Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Edukační programy > Edukační programy pro školy > Edukační programy pro ZŠ 2. stupeň

Edukační programy pro ZŠ 2. stupeň

KŮŽE SOCHY
Edukační program pro druhý stupeň ZŠ
k venkovní výstavě Sochy pod novoměstskou oblohou 2023 – Jan Hendrych
od 30. 5. 2023 v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě

Jak se cítí socha, poznáme to? Poznáme, jak se cítí člověk podle řeči těla? A má socha kůži? Jakou může mít strukturu? A co naše vlastní kůže, jaká je a co se s ní dá udělat? K čemu nám je? Nové sochy na náměstí jsou neobvyklé nejen tím, jak vypadají, ale právě i svými povrchy. Prozkoumáme kůži soch a také struktury dalších objektů a předmětů v blízkém okolí. Vytvoříme si vzorkovník s reliéfy a vytvoříme sochy pro náměstí.

Délka trvání: 90 min
Kontakt pro objednání a více info: edukator@horackagalerie.cz
Cena: 50 Kč za žáka
Vzdělávací oblast ZŠ: člověk a jeho svět, umění a kultura
Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova
Vzdělávací záměr: rozvíjení haptické zkušenosti a modelace, důraz na smyslové vnímání, rozvoj představivosti a vztahu k obyčejným věcem a jejich estetice, vyjádření pocitů tělem, rozpoznávání emoční řeči těla

Sousoší plná emocí
Seznámíme se se sochami Jana Hendrycha u galerie a na náměstí. Přemýšlíme, jak asi „sochám je“, jak se cítí, co se jim asi tak mohlo stát, že vypadají tak, jak vypadají. Dokážeme jejich pocity svým tělem napodobit? Dokážeme ve skupinkách ztvárnit sousoší různých emocí a rozpoznat je podle „řeči těla“? Možná i sochám vymyslíme nové názvy.

Kůže sochy
Všímáme si povrchu soch. Pojďme ho prozkoumat blíž! Má socha kůži? A jakou strukturu má naše vlastní kůže? Obojí prozkoumáme očima a hapticky, zkusíme i přivonět. Kůži můžeme dotekem hladit, ale také zmačkat, vytvořit záhyby… Jaké druhy kůže nebo srsti známe?

Struktury
Kousky modelovací hmoty nám umožní sesbírat několik vzorků struktur, které kolem sebe najdeme. Kousek sochy, chodníku, kůry stromu, možná kus podrážky. Stejně jako pan Hendrych si budeme všímat obyčejných věcí a jejich „kůže“. Naše vzorky porovnáme – co má drsnou kůži a co hladkou? Zkusíme struktury a pocity z nich převést do slov volnou asociativní metodou.

Já v kůži
A jak se ve své vlastní kůži cítíme právě teď? Pokusíme se tělem vyjádřit, jak se cítíme po setkání se sochami my.

Nové sochy pro náměstí
Na závěr vytvoříme vlastní sochu, kterou bychom chtěli v parku či na náměstí mít. K dispozici bude modelovací hmota a drobné předměty, které můžeme na sochu použít. Samozřejmě můžeme nadále pracovat i s otisky struktur. Sochy pojmenujeme a najdeme jim místo na náměstí (kam je budeme moci vrátit po úplném ztvrdnutí hmoty a nalakování, pak je taky možné sochy pomalovat barvami).

ořez2.jpg

BRONZOVÁ MASKA

Akční dílna. Výprava do vnitřního světa sochařského díla, volně inspirovaná tvůrčí technikou sochaře Josefa Klimeše. Seznámíme se s magickým významem masky, s technikou snímání masky, tepání do plechu. Budeme si masku vytvářet z měděného a hliníkového plechu, probouzet ji k životu. Závěrem uspořádáme společný happening na Vratislavově náměstí.
Doporučený věk: 13 – 20 let
Vzdělávací oblasti: Člověk a společnost, Umění a kultura
Délka programu: 90 - 120 minut
Cena: 50 Kč

Kontakt pro objednání programu: edukator@horackagalerie.cz

03.jpg 05.jpg 09.JPG 08a.jpg 022.jpg