 Jeho nejvýznamnější působení bylo v oblasti knižní grafiky, orientované na ilustrační tvorbu pro děti. V roce 2009 jste měli možnost v HG vidět i jeho samostatnou výstavu. V současné době je autor zastoupen na výstavě Poklady Vysočiny.Inspirace Josefa Fantury

Datum konání: 1. 7. 2015 - 20. 9. 2015

První den letních prázdnin otevře Horácká galerie výstavu fotografií Josefa Fantury. Vystudovaný pedagog pocházející z Uherského Hradiště je tímto médiem okouzlen již od dětství a v průběhu let se tak věnuje různým fotografickým žánrům, zejména reportážní fotografii. V jeho volné tvorbě se silně odráží fakt, že jako dlouholetý ředitel hodonínské galerie se den, co den setkává s uměním v jeho všemožných formách. Výstava bude vystavena v zámecké arkádě. Vernisáž proběhne v 18 hodin a bezprostředně po ní bude následovat kytarový recitál Tomáše Handrycha, který zahraje skladby J. S. Bacha, I. Albénize, J. Rodriga aj. Těšíme se na vás.

Fantura_pozvánka.jpg

Fantura_plakát.jpg

TZ - výstava Josef Fantura.docOmezení provozu knihovny HG během letních prázdnin

Datum konání: 1. 7. 2015 - 31. 8. 2015

Knihovna Horácké galerie upozorňuje návštěvníky na změnu otevírací doby během letních prázdnin. Po celé dva měsíce bude  možné knihovnu navštívit pouze po předchozí domluvě. Vhodný termín si můžete sjednat na telefonním čísle: 566 654 221, nebo  na e-mailu: knihovna@horackagalerie.cz.

Děkujeme za pochopení.Poslední příležitost vidět výstavu Viléma Reichmanna

Datum konání: 21. 6. 2015

V neděli 21. června máte poslední příležitost vidět v arkádě HG retrospektivní výstavu brněnského fotografa, malíře a člena skupiny Ra Viléma Reichmanna. Jeho dílo zaujímá zásadní postavení v surrealistické linii české fotografie. Výstavu tvoří necelých čtyřicet černobílých fotografií zahrnující ukázku z cyklů Metamorfózy, Dvojice, nechybí mezi nimi ani cyklus Českomoravská vrchovina a Nezvalova Svratka. V pokladně HG si můžete zakoupit knihy, brožuru nebo pohlednice.Zámecké nádvoří, zóna pro oddych při Nova Civitas

Datum konání: 19. 6. 2015 - 20. 6. 2015

Pokud si budete chtít odpočinout od hrajících kapel v rámci novoměstských slavností Nova Civitas, je pro vás připravena oddychová zóna na nádvoří Horácké galerie. Zde můžete po oba dva dny od 14 do 20 hod. dát dobrou kávu a zhlédnout další vystoupení.

V pátek odpoledne zde vystoupí soubor ZUŠ J. Štursy Folklóreček, zábavnou kouzelnickou show zde předvede novoměstský rodák a kouzelník Karel Pomahač, který kloubí kouzla s humorem ve svém stand-up kouzlení již 9 let. Tomáš Machek bude v pátek vyprávět africké, v sobotu zase indiánské a australské mýty, při čemž jej na stylové hudební nástroje doprovodí Tomáš Dufek. A na závěr árie z oper R. Wagnera, G. Pucciniho a Beethovenovy a Dvořákovy písně zazpívá Pavel Haluza. V sobotu je pro vás připravena i komentovaná prohlídka výstavy Poklady Vysočiny. Vstupné na určené výstavy HG je během klasické otevírací doby volné.


Detailní program na nádvoří HG:

pátek 19. 6. 2015
14:00–20:00 relaxační zóna, kavárna, výstavy
15:00 Folklóreček – folklórní soubor ZUŠ Jan Štursy
15:30 Kouzelník Karel Pomahač
18:00 Kouzelník Karel Pomahač
19:30 O nejmenším človíčku a nás ostatních – vyprávění původních afrických mýtů se prolíná s hrou na tradiční africké nástroje

sobota 20. 6. 2015

14:00–20:00 relaxační zóna, kavárna, výstavy
10:00  Dcery Matky Země – loutková hra na motivy indiánských mýtů nás zavede do daleké a dávné Ameriky
10:00-12:00 Lucrezia Borgia náměstí, park, nádvoří Horácké galerie, hudba inspirovaná středověkými či renesančními motivy, moravsko-keltskou melodikou i balkánskými rytmy, k jejichž interpretaci používá repliky dobových nástrojů. Písně jsou v češtině, ale i v němčině, latině a španělštině

15:00 Kometovaná prohlídka výstavy Poklady Vysočiny
17:30 Proč se Jhi stala sluncem – vyprávění původních australských mýtů se prolíná s hrou na didgeridoo (nástroj australských domorodců)
18:30 Pavel Haluza – árie z oper R. Wagnera, G. Pucciniho, Beethovenovy a Dvořákovy písněOmezení pro návštevníky HG

Datum konání: 17. 6. 2015

Horácká galerie upozorňuje návštěvníky, že z důvodu konání semináře bude ve středu 17. 6. 2015 od 9 do 12 hodin omezen přístup do galerijní části výstavy Poklady Vysočiny v podkroví HG. Ostatní probíhající výstavy budou přístupné bez omezení. Děkujeme za pochopení.

Galerijní noc odhalí poklady Vysočiny

Datum konání: 12. 6. 2015

Horácká galerie vás zve v pátek 12. června 2015 na již v pořadí 8. Galerijní noc, která odhalí skvosty depozitářů muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina. Výstava, která se uskutečnila již v Jihlavě a Třebíči, chce ukázat nejen sbírkové předměty, ale také poukázat na smysl existence muzeí a galerií a na zajímavosti muzejní práce. Vernisáž této výjimečné putovní výstavy proběhne v 17 hodin v zámeckém podkroví a odstartuje tím večerní program Galerijní noci.

Již odpoledne budou probíhat dílny, dále pak komentované prohlídky  a v tento den poprvé oficiálně zazní i znělka Horácké galerie. Vrcholem večera pak bude koncert pěveckého sboru Gaudeamus z Brna. Pětadvacetičlenný sbor se sólisty Zdislavou Bočkovou a Pavlem Haluzou s sebou přiveze balady Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, zapívá čarovné skladby Petra Ebena nebo Jaroslava Doubravy. Milovníci dobrého vína se mohou těšit na degustaci Vinařství Nešpor&Rajský, případně si mohou zakoupit skleničku či lahev v galerijní vinárničce. Na závěr proběhne ohňová show. Těšíme se na vás.

Galerijní noc_plakát.jpg

TZ - výstava Poklady Vysočiny.docVýstava maleb Jindřicha Zezuly

Datum konání: 1. 6. 2015 - 31. 10. 2015

Horácká galerie připomíná během letní sezóny ve dvou místnostech  stálé expozice malířská díla Jindřicha Zezuly. Autor, žijící ve Žďáře nad Sázavou v květnu letošního roku oslavil 80. narozeniny. Na výstavě najdete přes třicet děl pocházející nejen z majetku Horácké galerie, ale i ze soukromých sbírek. Výstava potrvá do října letošního roku.120. výročí narození Jiřího Židlického

Datum konání: 27. 5. 2015

Jiří Židlický: Sklabina, 1919

Právě dnes si připomínáme 120. výročí narození novoměstského malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Židlického. Nadaný kreslíř, který působil určitý čas na Fryšavě jako adjunkt se přes své povolání státního úředníka věnoval malbě lesních interiérů a zvěře. Více se o tomto novoměstském rodákovi můžete dočíst v medailonkuDotazník Horácké galerie

Horácká galerie působí v Novém Městě již padesát let, má za sebou několik stovek uskutečněných výstav a akcí. V budoucnu se bude realizovat její rekonstrukce, a tak by ráda zlepšila služby pro své návštěvníky. Věnujte prosím několik minut svého času vyplněním následujícího dotazníku. Děkujeme.

Výročí narození sochařů-rodáků a dvou krajinářů

Datum konání: 15. 5. 2015 - 17. 5. 2015

V těchto dnech si HG připomíná výročí narození dvou novoměstských sochařů Jana Štursy a Arnošta Košíka, ale také dvou krajinářů Aloise Kalvody a Antonína Slavíčka. Více se o této čtveřici dočtete v jejich medailoncích.

Horácké muzeum ve spolupráci s Horáckou galerií instalovalo před rodný dům Jana Štursy panelovou stezku Po stopách Jana Štursy, kterou si můžete prohlédnout i online. 

Vydejte se z obrazů do přírody a zpět

Datum konání: 16. 5. 2015 - 19. 5. 2015

Vydejte se spolu s krajinným ekologem Janem Lacinou po stopách Josefa Jambora a dalších krajinářů Vysočiny. Horácká galerie vás zve na dvě komentované prohlídky, přičemž první z nich se koná přímo na výstavě Vcházíme do obrazů a druhá bude společným výletem za zobrazovanými motivy do přírody. Komentovaná prohlídka výstavy Vcházení do obrazů s iniciátorem výstavy doc. Ing. Janem Lacinou, CSc. se uskuteční ve dvou termínech. Možnost získat povědomí o tom, jak se za padesát let změnila místa, která zobrazovali krajináři Vysočiny, můžete tak získat v sobotu 16. května 2015 v 15 hodin nebo v úterý 19. května v 17 hodin. Symbolické vstupné na tuto prohlídku je bez rozdílu věku 20 Kč.

Komu nestačí současná fotografie, a chtěl by raději vidět místa na vlastní oči, nabízí HG s krajinným ekologem společný nedělní výlet po stopách motivů Josefa Jambora. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Sraz je 17. května 2015 v 11 hodin na novoměstském autobusovém nádraží, odtud se společně pojede linkovým autobusem do Sněžného a poté se již pěšky půjde na Krátkou, Samotín a Blatiny. „Na Blatinách bude asi hodinová pauza na oběd, případně snězení svačiny“, vysvětluje pracovník galerie Pavel Haluza a dodává: „…komu bude stačit 8 km okruh, může z Blatin odjet autobusem zpět. A ti vytrvalejší si mohou výlet prodloužit až na Milovy, odkud odjedeme zpět do Nového Města po 17 hodině.“  Výlet je zdarma, náklady na cestu a občerstvení si hradí každý účastník sám.

plakát Z obrazů do přírody.jpg

TZ - přednáška Z obrazů do přírody.doc 

Den muzeí a galerií - nedělní volný vstup

Datum konání: 17. 5. 2015

V neděli 17. 5. vás Horácká galerie zve nejen na výlet do přírody s krajinným ekologem,  ale také na derniéru  výstavy malíře Bohumila Puchýře. Vzhledem k tomu, že 18. květen je Dnem muzeí a galerií, máte nedělní vstup do HG zdarma.  Těšíme se na vás. 


Odrazy II. sv. války v hudbě - poslechový pořad

Datum konání: 14. 5. 2015

Horácká galerie vás zve na poslechovou přednášku k výročí ukončení II. světové války.

Druhá světová válka zanechala nesmazatelný otisk na tvorbě i osudech nových skladatelů. Otřesné prožitky z bojů, obléhání, všudypřítomná smrt i radost z ukončení tohoto konfliktu se bezprostředně odráží v hudební řeči několika autorů /D. Šostakovič, S. Prokofjev a jiní/. Právě tyto motivy i osudy jednotlivých umělců včetně hudebních ukázek uslyšíte v poslechovém pořadu. V neposlední řadě vzpomeneme na ty umělce, jenž se konce války nedočkali /např. Pavel Haas/ Vstupné dobrovolné.

plakát Odrazy 2. sv. války v hudbě.jpg

TZ - přednáška Odrazy 2.sv. války v hudbě.docHG gratuluje umělcům ke kulatinám

Datum konání: 10. 5. 2015 - 12. 5. 2015

V těchto dnech slaví své kulaté životní jubileum dva umělci, pocházející z našeho kraje. Prvním z nich je malíř a sochař Milan Cvach, který se v posledních válečných dnech narodil ve Víru na Moravě. Dnes žije a tvoří ve Francii. Více o Miloši Cvachovi, který svoji tvorbu představil před pěti lety i v Novém Městě, se dočtete zde.

výstava Miloše Cvacha v HG v roce 2010Jindřich Zezula: Země II, 1977, olej, plátno

O dva dny později oslaví 80. narozeniny malíř a první ředitel HG Jindřich Zezula. Věnuje se především baladické a poetické krajinomalbě. Část autorova díla hraničí se symbolismem a lyrickou abstrakcí. Horácká galerie si Zezulovu tvorbu připomene v letních měsících instalací jeho děl v rámci malířské expozice. Prozatím je připraven jeho medailon.

Horácká galerie oběma přeje hodně zdraví a mnoho tvůrčí inspirace.135. výročí malíře Herberta G. Masaryka

Datum konání: 1. 5. 2015

H. Masaryk: Portét muže, 1906, olej, plátnoPrvní májový den si Horácká galerie připomíná narození malíře Herberta G. Masaryka, jehož dva obrazy můžete vidět v rámci stálé malířské expozice. Věnoval se malbě krajin, portrétů a zátiší. Hledal svůj styl mimo doboH. Masaryk: Strom v širém poli, 1908, akvarel, papírvé programy, seznámil se s impresionismem, ale zůstal umělecky spřízněn s realismem ateliérové malby a s tvorbou Hanuše Schwaigera. Více se o tomto předčasně zemřelém synu našeho prvního prezidenta dočtete v medailonku.Kontinuita dvou generací Tasovských

Datum konání: 29. 4. 2015

Horácká galerie vás zve na generační setkání umělecko-kovářské tvorby Pavla Tasovského a jeho syna Pavla Tasovského mladšího. Výstava proběhne nejen v prostorách Malé galerie a nádvoří HG, ale také v parku na Vratislavově náměstí. Úvodní slovo při vernisáži ve středu 29. dubna 2015 v 17 hodin pronese PhDr. Josef Chalupa. Záštitu nad výstavou převzal starosta Nového Města na Moravě pan Michal Šmarda.

Videopozvánka

Tasovští-plakát.jpg

TZ - výstava Kontinuita P. a P.ml. Tasovští.docCommedia dell´Arte, současná tvorba sochařky Mirky Špačkové

Datum konání: 18. 4. 2015

Horácká galerie vás zve na vernisáž výstavy současné sochařské tvorby sochařky a restaurátorky Miroslavy Špačkové, inspirovanou postavami italského divadla. Během vernisáže vystoupí KDS Effrenata ze Žďáru nad Sázavou s představením Panoptikum. Úvodní slovo pronese Jan Pulkrábek. Vernisáž se koná v sobotu 18. dubna 2015 v 15 hodin v podkroví HG. Samotnou výstavu pak můžete do konce letních prázdnin navštívit v zámeckém sklípku.

Mirka_Špačková_pozvánka.pdf

TZ - výstava Mirka Špačková.doc

 Beseda s Kornélií Němečkovou

Datum konání: 14. 4. 2015

Horácká galerie vás zve na besedu s ilustrátorkou Kornelií Němečkovou, která se uskuteční v úterý 14. dubna 2015 v 15 hodin v Malé galerii HG. Autorka vizuální podoby legendárních Zpívánek vystavuje šest desítek svých dalších vystřihovaných grafik a ukázku tapiserií, přijďte potěšit své oči milými motivy, vycházejícími z lidových obyčejů i valašského folklóru a pobesedovat. Vstupné 40,- Kč, děti, studenti a senioři mají 50% slevu.

 Maraton koncertů ZUŠ v HG

Datum konání: 11. 4. 2015 - 23. 4. 2015

Dnešním dnem začíná v podkroví Horácké galerie cyklus čtyř  dubnových koncertů Základní umělecké školy Jana Štursy. Těšit se můžete nejen na prezentaci samotných tříd, ale i absoloventská vystoupení a každoročně oblíbený koncert učitelů a jejich hostů. Vstupné je jako vždy dobrovolné. Retrospektiva Viléma Reichmanna

Datum konání: 7. 4. 2015 - 21. 6. 2015

Horácká galerie vás zve na výstavu brněnského fotografa Viléma Reichmanna, kterou můžete ode dneška navštívit na zámecké arkádě. Jedná se o retrospektivní výstavu brněnského fotografa, malíře a člena skupiny Ra, jehož dílo zaujímá zásadní postavení v surrealistické linii české fotografie. Výstavu tvoří necelých čtyřicet černobílých fotografií zahrnující ukázku z cyklů Metamorfózy, Dvojice, nechybí mezi nimi ani cyklus Českomoravská vrchovina a Nezvalova Svratka. Těšíme se na vás. 

Vilém_Reichmann-plakát.jpg

TZ - výstava Vilém Reichmann.doc

 

Omezení během koncertu Vladislava Bláhy

Datum konání: 29. 3. 2015

Upozorňujeme návštěvníky, že během koncertu bude omezen vstup do zámeckého podkroví a nebude tedy možné si prohlédnout celou výstavu Vcházení do obrazů. Děkujeme za pochopení.

 

 

 

 Kytarový koncert Vladislava Bláhy

Datum konání: 29. 3. 2015

Horácká galerie ve spolupráci se ZUŠ Jana Štursy vás zve na koncert jednoho z našich předních kytaristů prof. Vladislava Bláhy. Jako první český kytarista vystupoval v newyorské Carnegie Hall a s podobným programem vystoupí v neděli 29. 3. 2015 odpoledne i v Horácké galerii. Vstupné je 100,- Kč, pro studenty a seniory je zvýhodněné za 50,- Kč. Těšíme se na vás. 

www.vlblaha.cz

TZ - kytarový koncert Vladislav Bláha.docVelikonční výtvarné úterky

Datum konání: 24. 3. 2015 - 31. 3. 2015

Horácká galerie vás zve na Velikonoční výtvarné úterky, které se uskuteční 24. a 31. 3. 2015 od 13 hodin. Během kreativního odpoledne si můžete vyzkoušet vždy dvě techniky. V prvním termínu půjde o Fimo kraslice /150,- Kč/ a vystřihovánky ala Kornelie Němečková /50,- Kč/, v předvelikonočním týdnu si vyzkoušíte pletení z pedigu a proutí /100,- Kč/, nebo si nazdobíte kraslice voskem /50,- Kč/. Na dílnu není nutné se přihlašovat, ale je nutné přijít nejpozději dvě hodiny před koncem, tedy v 17 hodin. Těšíme se na vás.95. výročí narození Ludvíka Kundery

Datum konání: 22. 3. 2015

Ludvík Kundera: Ústup fantomů, 1997Právě dnes by oslavil 95. narozeniny malíř, grafik, básník, prozaik, dramatik, překladatel, literární a výtvarný kritik Ludvík Kundera. V oblasti výtvarné tvorby se tento brněnský rodák zabýval technikami koláže a dekalku. Byl členem Unie výtvarných umělců, Klubu výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou, Sdružení Q v Brně, byl jedním ze zakladatelů surrealistické Skupiny Ra. Více se dozvíte zde.

Upozorňujeme také na dnešní předposlední volný nedělní vstup, těšíme se na vás od 14 do 18 hodin v Horácké galerii.

HG připomíná výročí narození dvou umělců

Tanec smrti - Básník  1979Před několika dny oslavila půlkulaté výročí grafička, malířka a pedagožka Anna Poustová. Tato vírská rodačka studovala  v grafickém ateliéru u profesora Antonína Strnadela. Její grafická a malířská tvorba se vyjadřuje pomocí předmětné, figurální symboliky. Těžiště tvorby spočívá v dřevořezech. Celý medailon o Anně Poustové si můžete přečíst zde.

 

 

Josef Kubíček: Akt polosedící Ve stejný den jsme si rovněž připoměli 125. výročí narození sochaře, grafika a kreslíře Josefa Kubíčka. Byl žákem profesora Josefa Václava Myslbeka. Žil v Brně, v hlavním proudu tvorby se zabýval sociálními motivy. Jeho dílo tvoří jednotný celek, jehož charakteristickým znakem je umělcova tvůrčí nezávislost. Medailon o Josefu Kubíčkovi najdete zde.HG připomene Vitulku v novém termínu

Datum konání: 17.3.2015

Letos v lednu uplynulo 100 let od narození brněnské hudební skladatelky Vítězslavy Kaprálové. K této příležitosti Horácká galerie připravila poslechový pořad, na který vás zve v úterý 17. března 2015 v 17 hodin do zámeckého podkroví. Během večera zazní hudební ukázky z její skladatelské tvorby. Skladby budou proloženy čtením z dopisů a knih o krátkém životě a láskách této nadějné umělkyně, která milovala Vysočinu a okolí Třech Studní. Vstupné dobrovolné. 

Děti mohou v HG kouzlit s nůžkami

Datum konání: 27.2.2015 - 24.4.2015

Doprovodný program k výstavě stříhaných grafik Kornelie Němečkové je připraven pro děti různých věkových skupin v Horácké galerii. Během 60 minut se děti seznámí s dílem této české ilustrátorky a výtvarnice a vytvoří si obrázek s jarním motivem, inspirovaný autorčinou tvorbou. Hlásit se mohou každý všední den děti již od mateřských školek, program je přizpůsobován, a tak je třeba, aby si například žáci II.st. základních škol přinesli s sebou ostré špičaté nůžky.

Pro bližší informace můžete kontaktovat přímo lektorku Bc. Simonu Divilovou na tel: 566 654 225 a e-mailu: divilova@horackagalerie.cz. Nebo se rovnou přihlaste skrze rezervační systém.

Nabídku dalších programů HG pro školní kolektivy najdete zde.Výročí narození Idy Vaculkové

Datum konání: 8.3.2015

Ida Vaculková: Dětský smíchNeděle 8. března není jen oslavou Mezinárodního dne žen, v tento den si také připomínáme 95. výročí narození keramičky, sochařky a malířky Idy Vaculkové. Tato uherskohradišťská rodačka studovala Oldřicha Blažíčka, ale i Cyrila Boudy a Martina Salcmana. Těžištěm její tvorby jsou keramické plastiky. Celá řada jejích plastik je inspirována lidovým uměním a v mnoha případech i archaickými kulturami. Více si o autorce a jejím díle můžete přečíst v medailonku.Výstava Bohumila Puchýře již ve čtvrtek 5. března 2015

Datum konání: 5.3.2015

Horácká galerie a rodina malíře Bohumila Puchýře zve návštěvníky na slavnostní vernisáž, která se uskuteční ve čtvrtek 5. března 2015 v 17 hodin v podkroví HG. Retrospektivní výstavu k umělcovu loňskému 100. výročí narození úvodním slovem zahájí PhDr. Zuzana Ledererová-Protivová, během programu zazpívá Bc. Pavel Haluza , kterého na klavír doprovodí Mgr. Giovanna Spáčilová.

Těšíme se na vás.

 

Bohumil_Puchýř_pozvánka.jpg

TZ - výstava Bohumil Puchýř - výběr z malířského díla.doc

 Podpořte Novoměstské Slunohraní v anketě

Datum konání: 1.3.2015 - 31.3.2015

Pátý ročník Novoměstského Slunohraní, který se konal začátkem loňského července se dostal do třicítky nejlepších kulturních aktivit v kraji Vysočina. Další postup v anketě Zlatá jeřabina můžete do konce března podpořit svým hlasováním na tomto odkazu.

Další ročník Slunohraní proběhne druhý červencový týden. Těšit se opět můžete na muzicírování v parku, kavárničku před HG a tradiční koncert Janáčkova kvarteta i Letního orchestru. Lahůdkou letošního ročníku budou koncerty Ivy Bittové a jazzové zpěvačky Melanie Scholtz. Více na www.slunohrani.cz

V rámci 11. ročníku ankety Zlatá jeřabina v kategorii Péče o kulturní dědictví najdete ještě jednoho novoměstského zástupce, je jím dům čp. 119, tak nezapomeňte i jemu dát svůj hlas.Galerie otevře výstavu nadčasových stříhaných grafik

Datum konání: 26.2.2015

Pamatujete na znělku legendárních Zpívánek? Autorka jejich vizuální podoby Kornelie Němečková vystaví od čtvrtka 26. února 2015 šest desítek svých vystřihovaných grafik a ukázku tapiserií v Malé galerii HG. Přijďte potěšit své oči, milými motivy vycházejícími z lidových obyčejů a valašského folklóru. Začátek vernisáže je tradičně v 17 hodin.

Kornelie Němečková_pozvánka.jpg

TZ - výstava Kornelie Němečková.doc

 

 

Těšíme se na vás.HG připomíná výročí dvou českých grafiků

Datum konání: 26.2.2015

Oldřich Kulhánek: Klauniáda č.2Dnes si připomínáme výročí dvou českých umělců, jejichž grafická díla vlastní i Horácká galerie. Přestože karvinský rodák Jindřich Wielgus byl zaměřením sochař, v jeho tvorbě můžeme najít i ilustrace básnických sbírek a právě grafické listy. Další informace o sochaři a grafikovi Jindřichu Wielgusovi se dočtete v jeho medailonku. Za to Oldřich Kulhánek je svojí grafickou tvorbou proslulý, autor našich současných bankovek by právě dnes oslavil 75 let. Jeho medailon najdete zde.

 Omezení otevírací doby HG

Datum konání: 24.2.2015

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky, že v úterý 24. února 2015 dojde v prostorách HG k odstávce elektrické energie. Z tohoto důvodu bude v tento den galerie pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení.HG blahopřeje malířům

Datum konání: 18.2.2015 - 19.2.2015

Dnes a zítra si Horácká galerie připomíná životní výročí trojice českých umělců Ivana Ouhela, Vlastimila Tomana a Františka Hodonského. Všechny tři spojuje malba, ale každý tvoří i dalšími výtvarnými prostředky nebo skrze grafiku a fotografii. Horácká galerie přeje všem výše zmíněným hodně zdraví a přichystala pro vás jejich medailonky.

Ivan Ouhel: ViniceVlastimil Toman: Zimní denFrantišek Hodonský: Zarůstající ostrov

 Nedělní promítání filmu StB o Josefu Toufarovi

Datum konání: 22.2.2015

Již jen poslední víkend můžete v Malé galerii HG zhlédnout výstavu o číhošťském knězi Josefu Toufarovi. V neděli 22. 2. bude v zámeckém podkroví v 15 a v 17 hodin promítnut dvanáctiminutový film StB s názvem Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení z padesátých let. Vstupné je zdarma, stejně jako nedělní vstup na další výstavy. Těšíme se na vás v HG.Změna termínu pořadu o Vítězslavě Kaprálové

Upozorňujeme návštěvníky zítřejšího poslechového pořadu o Vítězslavě Kaprálové, že z důvodu nemoci bude pořad uveden v náhradním termínu o měsíc později, tedy v úterý 17. března 2015 v 17 hodin. Děkujeme za pochopení.HG připomene Vitulku poslechovým pořadem - PŘESUNUTO

Datum konání: 17.2.2015

Z důvodu nemoci bude pořad uveden v náhradním termínu 17. března 2015. Děkujeme za pochopení. 

Letos v lednu uplynulo 100 let od narození brněnské hudební skladatelky Vítězslavy Kaprálové. K této příležitosti Horácká galerie připravila poslechový pořad, na který vás zve v úterý 17. února 2015 v 17 hodin do zámeckého podkroví. Během večera zazní hudební ukázky z její skladatelské tvorby. Skladby budou proloženy čtením z dopisů a knih o krátkém životě a láskách této nadějné umělkyně, která milovala Vysočinu a okolí Třech Studní. Vstupné dobrovolné. 

HG připomene Vitulku poslechovým pořadem

Datum konání: 17.2.2015

Letos v lednu uplynulo 100 let od narození brněnské hudební skladatelky Vítězslavy Kaprálové. K této příležitosti Horácká galerie připravila poslechový pořad, na který vás zve v úterý 17. února 2015 v 17 hodin do zámeckého podkroví. Během večera zazní hudební ukázky z její skladatelské tvorby. Skladby budou proloženy čtením z dopisů a knih o krátkém životě a láskách této nadějné umělkyně, která milovala Vysočinu a okolí Třech Studní. Vstupné dobrovolné. Vernisáž Photographia Natura 2014

Datum konání: 12.2.2015

Horácká galerie vás zve ve čtvrtek 12. února 2015 v 17 hodin na vernisáž výstavy Photographia Natura 2014. Opět po roce uvidíte výsledky jedenáctého ročníku fotosoutěže, kterou tentokrát spojují motivy starých cest, úvozů, alejí a pěšin. V listopadu loňského roku vybírala devítičlenná porota ze 175 fotografií od 43 autorů a při premiéře výstavy v Muzeu Vysočiny v Jihlavě ocenila radní pro kulturu RNDr. Marie Kružíková nejlepší z nich. Při repríze v Horácké galerii bude vystavena většina došlých fotografií včetně oceněných snímků a studentských počinů. Těšíme se na vás.

Photographia Natura_pozvanka.jpg

TZ - výstava Photographia Natura 2014.doc
Dokument "Kluci" o bratrech Reynkových

Datum konání: 1.2.2015 - 8.2.2015

V rámci výstavy věnované uzavřenému příběhu bratrů Daniela a Jiřího Reynkových zve Horácká galerie návštěvníky na projekci filmu režisérky Terezy Brázdové s názvem Kluci. Jde o půlhodinový dokument, kde oba bratři vzpomínají na své dětství a rodiče v milovaném Petrkově na Havlíčkobrodsku. Bezplatné projekce se uskuteční v neděli 1. a 8. února v 15 a v 17 hodin a také ve středu 4. února v 16 hodin. Těšíme se na vás. 

Volný vstup do HG pro školní skupiny

 

Datum konání: 9.2.2015 - 13.2.2015

 

Horácká galerie nabízí všem školním skupinám volný vstup do výstavních prostor HG v týdnu od pondělí 9. do pátku 13. února 2015. Studenti si tak mohou prohlédnout dvě výstavy středoškolských studentů, případně se mohou inspirovat jaké jsou možnosti dalšího studia. Konkrétně jde o výstavu Hlavně hravě ateliéru Design a vizuální komunikace Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín, kde jsou ke zhlédnutí práce a návrhy produktového a grafického designu studentů školy z posledních dvou let. Druhou výstavou jsou Kovové variace, prezentující umělecko-řemeslné zpracování kovů skrze práce studentů SPŠ v Třebíči. Prohlídky není nutné nahlašovat předem kromě pondělí, kdy je galerie pro veřejnost uzavřená. Zájemci o pondělní prohlídku prosím pište na adresu: kulkova@horackagalerie.cz. 

Videopozvánka Kovové variace

Videopozvánka Hlavně hravě

Vysočina pohledem krajinného ekologa a studentské variace

Datum konání: 29.1.2015

Společnou vernisáží zahájí Horácká galerie ve čtvrtek 29. ledna 2015 dvě výstavy spojené s Vysočinou. První poodhalí rozdíl mezi dnešní krajinou a zhruba čtyřiceti místy zachycenými krajináři Vysočiny před více jak padesáti lety. Výstavu s názvem Vcházení do obrazů zahájí sám její iniciátor krajinný ekolog doc. Ing. Jan Lacina, CSc.

Druhá výstava nese název Kovové variace a je taktéž z kraje, protože vystavená díla patří studentům Střední průmyslové školy v Třebíči. Jde především o maturitní práce absolventů z oboru uměleckořemeslné zpracování kovů, a tak se v zámeckém sklípku můžete těšit nejen na kovářské práce, ale i na pestrou přehlídku užitkových či uměleckých objektů a šperků. Začátek vernisáží je tradičně v 17 hodin.

Videopozvánky zde:

Kovové variace

Vcházení do obrazůNominujte oblíbené kulturní akce

Datum konání: 27.1.2015 - 31.1.2015

Zaujaly vás akce Horácké galerie v minulém roce, případně jiné? Kraj Vysočina vyhlásilo 11. ročník Ceny Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2014, který bude stejně jako v předchozích letech rozdělen do dvou kategorií a to Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví. Nominovat lze oblíbenou kulturní akci, jako je koncert, festival, divadelní a hudební přehlídka, ediční počin, muzejní a galerijní expozice apod. nebo příkladnou péči o památku.

Nominační formulář

Příjem nominací potrvá do soboty 31. ledna 2015 a následné hlasování veřejnosti bude probíhat během března 2015. Podpořte svoji oblíbenou akci. Fotoreportáž z výstavy věnované Josefu Toufarovi

Datum konání: 13.1.2015

Jako první akce roku 2015 proběhlo v úterý 13. ledna v Horácké galerii otevření výstavy Josef Toufar - kněz a mučedník z Číhoště. Výstavu úvodním slovem zahájil MgA. Jiří Jedlička, ředitel Muzea v Havlíčkově Brodě. Je patrné, že 65 let starý příběh je stále živý, a tak se v tento mrazivý podvečer vernisáže zúčastnilo hned několik desítek návštěvníků a přijel i současný číhošťský farář. Výstava je v Malé galerii otevřena do 22. února 2015.

Fotografie z vernisáže

 

Vernisáž výstavy Josef Toufar - kněz a mučedník z Číhoště

Datum konání: 13.1.2015

Horácká galerie připomene v úterý 13. ledna 2015 vernisáží  příběh  kněze a mučedníka z Číhoště Josefa Toufara, který zemřel před více jak pětašedesáti lety při vykonstruovaném procesu StB. Výstavu připravilo již v roce 2012 Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě ve spolupráci s autorem knihy Jako bychom dnes zemřít měli Milošem Doležalem. Ten ve své knize popisuje nejen sled událostí kolem tzv. Číhošťského zázraku, ale i obsáhlý život patera Toufara. Horácká galerie během vernisáže, která proběhne v 17 hodin, promítne i krátký film StB z roku 1950.

VideopozvánkaPoslední možnost zhlédnutí výstav v HG

Datum konání: 11.1.2015

O tomto víkendu můžete naposledy navštívit v Horácké galerii výstavu akvarelů a soch Leonarda Rottera a také tvorbu současného hodonínského sochaře Jana Buchty.

Obě a další probíhající výstavy můžete navštívit v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 18 hodin. V neděli i nadále trvá akce volných vstupů pro všechny bez rozdílu věku.

Výročí narození Jana Blažka a Elišky Rožátové

Datum konání: 10.1.2015 - 12.1.2015

Jan Blažek: U Daňkovic, 1967V sobotu 10. ledna 2015 si připomínáme 95. výročí narození křídelského rodáka a malíře Jana Blažka. Ve svých obrazech se snažil zachytit rozmanitost krajiny svého rodného kraje s jeho osobitou atmosférou. Rodné obci věnoval cyklus svých obrazů a vyzdobil tu sgrafity fasádu kulturního domu. Více informací o malíři si můžete přečíst zde.

Eliška Rožátová: Dóza, 1984Hned o dva dny později oslaví jubileum malířka a sklářská výtvarnice Eliška Rožáková. Od 70. let vytvářela převážně vitráže a mozaiky pro architekturu. Od druhé poloviny 90. let se soustředila na skleněné objekty, v nichž využívá mimo jiné i technologii lehání skla. Více najdete v jejím medailonku.HG připomíná výročí Aloise Podlouckého a Jiřího Samka

Datum konání: 1.1.2015 - 2.1.2015

Alois Podloucký: Zimní krajina s cestou, 1937Právě dnes na Nový rok  si připomínáme již 50. výročí úmrtí malíře a profesora gymnázia Aloise Podlouckého. Maloval krajinu rodné Vysočiny, ale i zátiší a portréty, byl tak amatérským fotografem. Celý medailonek si přečtěte zde.

Hned zítra 2. ledna 2015 své kulaté jubileum oslaví grafik Jiří Samek. Horácká galerie přeje mnoho tvůrčích úspěchů a nabízí autorův medailon zde.Pour Féliciter 2015 z HG

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

přeje všem krásné vánoční svátky

a klidný vstup do roku 2015