Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Edukační programy > Edukační programy pro školy > Edukační programy pro MŠ

Edukační programy pro MŠ

KŮŽE SOCHY
Edukační program pro MŠ
k venkovní výstavě Sochy pod novoměstskou oblohou 2023 – Jan Hendrych
od 30. 5. 2023 v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě

Má socha kůži? Jakou může mít strukturu? A co naše vlastní kůže, jaká je a co se s ní dá udělat? K čemu nám je? Nové sochy na náměstí jsou neobvyklé nejen tím, jak vypadají, ale právě i svými povrchy. Prozkoumáme kůži soch a také struktury dalších objektů a předmětů v blízkém okolí. Vytvoříme si vzorkovník s reliéfy a určitě se i naladíme na pocity uvnitř vlastní kůže!

Délka trvání: 60 min
Kontakt pro objednání a více info: edukator@horackagalerie.cz
Cena: 50 Kč za žáka
Vzdělávací záměr: rozvíjení haptické zkušenosti a modelace, důraz na smyslové vnímání, rozvoj představivosti a vztahu k obyčejným věcem a jejich estetice, vyjádření pocitů tělem a výrazem

Jak se cítí socha?
Seznámíme se se sochami Jana Hendrycha u galerie a na náměstí. Vymýšlíme fiktivní jména sochám, přemýšlíme, jak asi „sochám je“, jak se cítí, co se jim asi tak mohlo stát, že vypadají tak, jak vypadají. Dokážeme jejich pocity svým tělem či výrazem v tváři napodobit?
Kůže sochy
Všímáme si povrchu soch. Je jiný než u soch, které tu na náměstí stojí pořád? Pojďme ho prozkoumat! Má socha kůži? A jakou strukturu má naše vlastní kůže? Obojí prozkoumáme očima a hapticky, zkusíme i přivonět. Kůži můžeme dotekem hladit, ale také zmačkat, vytvořit záhyby… Jaké druhy kůže nebo srsti známe?
Struktury
Kousky modelovací hmoty nám umožní sesbírat několik vzorků struktur, které kolem sebe najdeme. Kousek sochy, chodníku, kůry stromu, možná kus podrážky. Stejně jako pan Hendrych si budeme všímat obyčejných věcí a jejich „kůže“. Naše vzorky porovnáme – co má drsnou kůži a co hladkou? Z hmoty můžeme také něco vymodelovat a do svého objektu obtisknout zajímavou strukturu.
Já v kůži
A jak se ve své vlastní kůži cítíme právě teď? Na závěr programu se pokusíme tělem a výrazy tváře vyjádřit, jak se cítíme po setkání se sochami my. 

ořez2.jpg