Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > INFORMACE PATKA > Archiv > 2016

2016

Pour Féliciter 2017 z HG

PF_2017.jpg

 

Horácká galerie

v Novém Městě na Moravě

přeje svým návštěvníkům

krásné a klidné vánoční

svátky.

Těšíme se na viděnou

v novém roce 2017.

 

 

 

Také v příštím roce připravujeme řadu zajímavých akcí a výstav na které vás srdečně zveme.

 

Gratulace k významnému jubileu

Datum konání: 17. 12. 2016

Horácká galerie gratulujePojer Stanislav.jpg k význačnému jubileu  malíři a grafikovi

Stanislavovi Pojerovi

Hodně zdraví a radosti v každodenním životě.

 

Celý medailon o tomto umělci najdete zde.

 

Adventní koncert Tišnovského komorního orchestru

Datum konání: 18. 12. 2016

TiKO_2b.jpgHorácká galerie vás 18. prosince 2016 zve na Adventní koncert Tišnovského komorního orchestru, jenž je neprofesionální smyčcové těleso složené z hudebníků z Tišnova, Brna a okolí. V jeho řadách jsou však také zastoupeni hudební profesionálové jako stálí hráči nebo hosté. Orchestr vystoupil na mnoha místech ČR, na Slovensku, v Polsku či Rakousku a zúčastnil se celé řady festivalů, či přehlídek. Vystupuje s renomovanými herci, s vynikajícími sólisty, spolupracuje s pěveckými sbory. V současné době stojí v čele souboru Jarosla Kolesa. Diváci nedělního koncertu se mohou těšit nejen na skladby W. A. Mozarta, či J. S. Bacha, ale uslyší i pásmo koled E. Zámečníka, které všechny dostanou do správné vánoční nálady. Na vystoupení, které začíná v 15 hodin zahrají i solisté Hana Hrachovinová na harfu a klavírista Filip Synek. Vstupné 100 Kč, pro studenty a seniory 75 Kč.

Těšíme se na vás.

Významná výročí

Datum konání: 9. 12. 2016 - 12. 12. 2016

Horácká galerie si v těchto dnech připomíná výročí narození dvou významných osobností výtvarného světa.

Hodonský Ivan.jpg

V pátek oslavil své 70. narozeniny jihomoravský keramik Ivan Hodonský. Váženému umělci přejeme hodně zdraví a životního optimismu.

 

Celý medailon o umělci naleznete zde.

 

Štolfa.jpgZároveň si dnes připomínáme osobnost scénografa, malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Štolfy, který by dnes oslavil 95. narozeniny. Tento Kojetínský rodák studoval na Škole umění ve Zlíně a později Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Josefa Kaplického. V letech 1950 až 1951 studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Sofii v Bulharsku. Věnoval se malbě, pracím pro architekturu, textilnímu výtvarnictví, užité grafice i grafickému designu, v neposlední řadě spolupracoval na výtvarném řešení výstav. Horácká galerie v Novém Městě na Moravě vlastní 3 litografie. tohoto umělce. Více se dočtete zde.

Otevírací doba během vánočních svátků v HG

Datum konání: 23. 12. 2016 - 11. 1. 2017

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky na změnu otevírací doby mezi vánočními svátky. Zavřeno bude od 23. do 26. 12. 2016, ale také od 31. 12. 2016 do 1. 1. 2017, jinak je otevřeno dle zimní otevírací doby, kterou najdete zde.

pátek 23.12. ZAVŘENO  
sobota 24.12. ZAVŘENO  
neděle 25.12. ZAVŘENO  
pondělí 26.12. ZAVŘENO  
úterý 27.12. 9:00 - 12:00     
13:00 - 17:00
středa 28.12. 9:00 - 12:00      13:00 - 17:00
čtvrtek 29.12. 9:00 - 12:00  13:00 - 17:00
pátek 30.12. 9:00 - 12:00  13:00 - 17:00
sobota 31.12. ZAVŘENO  
neděle 1.1.2016 ZAVŘENO  

Zároveň chceme upozornit, že ve dnech 2. - 11.1. 2017 bude galerie uzavřena. V případě zájmu zejména z řad studentů, je nutné se telefonicky objednat.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

 

Derniéra výstavy Václava Maliny

Datum konání: 11. 12. 2016

katalog.jpgTento víkend máte poslední možnost zhlédnout výstavu Od imprese k abstrakci plzeňského malíře Václava Maliny. Zajímavá a návštěvnicky úspěšná výstava je reprízou výstavy z Galerie výtvarného umění v Náchodě. Vystavené obrazy představují průřez autorovým dílem za posledních dvacet let.

V pokladně Horácké galerie je k dostání také katalog k výstavě.

 

120. výročí narození Karla Jílka

Datum konání: 26. 11. 2016

Jílek.jpgHorácká galerie si v sobotu připoměla 120. výročí narození malíře a grafika Karla Jílka. Pocházel ze severní Moravy, ale většinu svého života prožil v Brně. Byl členem Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně a později se stal členem Skupiny výtvarných umělců v Brně. Působil jako učitel figurálního kreslení a vedoucí módního oddělení na Škole uměleckých řemesel v Brně. Zabýval se krajinomalbou, figurálními motivy i zátišími, v neposlední řadě byl výborným portrétistou. Velmi často zachycoval osobnosti kulturního a společenského života Brna. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Památníku národního písemnictví v Praze, v Moravské galerii v Brně, či v Horácké galerii, která vlastní pět obrazů autora.

Celý medailon o autorovi  naleznete zde.

 

PEKELNÁ NUDA a Mikulášské čertohrátky

Datum konání: 3. 12. 2016 - 5. 12. 2016

Blíží se tradiční Mikulášská nadílka a sní spojený rej čertů a čertic. Horácká galerie si při této příležitosti připravila pro děti dvě zajímavé akce.banner1.jpgMyslíte, že je v pekle nuda? Dozvíte se to v sobotu 3. prosince 2016 v 15 hodin v podkroví Horácké galerie. Pohádku plnou čertů i kouzel s názvem Pekelná nuda, v níž nebude chybět ani chytrý Kašpárek, přiveze loutkové divadlo Oblázek Krucemburk. Představení je hráno tradičními marionetami v originálních kulisách, z nichž některé jsou až sto let staré. Také samotné loutky pamatují vaše pradědečky a prababičky. Po hře se s nimi budete moci seznámit osobně. Akce je vhodná nejen pro děti, ale pro všechny diváky od 3 do 99 let, jenž loutkové divadlo milují. Vstupné je 50,- Kč pro děti i dospělé.

čertohrátky_plakát.jpgV pondělí 5. prosince 2016 se můžete těšit na Mikulášské čertohrátky, které pořádá Horácká galerie ve spolupráci s Horáckým muzeem a DDM. Galerijní sklepy a zákoutí opět po roce osídlí páchnoucí, nevrlí čerti, kteří čekají na malé i velké hříšníky. Nádvoří obsadí Lucifer se svou kovadlinou, zlí raraši se nastěhují do sklepa. Letošní novinkou bude Luciferna, kde budou hrát naši čerti karty, nebo kostky. Snad si tedy nebudou všímat zlobivců. Samozřejmostí bude také něco dobrého na zub pro děti, či dospělé. Kreativní povahy potěší tvořivá dílna. Akce bude probíhat paralelně v Horácké galerii a v Horáckém muzeu od 15 do 19 hodin.

 

Ohlédnutí za Slavnostním koncertem

Datum konání: 17. 11. 2016

Minulý týden proběhl v Horácké galerii výjimečný koncert coby upomínková akce v Den boje za svobodu a demokracii. Komorní orchestr Filharmonie G. Mahlera pod vedením Jiřího Jakeše zahrál sklady výhradně českých autorů od baroka až po 20. století a byl to v pravdě jedinečný zážitek. Soubor, který je mimochodem jediným profesionálním tělesem tohoto druhu na Vysočině, předvedl takřka bezchybné provedení. Výborná interpretace, nepřehlédnutelný prožitek všech umělců i dobrá dramaturgie vystoupení sklidila u publika zasloužený úspěch. Zapomenout neleze ani na krásný sólový výkon flétnistky Dity Urbánkové – Čeledové, či kultivovaný a zajímavý projev moderátora Vladimíra Holeše. Koncertní sál novoměstského zámku byl vyprodán až do posledního místa, což svědčí o velkém diváckém zajmu o taková vystoupení. Těšíme se tedy na další podobné akce. Fotoreportáž z koncertu naleznete zde, případně můžete zhlédnout krátkou video ukázku níže.

Ti z vás, kteří koncert nestihli, nemusí zoufat. V neděli 18.prosince 2016 můžete v 15 hodin přijít na Adventní koncert Tišnovského komorního orchestru.

Těšíme se na vás.

Pro vánoční dárek do Horácké galerie

Vánoce_banner.jpgUž máte vánoční dárky? Přijďte se podívat na pokladnu Horácké galerie. Máme zde totiž několik krásných autorských knih, zajímavých publikací nebo dřevěné hračky pana Bořivoje Župy. K zakoupení jsou rovněž obrazy a knížky s ilustracemi Ivany Měkotové. Pokud hledáte něco jiného než knihu prodáváme drátěné šperky i sklářské výrobky z AGS Karlov.

 

UPOZORNĚNÍ - Slavnostní koncert Filharmonie G. Mahlera

Datum konání: 17. 11. 2016

plakát.jpgHorácká galerie pro vás připravila ještě jeden malý dárek. Každý návštěvník s platnou vstupenkou na Slavnostní koncert Filharmonie G. Mahlera má 17. listopadu 2016 od 15 hodin možnost prohlédnout si aktuální výstavy i stálou expozici zcela zdarma.

 

Rádi bychom také upozornili, že vzhledem k výjimečnosti akce je počet míst na koncert omezen. Rezervace vstupenek je možná na pokladně Horácké galerie.

Těšíme se na vás

17. listopad v Horácké galerii

Datum konání: 17. 11. 2016

Filharmonie GMahlera.jpgHorácká galerie vás srdečně zve na slavnostní koncerte Filharmonie G. Mahlera, který se uskuteční jako upomínková akce v Den boje za svobodu a demokracii. Orchestr, jenž je jediným profesionálním tělesem tohoto druhu na Vysočině, řídí dirigent Jiří Jakeš. Na flétnu zahraje sólistka Dita Urbánková - Čeledová a celým večerem nás provede moderátor Vladimír Holeš. Na bezesporu zajímavém programu budou skladby výhradně českých skladatelů od klasicismu až po dvacáté století. Těšit se tak můžete nejen na všem dobře známou Humoresku Antonína Dvořáka, či Smetanovu Jiřinkovou polku, ale také na Koncert pro flétnu a orchestr Pavla Vranického. Jméno tohoto moravského skladatele není bohužel v laické veřejnosti zatím příliš známé. Jeho dílo obsahuje 51 klasicistních symfonií, 56 smyčcových kvartet a řadu jevištních děl. Autor působil krom jiného jako dirigent císařsko - královského divadla ve Vídni. Zajímavostí je, že Hayden i Beethowen jej upřednostňovali pro vedení svých prací. Kromě Vranického díla zazní i skladby F. V. Míči, F. X. Richtera a J. V. Stamice. Koncert, který se koná za podpory kraje Vysočina a pod záštitou starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy, proběhne 17. listopadu 2016 v 17 hodin v podkroví Horácké galerie.

Těšíme se na vás.

 

Umění kovolitců

Datum konání: 10. 11. 2016

plakat nove mesto nahled.jpgHorácká galerie vás zve na derniéru výstavy Karel Pokorný – Karel IV.  která se koná ve čtvrtek 10. listopadu 2016 v 17 hodin. V rámci akce se můžete dozvědět několik zajímavostí nejen o osobnosti sochaře Karla Pokorného. Na to jak vznikají monumentální sochařská díla vám odpoví odborníci z Horácké galerie i zajímavý krátký film na závěr pořadu. Tento unikátní dokument z Národního filmového archivu nese název Umění kovolitců a ukazuje proces odlévání plastiky Karla IV. pro pražské Karolinum.
 
Vstupné dobrovolné.
 

95. let od narození Vladimíra Drápala

Datum konání: 28. 10. 2016

Drápal.jpgOceňovaný umělec Vladimír Drápal by dnes oslavil 95. narozeniny. Tento rodák z Tvarožné u Brna studoval nejprve do roku 1942 v ateliéru Emanuela Hrbka na Škole uměleckých řemesel v Brně. Po válce navázal na svá brněnská studia pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde byl profesorem Josef Kaplický. V pozdější době působil Drápal jako pedagog na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (dnes Masarykova univerzita). Byl členem brněnské tvůrčí skupiny Profil a také Sdružení Q Brno. Jeho dílo je zastoupeno nejen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a dalších, ale čítá také mnoho exteriérových realizací. Za svou celoživotní uměleckou i pedagogickou činnost mu byla opakovaně udělena Cena města Brna, Cena Jihomoravského kraje, či medaile Artis Bohemiae Amicis v roce 2011. Více o tomto umělci naleznete zde.

 

Vernisáž výstavy ivaNA MĚKOtová - vzTAHY

Datum konání: 3. 11. 2016

IMG_0590a.jpgHorácká galerie vás srdečně zve na vernisáž výstavy výtvarnice ze Světlé nad Sázavou Ivany Měkotové. V Malé galerii bude k vidění několik desítek plasticky působících pastelů této umělkyně, jenž zachycují zdánlivě banální životní situace a představují je jako divadelní scénu se skrumáží na první pohled nesouvisejících postav či předmětů. Pozorovatel tak až po delším zkoumání vyčte celý příběh na obraze. Prodejní výstava s výstižným názvem vzTAHY bude zahájena 3. listopadu 2016 v 17 hodin za účasti autorky. Hudebně ji doprovodí svými improvizacemi na flétnu Aleš Bartoš.

Těšíme se na vás.

 

Zimní otevírací doba HG

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky na změnu otevírací doby od 1. listopadu 2016. Vzhledem k zimnímu období bude HG otevřena každý všední den kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. V sobotu vždy od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 18 hodin. Stále platí také uzavření HG ve dnech státních svátků.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

110. výročí narození Miloše Korečeka

Datum konání: 26. 10. 2016

Koreček Miloš.jpgHorácká galerie si dnes připomíná 105. výročí narození fotografa i pedagoga Miloše Korečka. Narodil se v Prostějově, ale studoval na brněnské reálce, po té matematiku a deskriptivní geometrii na Masarykově univerzitě v Brně. Byl členem skupiny RA a spolupracoval s Václavem Zykmundem. V polovině 40. let náhodně objevil novou fotografickou techniku, kterou nazval „fokalk“. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách Moravské galerie v Brně a Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě je 10 fotografií tohoto autora. Více se o něm dozvíte zde.

 

Vernisáž Jiřího Stacha a koncert Flautas de Colores

Datum konání: 20. 10. 2016

Horácká galerie vás zve na 20. října 2016 na dvě zajímavé akce.

V 16 hodin bude zahájena výstava Jiřího Stacha s názvem Natura Magica. Tento pražský fotograf, který byl oceněn titulem Stach2.jpg„Osobnost fotografie roku 2006“, spolupracoval v šedesátých letech s barrandovskými ateliéry a fotografoval i natáčení oscarových filmů Obchod na korze (1965), či Ostře sledované vlaky (1966). Na výstavě v zámecké arkádě představí své analogové černobílé snímky zprostředkující jeho osobité surrealistické vidění okolního světa. Organické tvary zeleniny se tak promění například ve vesmírná tělesa a chybět nebudou ani fotografická zátiší zachycují předměty v letu.

flautes.jpgPo vernisáži se můžete těšit na koncert flétnového kvarteta Flautas de Colores v 17 hodin v podkroví HG. Čtyři půvabné dámy vám předvedou, že zobcová flétna může být nástrojem v pravdě koncertním. Tento netradiční soubor vyniká nejen technickou zdatností, ale nebojí se ani improvizace a zapojení neobvyklých prvků. V programu s názvem Pall Mall zazní originální skladby určené pro zobcové flétny z období renesance, baroka, 20. a 21. století, či řada neotřelých aranží. Vstupné bude 100Kč, pro studenty a seniory 75Kč.

Těšíme se na vás.

 

105. výročí narození Aloise Lukáška

Datum konání: 12. 10. 2016

Lukášek Alois.jpgHorácká galerie si dnes připomíná 105. výročí narození malíře Aloise Lukáška. Narodil se dne 12. října 1911 ve Zlatkově. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Otakara Nejedlého a Vladimíra Sychry. Po skončení akademie působil jako učitel a později jako ředitel v Nedvědici.

Ve svém díle se věnoval zejména krajinomalbě, kterou charakterizují široká panoramata krajiny Vysočiny, ale také historickým vzpomínkovým malbám, či motivům venkovských sídel. Horácká galerie v Novém Městě na Moravě má ve sbírkách uloženo celkem 26 obrazů a 4 grafiky tohoto umělce. Celý medailon o autorovi  naleznete zde.

 
Gratulace ke kulatému jubileu Svatoslava Pecky

Datum konání: 3. 10. 2016

Pecka Svatoslav1.jpgSrdečně gratulujeme ke kulatému jubileu malíři
 
Svatoslavu Peckovi.
 
Přejeme mnoho úspěchů v uměleckém i osobním životě.
 
Díla tohoto rodáka z Uherského Hradiště má ve svých sbírkách i Horácká galerie v Novém Městě na Moravě.  
 
 
Celý medailon o umělci si můžete přečíst zde.
 

105. výročí narození Václava Adolfa Kovaniče

Datum konání: 27. 9. 2016

Kovanič Václav Adolf.jpgDnes uplyne 105 let od narození medailéra a sochaře Václava Adolfa Kovaniče. Narodil se sice v Polsku, ale vyrůstal v Újezdě u Znojma. Studoval na Státní průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích, později na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Josefa Mařatky a dále pak na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Otakara Španiela. Působil jako sochař děl figurálních a portrétních, později se zaměřil na medailérskou tvorbu a nakonec se vrátil k monumentální sochařské tvorbě. Jeho dílo je zastoupeno nejen Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně, či Britském muzeum v Londýně, ale také v Horácké galerii. Medailon o tomto umělci naleznete zde.

 

Dny otevřených ateliérů

Datum konání: 1. 10. 2016 - 2. 10. 2016

Zveme zve všechny příznivce umění na Dny otevřených ateliérů

Již šestý ročník této podzimní DOA2016_plakát.jpgslavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel se uskuteční o víkendu 1. a 2. října 2016. V rámci akce zpřístupní někteří výtvarníci a umělečtí řemeslníci svá tvůrčí zázemí. Návštěvníci se tak s nimi mohou osobně seznámit, pohovořit nejen o umění a poznat jejich práci jinak než prostřednictvím výstavních sálů. V některých ateliérech si lidé mohou použité výtvarné techniky a postupy vyzkoušet. Ani krajské instituce však nezůstanou pozadu. Horácká galerie si v letošním roce přichystala na oba dny vstup volný a komentované prohlídky v 10, 14 a 16 hodin. V rámci návštěvy bude možné zhlédnout nejen stálé expozice, ale také aktuální krátkodobé výstavy jako je výstava Václava Maliny – Od imprese k abstrakci, kresby Martina Zálešáka, výstavu Ivana Kříže, Miroslava Štolfy, Karla Pokorného a dalších.

Více informací o Dnech otevřených ateliérů a seznam výtvarníků zde.

Těšíme se na vás.

 

Dětský ateliér Horácké galerie

Datum konání: 22. 9. 2016

Vážení rodiče,

včera proběhlo velmi příjemné první setkání dětského ateliéru. Vydali jsme se až do pravěku. Co vše jsme vytvořili, můžete vidět na fotografiích níže. Příště nás čeká cesta do starověkého Egypta. Budeme se těšit!           

Pokud by se ještě některý z rodičů rozhodl přihlásit k nám svého malého umělce, tak neváhejte. Ještě zbývá pár míst.

Více info zde.

image002.jpg

150. výročí narození Františka Kavána

Datum konání: 10. 9. 2016

Kaván František.jpgHorácká galerie si o víkendu připomněla 150. výročí narození malíře a básníka z Víchovské Lhoty u Jilemnice, Františka Kavána. Maloval především Krkonoše,  Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. V období let 1896-1899 je jeho dílo poznamenáno symbolismem, o nějž se zajímal již za dob studií na Akademii. V této době také uveřejňuje své básně i některé symbolistní kresby a obrazy v uměleckých časopisech Niva, Rozhledy, Nový život, Moderní revue nebo Volné směry.

Celý medailon o autorovi  naleznete zde.

 

Den otevřených dveří památek a koncert Jakuba Pustiny

Datum konání: 10. 9. 2016

Malina_banner.jpgHorácká galerie zve všechny své příznivce na Den otevřených dveří památek, který proběhne v sobotu 10. září 2016 od 9 hodin. V rámci této akce je po celý den vstup volný do všech výstavních prostor. V odpoledních hodinách pak bude zahájena výstava Václava Maliny „Od imprese k abstrakci“. Na vernisáži, jenž začíná v 16 hodin bude přítomen i sám autor.

 

Ti z vás, kteří by dychtili poJakub Pustina_plakát1.jpg dalších kulturních zážitcích, mohou navštívit vystoupení operních pěvců v zámeckém podkroví. Projekt s názvem Jakub Pustina a jeho hosté, tento rok již jedenáctý ročník, přiveze opět kromě krásné hudby i výborné zpěváky ze zahraničí. Tentokrát k nám zavítá sopranistka z Japonska Ishii Masumi a panamský tenorista Juan Pomares. Na klavír je doprovodí doc. Marta Vašková a chybět samozřejmě nebude ani Jakub Pustina. Těšit se můžete na díla vrcholných autorů operní tvorby i na tradiční písně ze zemí našich letošních hostů. Vystoupení proběhne v 17:30, vstupenky (100Kč, pro studenti a senioři 75Kč) budou k zakoupení v pokladně.

Těšíme se na vás.

 

Trůn na náměstí

DSC04533.JPGOd května 2016 jsou v parku a bezprostředním okolí zámku umístěny monumentální objekty akademického sochaře Antonína Kašpara, které byly přivezeny díky podpoře Nového Města na Moravě. V minulém týdnu k nim přibyla ještě rozměrná socha "Trůn", jenž nyní zdobí Vratislavovo náměstí. Pohled na a skrze ni vytváří zajímavé a netradiční obrazy našeho města. Zároveň je toto dílo pozvánkou k prohlídce další Kašparovy tvorby.

 

Vernisáž výstavy Miroslav Štolfa - Malý formát

Datum konání: 1. 9. 2016

DSC03721.JPGHorácká galerie vás zve na vernisáž brněnského výtvarníka Miroslava Štolfy. V Malé galerii se tentokrát představí s cyklem drobných komorních kreseb. Malý formát umožňuje rychleji zachytit pohyb imaginace a je důkazem bohaté fantazie. Autorova tvorba je výjimečná nepřeberným množstvím motivů, které se nikdy neopakují. O tom se budete moci přesvědčit na výstavě, jež bude zahájena 1. září 2016 v 17 hodin v Horácké galerii. K vidění bude pouze do 30. října 2016, takže si ji rozhodně nenechte ujít.

Těšíme se na vás.

 

Dobrodružné cesty Františka Vladimíra Foita - Československý sochař v Africe

Datum konání: 25. 8. 2016

F.V. Foit_banner.jpgHorácká galerie vás zve na přednášku historičky Mgr. Adély Jůnové Mackové Ph.D., která je zaměřena na významnou, i když poněkud zapomenutou osobnost dvacátého století. František Vladimír Foit (1900–1971), sochař, cestovatel, dobrodruh, je znám svými uměleckými díly vytvořenými na zakázku prvorepublikových politických špiček, stejně jako svými plastikami, které vznikaly během jeho pobytu v Africe (především v Keni) ve druhé polovině 20. století. Zájem o africké umění jej zavedl dvakrát do Afriky, kam se vydal v roce 1931 společně s entomologem Jiřím Baumem a v roce 1947 s manželkou Irenou. Ve své přednášce s promítáním fotografií se Adéla Jůnová Macková bude věnovat jeho první cestě, ale opomenuta nebude ani cesta druhá,Domorodci, District Officer a mistr Foit, Gombari, Kongo, 1931.jpg která nakonec trvala pětadvacet let a skončila ve Slovinsku v roce 1971.

 

Akce proběhne ve čtvrtek 25. srpna 2016 v 17 hodin v podkroví HG, vstupné dobrovolné.

 

snímek z archivu RNDr. Jiřího Bauma

Významné jubileum Hany Purkrábkové

Datum konání: 19. 8. 2016

Purkrábková Hana.jpgSrdečně gratulujeme k dnešnímu významnému jubileu sochařce a keramičce
 
 
Haně Purkrábkové.
 
 
Přejeme přjeme pevné zdraví a spokojenost v osobním životě.
 
 
 
Naposledy jste dílo této táborské rodačky mohli zhlédnout v Horácké galerii při příležitosti 50. výročí založení galerie v roce 2014.
 
Celý medailon o výtvarnici si můžete přečíst zde

 

Gratulace k významnému jubileu Jiřího Vlacha

Datum konání: 14. 8. 2016

Jiří Vlach1.jpgV neděli oslavil své významné jubileum sochař, medailér, keramik a pedagog

 

Jiří Vlach

 

Horácká galerie si dovoluje popřát tomuto umělci hodně zdraví a radosti v každodenním životě.

 

Celý medailon si můžete přečíst zde

 

Gratulace Monice Vosykové

Datum konání: 8. 8. 2016

Vosyková Monika.jpgHorácká galerie gratuluje k dnešním narozeninám sklářské výtvarnici

 

Monice Vosykové.

 

Přejeme mnoho úspěchů v uměleckém i osobním životě.

Výstavu této rodačky z Jihlavy mohli návštěvníci galerie spatřit na výstavě s názvem Dialog na podzim roku 2014. 

 

 

Celý medailon si můžete přečíst zde.

 

Dětský ateliér Horácké galerie

Datum konání: 22. 9. 2016 - 26. 1. 2017

dětský ateliér_plakát.jpgHorácká galerie v prvním pololetí nového školního roku 2016/2017 poprvé otevře dětský ateliér. V prostoru výtvarné dílny se bude pravidelně každý čtvrtek od 14:00 scházet skupinka dětí ve věkovém rozmezí 7 až 11 let (2. až 5. třída 1. stupně základní školy). Během jednotlivých setkání si děti například vyzkouší práci s hlínou, sádrou a různými druhy barev. Seznámí se s grafickými technikami suché jehly a linorytu. Vyrobí si vlastní cameru obscuru nebo zjistí, jak se dělá animace. Na závěr pololetního kurzu budou mít malí umělci příležitost vystavit své práce v prostoru Horácké galerie a připravit vernisáž pro své rodiče a kamarády.

Příběh výtvarného umění se začal psát již v pravěku před mnoha tisíci lety. Dětský ateliér Horácké galerie nabídne malým zájemcům možnost vrátit se v čase zpátky a příběhy jednotlivých historických období prozkoumat. Skrze experimentování, výtvarné hry a vlastní tvorbu se seznámí s tím, jak tvořili pravěcí lovci, jaká tajemství v sobě ukrývaly pyramidy, kdo objevil Agamemnónovu zlatou masku, v čem spočívala práce středověkého iluminátora, proč impresionisté malovali barevnými skvrnami a jaká díla vytvářejí umělci dnes.

Ateliér chce v dětech probudit touhu poznávat a tvořit bez ohledu na jejich výtvarný talent. Žádné výtvarné nadání tedy není nutné, jen chuť zkusit něco nového. Dětský ateliér vede lektorka Mgr. Romana Voháňková a lektor Bc. Pavel Haluza.

Více informací získáte zde

 

Nenechte si ujít !

Datum konání: 4. 8. 2016

Kontrasty a vernisáž kreseb Martina Zálešáka

Zálešák.jpgJiž zítra, ve čtvrtek 4. srpna přijďte za potěchou smyslů do Horácké galerie. Oku zalahodí kresby Martina Zálešáka, v nichž se zrcadlí hluboká láska k přírodě. Pečlivě promalované části rostlin a plodů, nevšední perspektiva, černobílé valéry i barevné linie autorových obrazů přimějí diváka pozorněji vnímat krásu krajiny i jejích detailů. Vernisáž výstavy proběhne v 18 hodin za účasti autora.

Kdo se zdrží do 19:30 může při fotografie-kontrasty-l-stoll-j-macek-j-bastova.jpgšálku dobré kávy vychutnat nevšední koncert na zámeckém nádvoří. Vystoupení s názvem Kontrasty přestaví trojici hudebníků, kteří zahrají novoměstskému publiku díla skladatelů jako byl John Dowland, Giovanni Zamboni, či Caude Debussy. V zajímavém nástrojovém obsazení uslyšíte originální kompozice napsané pro akordeon, loutnu a alpský roh. Lze si představit odlišnější nástroje? Že to nejen funguje, ale i ladí nám předvede Jitka Baštová, Jindřich Macek a vzácný host ze Švýcarska Lisa Stoll. Vstupné bude 100Kč, pro studenty a seniory 75Kč. Vstupenky bude možné zakoupit na pokladně HG. 

Těšíme se na vás.

70. výročí narození malíře Michala Ranného

Datum konání: 30. 7. 2016

Michal Ranný.jpg

Právě dnes by oslavil 70 let brněnský rodák, malíř Michal Ranný. Studoval  na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně obor malby u profesora Jiřího Coufala. Ve své tvorbě se věnoval zejména krajinomalbě. Byl ovlivněn prostředím a krajinou svého domova Štěpánovic u Tišnova i přímořskými krajinami Francie, Jugoslávie a Itálie. Horácká galerie vlastní ve svých sbírkách 306 obrazů a kreseb Michala Ranného.

Celý medailon o tomto sochaři si přečtěte zde.

 

Gratulace Janu Exnarovi

Datum konání: 27. 7. 2016

Exnar Jan.jpgGratulace Janu Exnarovi

 

Srdečně gratulujeme k dnešním půlkulatým narozeninám uměleckému skláři Janu Exnarovi.
Přejeme mnoho úspěchů v uměleckém i osobním životě.
 
Díla tohoto rodáka z Havlíčkova Brodu má ve svých sbírkách i Horácká galerie v Novém Městě na Moravě.  
 
 
 
 
Celý medailon o umělci si můžete přečíst zde

Gratulace Jiřímu Baštovi

Datum konání: 23. 7. 2016

Jiří Bašta.jpgHorácká galerie gratuluje k půlkulatému jubileu  sochaři, malíři a ilustrátorovi

Jiřímu Baštovi.

Hodně zdraví a radosti v každodenním životě.

 

Celý medailon o tomto umělci najdete zde.

 

 

Zároveň jsme si v neděli 24. Hořava František.jpgčervence 2016 připomenuli 110. výroční narození sochaře a malíře Františka Hořavy. V oblasti výtvarné tvorby se tento opatovický rodák zabýval zejména figurální tvorbou, portrétům a žánrovým výjevům. V pozdější době se přiklonil k sociální a pracovní tématice. Byl členem Klubu výtvarných umělců Aleš v Brně, Bloku a Svazu československých výtvarných umělců.

Byl kromě jiného realizátorem pomníku Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech, pomníku T. G. Masaryka v Rajhradě, nebo reliéfů na průčelí spořitelny v Brně.

Více se dozvíte zde

Omezení provozu knihovny HG během letních prázdnin

Datum konání: 1. 7. 2016 - 31. 8. 2016

Knihovna Horácké galerie upozorňuje návštěvníky na změnu otevírací doby během letních prázdnin. Po celé dva měsíce bude  možné knihovnu navštívit pouze po předchozí domluvě. Vhodný termín si můžete sjednat na telefonním čísle: 566 654 221, nebo  na e-mailu: knihovna@horackagalerie.cz.

Děkujeme za pochopení.

 

Letní kreativní dílny

Datum konání: 12. 7. 2016 - 14. 7. 2016

letní dílny_banner.jpg

Horácká galerie si na prázdniny připravila pro děti, jejich rodiče či prarodiče tradiční letní kreativní dílny v nichž si návštěvníci vyzkouší tři zajímavé programy.

V prvním programu s názvem Není socha jako socha se stane sochařem každý. Hravá animační dílna určená všem zájemcům, která vychází z exteriérové výstavy objektů Antonína Kašpara.

Druhý program Do plenéru s Oldřichem Blažíčkem se zaměří na krajinářskou tvorbu. Malý i velký návštěvník se může stát na krátkou dobu skutečným malířem. Se samotným mistrem Blažíčkem pak vyrazí do okolí Nového Města zachytit kouzlo zdejší krajiny.

Inspiruj se Afrikou, ryj a tiskni! je poslední ze tří kreativních dílen vycházející z děl Jana Vičara. Po prohlédnutí této výstavy si návštěvníci, jejichž věk přesáhl 12 let, vyzkouší práci grafika se vším co k tomu patří. Menší děti si v doprovodu rodičů vyzkouší alespoň tisk již připravenými  matricemi.

Podrobnější info zde. Kapacita dílen je omezena, rezervace jsou možné na mailu haluza@horackagalerie.cz,

nebo pomocí rezervačního systému.

Organizované skupiny od čtyř osob se mohou přihlásit po dohodě i na jiný termín.

 

Novoměstské Slunohraní jde do finiše

Datum konání: 8. 7. 2016

banner2.jpg

Týden plný muzicírování se chýlí ke konci a nás čeká zlatý hřeb celého Novoměstského Slunohraní. Závěrečný Slavnostní koncert 7. ročníku tohoto svátku hudby proběhne na nádvoří Horácké galerie. Anna Paulová.jpgTradičně zahraje v první polovině Janáčkovo kvarteto z Brna, druhá půlka pak bude patřit Letnímu orchestru, složenému ze všech účastníků smyčcových kurzů. Orchestr zahraje pod taktovkou Richarda Kružíka, sólo na klarinet přednese laureátka Pražského jara, Anna Paulová. Po skončení koncertu čeká diváky i účinkující pouštění plovoucích lampiónků štěstí a ukončení Novoměstského Slunohraní na Vratislavově náměstí.

Nenechte si tuto akci ujít!

výstava Václava Hradeckého a Prague Cello Quartet

Datum konání: 7. 7. 2016

Ve čtvrtek 7. července Hradeck.jpg2016 zveme všechny milovníky umění do Horácké galerie na dvě zajímavé akce. Od 9 hodin bude otevřena pro veřejnost nová výstava Václava Hradeckého v Malé galerii. Výstava Introspektiva ukazuje cestu, kterou autor ušel od uplynulé výstavy v roce 2012 a představuje směr, jímž se chce nadále ubírat. Václav Hradecký opustil kreslený humor a zvážněl v obrazech s tajemnými postavami navozujícími náladu a příběh, který si divák může doplnit podle toho, jak na něho dané dílo působí. Srdečně Vás zveme k prohlídce maleb a jak říká sám autor: „zkuste najít vlastní verzi jejich smyslu.“

Druhou významnou akcí je koncert Prague Cello Quartet ve 20 hodin, který proběhne v rámci Novoměstského Slunohraní.

PragueCelloQuartet.jpgJedním z cílů, které si Prague Cello Quartet vytyčilo, je přivést ke kvalitní hudbě posluchače každého věku a srozumitelnou cestou jim ukázat, že i klasická hudba “se dá poslouchat”. Hybnou silou kvarteta je potřeba tvořit. Originálně, bezprostředně, s radostí a zároveň kvalitně, o čemž vypovídá i fakt, že kvarteto každý rok účinkuje na stále větším počtu koncertů jak u nás, tak i v zahraničí.

 

45 let od úmrtí Bohdana Laciny

Datum konání: 6. 7. 2016

Lacina Bohdan.jpg

Před 45 lety zemřel význačný český malíř, grafik, ilustrátor, sochař a pedagog. Narodil ve Sněžném na Českomoravské vrchovině. Studoval na novoměstské reálce a později na Vysoké škole architektury v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Oldřicha Blažíčka a Josefa Sejpky. Jeho prvotní tvorba byla ovlivněna dílem Antonína Slavíčka, či Salvátora Dalího. Ve 30. letech přešel k expresionistickému stylu a od počátku 40. let nalezl vlastní osobitý styl. Ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě je dílo Bohdana Laciny zastoupeno celkem šedesáti devíti obrazy.

Celý medailon o umělci naleznete zde.

Provoz HG po dobu Novoměstského Slunohraní

Datum konání: 4. 7. 2016 - 8. 7. 2016

banner2.jpgUpozorňujeme návštěvníky že v době konání akce Novoměstské Slunohraní bude provoz galerie částečně omezen.

Od 4. do 6. července 2016 bude galerie pro veřejnost zavřena.

Ve čtvrtek 7. července a v pátek 8. července 2016 budou probíhat v některých výstavních prostorách a v parku před zámkem nácviky smyčcových ansámblů i jednotlivých hudebníků. Z toho důvodu bude sice ztížen přístup k exponátům, avšak prohlídky zpestří bezprostřední hudební zážitky.

Koncerty se pak konají 5., 7. a 8. července 2016 ve 20 hodin na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Vstupenky je možné zarezervovat zde, nebo od úterý 5. 7. 2016 v galerijní kavárně, kde bude také možné vstupenky zakoupit.

Hradecký_plakát.jpg

Ve čtvrtek 7. července 2016 od 9 hodin také otvíráme novou výstavu Václava Hradeckého - Introspektiva v Malé galerii. Nenechte si ji ujít.

 

Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás.

 

 

5 let od úmrtí Františka Víznera

Datum konání: 1. 6. 2016

Dnes uběhne 5 let od 10.jpgúmrtí sochaře, skláře a designera Františka Víznera. Byl designérem Ústředí uměleckých řemesel sklárny ve Škrdlovicích a od roku 1977 se věnoval zejména vlastní tvorbě. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách mnoha českých i světových kulturních institucí. Horácké galerie v Novém Městě na Moravě vlastní 454 jeho děl. Celý medailon o umělci naleznete zde.

Tuto významnou osobnost českého sklářství si letos připomínáme společnou výstavu v červeném sále na kterou vás srdečně zveme.

Těšíme se na vás.

Pře hřebíků přeje hře - vernisáž výstavy Ivana Kříže

Datum konání: 30. 6. 2016

Kříž.jpgVýstavu s názvem Pře hřebíků přeje hře zahájí sám autor Ivan Kříž. Nejen hřebíky jsou však hlavním materiálem v tvorbě tohoto brněnského výtvarníka. Nápaditou až vtipnou kombinací různých materiálů a běžných předmětů dociluje umělec zajímavých výsledků. Vytváří prostorové dílo formou nálezu, ready made. Pro své plastiky využívá zejména dřevo pobité rozličnými typy hřebíků a kovů, které vbíjí, či šroubuje do materiálu. Nanášením hmot a zahlubováním tak vznikají linie, jenž ožívají v pestrých kompozicích, nenudí jednoduchostí a překvapí hravostí. Přijďte se podívat z čeho všeho lze vytvořit reliéf a co všechno se může stát uměleckým dílem, když se umíte správně dívat. Vernisáž výstavy proběhne 30. června 2016 v 17 hodin za hudebního doprovodu akordeonového dua ve složení Hana Rejpalová a Martina Juračková.

Těšíme se na vás.

90. výročí narození sochaře Ladislava Martínka

Datum konání: 26. 6. 2016

Ladislav Martínek.jpgV neděli 26. června 2016 by oslavil své 90. narozeniny významný český sochař Ladislav Martínek. Narodil se v Bratislavě a studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně. V letech 1947 až 1953 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byly jeho profesory Jan Lauda a Vincenc Makovský. Jeho souborné dílo uloženo ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. V letošním roce si tohoto autora připomínáme výstavou kreseb na zámecké arkádě. 

Nenechte si ji ujít.

Celý medailon o umělci naleznete zde.

 

Nova civitas v Horácké galerii

Datum konání: 24. 6. 2016 - 25. 6. 2016

nova_civitas.png

Horácká galerie vás zve na novoměstské slavnosti Nova Civitas, které budou probíhat nejen na Vratislavově náměstí, ale také v prostorách galerie. V tyto dny, tedy 24. a 25. 6. 2016 bude do Horácké galerie vstup volný. Kromě toho se můžete těšit na bohatý program na zámeckém nádvoří a na zámeckou kavárničku. Podrobný program naleznete zde.

Přečíst si můžete také specíál k Nova Civitas 2016

Těšíme se na vás.

 

115 let od narození Zdeňka Novotného

Datum konání: 21. 6. 2016

Novotný Zdeněk.jpgDnes uplyne 115 let od narození havlíčkobrodského malíře, grafika a pedagoga Zdeňka Novotného. Ten nejprve studoval  právnickou fakultu v Praze, avšak studia ukončila aby, mohl přejít na Uměleckoprůmyslovou školu k profesoru Jaroslavu Bendovi. Byl také žákem profesora Františka Tavíka Šimona a souběžně dělal profesuru kreslení na Českém vysokém učení technickém v Praze.  Ve své tvorbě se zabýval zejména malbou a grafikou v níž zachycoval krajiny, či zátiší. Samostatně vystavoval i v Horácké galerii. Medailon o tomto umělci naleznete zde.

 

25 let od úmrtí Viléma Reichmanna

Datum konání: 15. 6. 2016

Vilém Reichmann.jpgVe středu 15. června si Horácká galerie připomněla 25 let od úmrtí brněnského fotografa, karikaturisty, kreslíře, ilustrátora a básníka Viléma Reichmanna. Byl členem mnoha levicových organizací jako byly Levá fronta, Kostufra, nebo Panevropská unie. Patřil k meziválečné avantgardě a po roce 1945 přispíval jako kreslíř do Kulturní politiky, Rovnosti, Lidových novin i dalších novin. Jeho rozsáhlé dílo je zastoupeno nejen ve sbírkách  Moravské galerie  v Brně, či v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ale také v The Museum of modern Art Houston, Victoria and Albert Museum London a jinde. Celý medailon o tomto umělci naleznete zde

 

Karel IV. a jeho doba - komponovaný pořad

Datum konání: 16. 6. 2016

DSC09626b.jpgV letošním roce si celorepublikově připomínáme 700. výročí narození Karla IV. Ke dvěma tématickým výstavám a programu pro školy, které Horácká galerie momentálně nabízí, přibude přednáška odborných pracovníků galerie, jenž ponese název Karel IV. a jeho doba.

plakat nove mesto mail.jpgPanování císaře Karla nezanechalo významné stopy jen na politické mapě Evropy, ale podpořilo také vývoj kultury a umění všech druhů. Jak vypadalo malířství a sochařství té doby? Jaká hudba zněla sály královských i šlechtických sídel? Jak vlastně vypadal „Otec vlasti“? Pro odpovědi na tyto otázky si přijďte ve čtvrtek 16. června 2016 v 17 hodin. Těšit se můžete na projekci, hudební i notové ukázky a mnoho dalších zajímavých informací. Vstupné dobrovolné.

 

Těšíme se na vás.

 

125. let od narození malíře Františka Foltýna

Datum konání: 9. 6. 2016

Foltýn František.jpgHorácká galerie si dnes připomíná 125. výročí narození malíře Františka Foltýna. Narodil se dne 9. června 1891 v obci Stachy v Západních Čechách. Studoval večerní školu u akademického malíře Matějky a profesora Augustina Němejce. Právě na jeho doporučení odešel v roce 1913 na Umělecko- průmyslovou školu v Praze. Do studií však zasáhla 1. světová válka a Foltýn byl odveden na ruskou frontu.

Ve svém díle se věnoval zejména krajinomalbě, nefigurální malbě, ale tvořil i pod vlivem artificialismu a sociálního umění. Horácká galerie v Novém Městě na Moravě má ve sbírkách uloženo devět děl tohoto umělce. Celý medailon o autorovi  naleznete zde.

 

24 HODIN STRÁŽCEM SLONŮ A NOSOROŽCŮ

foto (c) Jan Svatoš (2)a.jpgHorácká galerie vás zve na besedu o natáčení filmu Archa světel a stínů s režisérem Janem Svatošem. Tento rodák z Nového Města na Moravě je tvůrcem již poměrně známých dokumentů v koprodukci z Českou televizí jako je Africa obscura (2010), Afropolis (2012), či oceňovaná dokumentární esej divoČINY (2013).

Jak vypadalo 24 hodin s foto (c) Jan Svatoš (3)[1].JPGprotipytláckou patrolou v přísně střeženém území, do kterého je běžně vstup přísně zakázán? Jaké bylo natáčení v buši se sloními sirotky nebo výstup na nevyzpytatelnou horu Mt. Kenya…? Film "Archa světel a stínů" má za sebou další epizodu natáčení. O nevšedních zážitcích přijde vyprávět režisér Jan Svatoš.

Beseda proběhne 9. června 2016 v 17 hodin v podkroví Horácké galerie.

Součástí přednášky je i soutěž o ceny. Vstupné bude 50 Kč

Těšíme se na vás.

 

Oprava průčelí Horácké galerie

zámek 1.jpgPrůčelí Horácké galerie v Novém Městě na Moravě nyní zakrývá lešení. Váza a další části atiky, které zdobí horní část budovy č.1 novoměstského zámku, byly již v havarijním stavu. Některé segmenty dokonce hrozily zřícením. Z toho důvodu byly zahájeny restaurátorské práce, které budou stát celkově 340 tisíc korun. 200 tisíc korun pochází z dotací Ministerstva kultury, zbývající částku uhradí majitel objektu. I když je vstup do zámku částečně zakryt, opravy nenaruší provoz galerie, který probíhá v běžných otvíracích dobách

Horácká galerie i nadále nabízí svým návštěvníkům celou řadu zajímavých výstav a kulturních akcí.

Těšíme se na Vás

Gratulace Františku Janákovi

Datum konání: 1. 6. 2016

Janák František.jpgVe středu 1. června 2016 si Horácká galerie připomněla narození malíře a skláře Františka Janáka. Narodil se v Havlíčkově Brodě. Učil brusičství ve Světlé nad Sázavou, posléze studoval na Střední průmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově a v roce 1975 nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Ve sbírkách Horácké galerie je uloženo deset jeho děl.

Váženému umělci přejeme dodatečně vše nejlepší, hodně zdraví a elánu do další tvůrčí práce.

Celý medailon o tomto autorovi naleznete zde.

 

Vernisáž kreseb Ladislava Martínka

Datum konání: 2. 6. 2016

Martínek.jpgHorácká galerie vás zve na výstavu kreseb Ladislava Martínka. Díla, jenž pochází ze sbírek Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, mají připomenout autorovo nedožité 90. výročí narození. Tento rodák z Bratislavy je znám pro širokou veřejnost zejména skrze svou sochařskou tvorbu, avšak ani jeho kresby nesmí zůstat bez povšimnutí. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 2. června 2016 v 17 hodin. Výstava bude k vidění na zámecké arkádě do konce července 2016.

Těšíme se na vás

 

95. výročí narození Vlastimila Večeři

Datum konání: 29. 5. 2016

Vecera Vlastimil1.jpg

Právě dnes by oslavil své 95. narozeniny sochař a pedagog Vlastimil Večeřa. Narodil se ve Novém Veselí a studoval sochařství na Škole umění ve Zlíně u profesorů Vincence Makovského, Jiřího Jašky či Ludvíka Havelky. Později byl žákem Karla Pokorného a Jana Laudy na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho dílo má ve sbírkách kromě Národní galerie v Praze, Galerie umění v Karlových Varech a Galerie výtvarného umění v Náchodě také Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. Celý medailon si můžete přečíst zde.

 

Květnová rozloučení

V květnu tohoto roku nás navždy opustily dvě významné osobnosti kulturního života. Hned 1. května 2016 zemřel ve věku nedožitých 84 let akademický malíř z Jihlavy Josef Kos. Narodil 26. července 1932 v Košeticích u Pelhřimova, studoval na pelhřimovském gymnáziu a na vyšší uměleckoprůmyslové škole v Praze. Poté absolvoval také vysokoškolská studia užité grafiky a knižní ilustrace. Po několikaleté práci v Praze se vrátil na Vysočinu, kde vyučoval v jihlavském pedagogickém institutu. Josef Kos se zabýval zejména grafikou a v posledních dvou až třech desetiletích malbou.

 

born.jpgV neděli 22. května 2016 zesnul český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor a karikaturista. Adolf Born. Dílo tohoto rodáka z Českých Velenic je zastoupeno i ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Více o  umělci naleznete zde.

 

 

Den dětí v Horácké galerii

Datum konání: 29. 5. 2016

DSC06681a.jpgHorácká galerie nabídne 29. května a 1. června malým i velkým návštěvníkům volný vstup. Navíc jsou pro děti připraveny v neděli 29. května speciální prohlídky galerie s hravými úkoly v 14:00, 15:00 a 16:00 hodin.

Zvládneš namíchat barvy? Dokážeš sestavit sousoší? Máš silné plíce? Přijď si k nám vyzkoušet, co vše musí umět a znát malíř, sochař nebo sklář. Osvědčíš-li se, odměna tě nemine.

Akce proběhne ve spolupráci s DDM.

Těšíme se na vás.

Výstava Jaroslava Provazníka ve Žďáru nad Sázavou

plakát_Žďár.jpgKnihovna Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou ve spolupráci s Horáckou galerií pořádá výstavu fotografií Jaroslava Provazníka. Tato výstava, jejíž modifikaci mohli zhlédnout návštěvníci Horácké galerie do 28. února 2016, potrvá od června do července v Čechově domě.

Na vaši návštěvu se těší pracovníci knihovny.

Další informace zde.

 

Nová aplikace k narozeninám Jana Štursy

Datum konání: 15. 5. 2016

icon.jpgSpolečnost Artzoom digital media s.r.o. ve spolupráci s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě si připravila pro příznivce umění novinku v podobě webové aplikace. V neděli 15. května uplynulo 136 let od narození Jana Štursy. K tomuto dni byla zprovozněna interaktivní vzdělávací aplikace "Raněný." Program zavede návštěvníka do fascinujícího světa výtvarného umění, kde bude moci zkoumat působivý, digitalizovaný virtuální sken Štursovy sochy. V aplikaci se dá interaktivně zvětšovat, otáčet s modelem a pozorovat ho z mnoha nepřístupných úhlů. Dále je připraven audiovizuální medailon o umělci, fotoalbum z jeho života, nebo detailní fotografie exponátu. Jan Štursa / Raněný je vícejazyčná vzdělávací aplikace, která dává možnost získat poutavé znalosti z dějin českého sochařství.

tablet.jpg

POZOR! Aplikace je dostupná na Windows 8.1 a 10. Ke stažení je zde.

 

Galerijní noc na „černém kontinentě"

Datum konání: 20. 5. 2016

gal. noc_banner.jpgJiž 9. ročník Galerijní noci zahájí výstavu Jana Vičara s názvem Afrika. „Černý kontinent“ bude také ústředním motivem celé akce. Kromě besedy se samotným autorem výstavy se návštěvníci mohou těšit na bohatý program. Gal.noc_triboard.jpgMalé návštěvníky jistě potěší výroba jednoduchých afrických hudebních nástrojů, ty velké občerstvení v galerijním Cafe Africana. Během večera vystoupí soubor bicích nástrojů Asaf, sbor AlterEgo a taneční seskupení Kwende-Kafo. Stranou nezůstanou ani chuťové buňky. Horácká galerie připravila pro návštěvníky ochutnávky některých afrických dobrot, silný africký čaj a pro zájemce svařené víno. Program akce, která se koná 20. května 2016, začíná od 17 hodin. Pojďte  s námi do Afriky!

Těšíme se na vás.


 

Park u kostela zdobí sochy Antonína Kašpara

Datum konání: 12. 5. 2016

DSC00071.JPGPo loňském roce, kdy byly v parku před zámkem nainstalovány sochy uměleckých kovářů Tasovských, vznikl nápad podobnou exteriérovou expozici zopakovat. Za značné, finanční i technické podpory ze strany Nového Města na Moravě, byly přivezeny ocelové objekty akademického sochaře Antonína Kašpara. Dík za to patří novoměstským Technickým službám a starostovi Michalu Šmardovi, pod jehož patronací se výstava koná. 

Vernisáž, jenž proběhla 12. května za účasti autora, zahájili studenti hudebního oboru ZUŠ Jana Štursy. Akci doprovodili slovem PhDr. Ivan Neumann s ředitelem Horácké galerie PhDr. Josefem Chalupou.

Přijďte se tedy podívat na monumentální instalaci 13 stolic na nádvoří galerie, „Keltské bojovníky“ střežící vstup do zámku, osmimetrový obelisk s názvem „Cesta“, či trojici snově působících klavírů pod jménem „Pocta Josephu Beuysovi.“  Výstava potrvá do října 2017.

Těšíme se na vás

Fotoreportáž z vernisáže zde.

 

Vernisáž výstavy Strážci Antonína Kašpara

DSC_9826.jpgHorácká galerie zve na oficiální zahájení výstavy ocelových soch pražského akademického sochaře Antonína Kašpara, který se zabývá zejména restaurováním uměleckých děl z kovu a volnou sochařskou tvorbou. Výstava ponese podtitul Strážci podle stejnojmenného sousoší, jenž ozdobí vstup do Horácké galerie. Propojí tak exteriérové objekty v parku se sochami na zámecké nádvoří. Vernisáž proběhne za účasti autora ve čtvrtek 12. května 2016 v 16 hodin. Přítomen bude i starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, pod jehož záštitou se výstava koná.

Těšíme se na vás

 

 

110. výročí narození malíře a grafika Richarda Přikryla

Přikryl.jpgHorácká galerie si dnes připomíná 110. výročí narození malíře, grafika a pedagoga Richarda Přikryla.

Narodil se v Bobrové,  studoval na novoměstské reálce a později na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Působil jako středoškolský profesor krom jiného také v Novém Městě na Moravě nebo Žďáru nad Sázavou. Tvořil krajiny, perspektivní výhledy do kraje, ale také ulice města a městská zákoutí.

Více informací o Richardu Přikrylovi najdete v jeho medailonku ZDE.

Vernisáž výstavy Františka Víznera a Miroslava Matouška

Datum konání: 5. 5. 2016

Vízner+Matoušek_banner.jpg

Horácká galerie vás zve na zahájení výstavy sklářského výtvarníka Františka Víznera a fotografa Miroslava Matouška. Oba by v letošním roce oslavili svá kulatá jubilea. Proto HG představí výběr jejich děl z vlastních sbírek. Výstava autorů významně spjatých s naším regionem  bude k vidění v Červeném sále od 5. května do 25. září 2016. Vernisáž za hudebního doprovodu akordeonového dua se bude konat ve čtvrtek 5. května 2016 v 17 hodin. Hana Rejpalová a Martina Juračková na ní zahrají Bachovu Fugu g moll napsanou původně pro varhany.

Těšíme se na vás.

 

 

 

105. výročí narození Vincence Vinglera

Datum konání: 30. 4. 2016

vingler.jpg

Horácká galerie si dne 30. dubna 2016 připoměla 105. výroční narození sochaře, keramika a designéra Vincence Vinglera. Tento rodák z Prahy byl žákem profesora Jana Laudy na Uměleckoprůmyslové škole . Byl výtvarníkem divadel Unitarie, Pražského divadla pro mládež Míly Mellanové, šéfem výpravy divadla v Kladně a spolupracoval také s Horáckým divadlem v Jihlavě. S jeho exteriérovými díly je možné se setkat například v pražské Zoologické zahradě, v Arboretu Nový Dvůr u Opavy, v areálu nemocnice na Bulovce, či na zámku Hluboká nad Vltavou. Celý medailon o umělci najdete zde.

 

Na Prvního máje do Horácké galerie

Datum konání: 1. 5. 2016

DSC09654.JPGHorácká galerie připravila pro své návštěvníky výjimečnou akci. Oproti zvyklostem budou expozice otevřeny i v den státního svátku 1. května 2016.

Vstup bude volný.

Zároveň chceme upozornit na nové osvětlení zámecké mansardy. Výstavu sympoziálních objektů a věcí z autorských kolekcí skláře Jaroslava Svobody tak můžete zhlédnout ve zcela novém světle.

Těšíme se na vás

 

Gratulace ke kulatému jubileu Miroslava Maliny

Datum konání: 25. 4. 2016

malina2.jpgDne 25. dubna oslaví 60. narozeniny malíř, grafik a kreslíř z Uherského Hradiště Miroslav Malina.

 

Horácká galerie si dovoluje popřát vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, radosti a elánu do další umělecké práce.

 

 

fotografie z katalogu:

Lukáč, Milan, 1962-, Malina, Miroslav, 1956-. Ars 51 : Milan Lukáč, Miroslav Malina [katalog výstavy Galerie výtvarného umění, Hodonín, červen - srpen 2006, Záhorská galéria, Senica, september - október 2006] .  Milan Lukáč, Miroslav Malina ; Grafická úprava Milan Mikula ; foto Anton Fiala, ... et al. Senica : Záhorská galeréria, 2006. [24] s. ISBN 80-85738-51-1.

 

70. narozeniny Vladimíra Groše

Datum konání: 12. 4. 2016

groš.jpg

Gratulace k 70. narozeninám

Vladimíra Groše

Horácká galerie si dovoluje pogratulovat ke krásnému jubileu tohoto významného keramika. Groš je rodákem z Uherského Hradiště, který žije a tvoří ve Veselí nad Moravou. V pondělí 11.dubna 2016 oslavil své 70. narozeniny. Přejeme hodně štěstí, zdraví a elánu do další práce.

110. výročí narození Rudolfa Hanycha

Datum konání: 11. 4. 2016

Právě dnes si hanych.jpgpřipomínáme 110. výročí narození malíře Rudolfa Hanycha. Tento rodák ze Svratky studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Arnošta Hofbauera a později u profesora Otakara Nejedlého na krajinářské speciálce. Je znám svými květinovými zátišími i krajinomalbou, na níž zachycoval zejména Horácko. Celý medailon o umělci naleznete zde.

 

700. výroční narození Karla IV.

Datum konání: 5. 4. 2016 - 26. 6. 2016

Karel IV._banner.jpg

V letošním roce si celorepublikově připomínáme 700. výročí narození Karla IV. a proto vás s radostí zveme na akce, které pořádají organizace zřizované Krajem Vysočina. Jedná se o bohatou nabídku kulturních a vzdělávacích programů pro širokou veřejnost. Horácká galerie se k nim připojuje dvěma výstavami a komponovaným pořadem.

Od úterý 5. dubna 2016 je v Malé galerii HG k vidění výstava původních fotografií Alexandra Paula ze 40. let 20. století s podtitulem Karel IV. a jeho doba. Instalaci tvoří osmdesát fotografií z edice Documenta Bohemiae Artis Phototypica. Výstavu připravil Archiv atelieru Paul pro prostory Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy v Praze.

V Zámeckém kabinetě se pak nachází druhá výstava spojená s tímto významným panovníkem. Jedná se o komorní instalaci návrhu plastiky od Karla Pokorného pro Karolinum. Kromě doprovodných textů o Karlu IV. je přiblížena i osobnost sochaře Karla Pokorného, od jehož narození v letošním roce uplynulo 125 let. Vzhledem k tomu, že Horácká galerie spravuje část pozůstalosti tohoto umělce, je výstava instalována z vlastních sbírek.

Veškeré akce k 700. výročí narození Karla IV. najdete na

www.karel-700-vysocina.cz

Těšíme se na vás

 

120. výročí narození sochaře Jana Laudy

Datum konání: 4. 4. 2016

lauda.jpg

Dnes by oslavil své 120 narozeniny sochař Jan Lauda. Tento pražský rodák vytvářel svá první díla pod vedením Stanislava Suchardy. Studoval u profesora Josefa Drahoňovského na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a v pozdější době nastoupil na Akademii výtvarných umění. Právě zde mu byl nejen učitelem, ale také pozdějším spolupracovníkem Jan Štursa. Jan Lauda byl spoluzakladatelem a členem Nové skupiny, od roku 1923 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Horácká galerie vlastní jeden z nejobsáhlejších souborů jeho díla. Celý medailon o umělci najdete zde.

 

Výstava Jaroslava Provazníka o víkendu naposledy

Datum konání: 2. 4. 2016 - 3. 4. 2016

plakát.jpgVážení návštěvníci,

o tomto víkendu, tedy 2. až 3. dubna máte poslední možnost navštívit výstavu fotografií novoměstského hudebníka a amatérského fotografa Jaroslava Provazníka.

Těšíme se na vás.

 

 

 

Barvy hudby v podkroví HG

Datum konání: 2. 3. 2016

201603180714_0005[1].jpg201603180714_0003[1].jpg

201603180714_0001.jpg201603180714_0004.jpg201603180714_0002.jpg

 

 

 

 

 

ZUŠ Jana Štursy a Horácká galerie vás zve na pět dubnových koncertů, které startují v podkroví HG již v tuto sobotu 2. dubna v 15 hodin. Během barevného odpoledne se představí žáci varhanické třídy Lukáše Bartoše. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.

Upozorňujeme návštěvníky, že dvě hodiny před a během koncertů bude omezena prohlídka malovaného humoru Pavla Matušky. 

sobota 2. dubna 2016 v 15 hodin

Barevné odpoledne

Vystoupí žáci varhanické třídy Lukáše Bartoše.

 

čtvrtek 7. dubna 2016 v 18 hodin

Koncert učitelů a jejich hostů

Tradiční koncert učitelů ze ZUŠ Jana Štursy v podkroví HG.

 

čtvrtek 14. dubna 2016 v 17 hodin

Kytarový koncert ZUŠ Jana Štursy

Vystoupení žáků a absolventů třídy Miroslava Mrlíka.

 

sobota 16. dubna 2016 v 15 hodin

Černobílé odpoledne

Odpoledne s vystoupením žáků klavírní třídy Hany Rejpalové.

 

čtvrtek 21. dubna 2016 v 17 hodin

Absolventský koncert ZUŠ Jana Štursy

Absolventská vystoupení žáků I. a II. stupně hudebního oboru.

 

Hlasujte pro Novoměstské Slunohraní

Datum konání: 9. 3. 2016 - 31. 3. 2016

NS16.jpgZJ_zakl_RGB.jpgPodpořte Novoměstské Slunohraní v krajském hlasování Zlatá jeřabina na tomto odkazu: http://extranet.kr-vysocina.cz/zlata-jerabina/. Najdete jej pouze pod názvem Slunohraní a váš hlas je nutné potvrdit na vašem e-mailu. Pozor hlasovat můžete pouze do 31. 3. 2016

 

Vernisáž prodejní výstavy kreseb Jiřího Židlického

Datum konání: 31. 3. 2016

Židlický_banner.jpg

Horácká galerie vás zve ve čtvrtek 31. března 2016 v 17 hodin na vernisáž výstavy kreseb novoměstského malíře a myslivce Jiřího Židlického. Umělec byl především malířem zvěře, lesních interiérů a přírody. Byl činný také jako ilustrátor, ilustroval 62 odborných, vědeckých i jiných knih, přispíval do řady časopisů a sborníků. Na výstavě v zámecké arkádě bude představena asi padesátka kreseb zachycující krajinu Novoměstska. Jde o kresby ze soukromé sbírky a výstava trvající do 29. května bude také prodejní. Těšíme se na vás.

Připomínka výročí Františka Tichého a Stanislava Libenského

Datum konání: 25. 3. 2016 - 27. 3. 2016

fr.tichý.jpgHorácká galerie si na Velký pátek a Velikonoční neděli připomíná výročí narození dvou umělců. Prvním z nich je František Tichý, pražský malíř, kreslíř, scénograf i filmový výtvarník. Připomínáme si jeho 125. výročí narození. Po studiích malby a grafiky v Praze se živil jako scénograf, vystupoval i v kabaretech. Umělecky dozrál při několikaletém pobytu v Paříži a po návratu se téměř výhradně věnoval malířství a pedagogické činnosti.

libenský.jpgSvé 95. narozeniny by v těchto dnech oslavil i druhý jmenovaný,  Stanislav Libenský. Vyučený sklářský výtvarník a pedagog z Pardubicka, je považován za zakladatele hutní skleněné plastiky, během jeho tvorby však převažují i geometricky stylizované figurativní motivy. Spolu  se svou ženou Jaroslavou Brychtovou vytvářel plastiky a vitráže ze skla ztavovaného ve formě, v nichž uplatnil své malířské a monumentální cítění. Zabývali se i komorní tvorbou, v díle však převažuje monumentální tvorba – stěny, mříže, vitráže, jejichž součástí jsou modelované barevné skleněné kameny, vsazované do betonu, později do kovové konstrukce.  Více se dočtete v jejich medailoncích.

 

Otevírací doba HG během Velikonoc

Datum konání: 24. 3. 2016 - 28. 3. 2016

Horácká galerie upozorňuje své návštěvníky, že ve dnech velikonočních státních svátků, tedy v pátek 25. a v pondělí 28. března 2016 bude uzavřena. O víkendu mezi těmito dny bude naposledy platit zimní otevírací doba. Otevřeno tedy bude v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 18 hodin, v tyto dny máte také poslední příležitost vidět výstavu Photographia Natura 2015. Děkujeme za pochopení. 

 

Předvelikonoční tvoření v HG s loutkovým divadlem

Datum konání: 19. 3. 2016

Horácká galerie vás zve v sobotu 19. března 2016 dopoledne na tradiční předvelikonoční tvoření, tentokrát navíc s odpoledním divadlením představením.

velikonoční dílny_banner.jpgMalí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet uplést pomlázku nebo nazdobit kraslice voskem, vyvrtat madeirové kraslice nebo si odlít vejce jako sochař. Na dílny není nutné se hlásit dopředu stačí přijít od 9 do 13 hodin do Horácké galerie. Vyzkoušení jednotlivých technik je vždy za poplatek 20,-Kč.

O Budulínkovi_banner.jpg Věta „Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku!" zazní ten samý den od 15 hodin v zámeckém podkroví. Divadlo Oblázek z Krucemburku sem totiž přiveze tradiční marionety a sehraje s nimi představení O Budulínkovi, který neposlouchal babičku s dědečkem a nechal se napálit od záludné lišky. Divadlo je vhodné pro děti od 3 let a vstupné je pro všechny bez rozdílu věku 50,-Kč. Těšíme se na vás.

 

125. výročí narození malíře Eduarda Miléna

Datum konání: 18. 3. 2016

milén.jpgPrávě dnes si připomínáme 125. výročí narození malíře, grafika, ilustrátora, scénografa a také rodáka z Frýdštejna u Trutnova Eduarda Miléna. Studoval u Jakuba Schikanedera a na Akademii výtvarných umění v Praze u Maxe Švabinského. Za první světové války působil v Brně, kde s kratšími přestávkami jprožil celý svůj život. Zde byl od roku 1922 členem a zakladatelskou osobností Skupiny výtvarných umělců. Pro Nové Město na Moravě vytvořil ve 40. letech 20. století tři unikátní vitráže pro nemocniční kapli. Celý medailon si můžete přečíst zde.

 

Se smyčcovým kvartetem napříč světem

Datum konání: 17. 3. 2016

kvartet_banner.jpgHorácká galerie a ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem Vás zvou na zajímavé vystoupení smyčcových kvartet. Na koncertě zahraje Smyčcové kvarteto ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem a Smyčcové kvarteto Cappella allegra. Těšit se můžete na skladby skladatelů mnoha zemí a různých slohových epoch. Uslyšíte výběr z tvorby Johanna Sebastiana Bacha, Francesca Manfrediniho, Edvarda Griega a dalších. Akce proběhne v podkroví Horácké galerie 17. března v 19:30. Vstupné dobrovolné.

 

Ohlédnutí za koncertem a gratulace Radoslavu Kvapilovi

Datum konání: 15. 3. 2016

Ohlédnutí za koncertem, který proběhl u únoru v Horácké galerii díky spolku Maneor. Toto video je poděkováním panu Kvapilovi za krásný umělecký zážitek a zároveň gratulace k jeho dnešním narozeninám.

 

80. výročí narození Františka Víznera

Datum konání: 9. 3. 2016

vizner.jpgHorácká galerie si připomíná výročí narození sochaře, sklářského výtvarníka a designera Františka Víznera. Právě dnes by se totiž dožil 80ti let. Tento pražský rodák pracoval jako designér Ústředí uměleckých řemesel sklárny ve Škrdlovicích. Věnoval se designu kombinací barevného skla se zatavenými bublinami. Barevně upřednostňoval rubínový, korálový, zelený a oranžový odstín. Ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě je uloženo přes 400 děl. Celý medailon o autorovi najdete zde.

Gratulace ke kulatému jubileu Petra Hyliše

Datum konání: 6. 3. 2016

Hyliš Petr.jpgPrávě dnes slaví 60. narozeniny sochař z Havlíčkova Brodu Petr Hyliš. Horácká galerie si dovoluje popřát vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, radosti a elánu do další umělecké práce.

 

Celý medailon o umělci naleznete zde.

 

 

HG připomíná výročí Františka Jandy a Miroslava Matouška

Datum konání: 25. 2. 2016 - 26. 2. 2016

janda.jpgvm.pngbn.jpgmatoušek.jpg

 

                                                                                                                                                  

Horácká galerie si v těchto dnech připomíná výročí narození sochaře Františka Jandy a žďárského fotografa Miroslava Matouška. František Janda studoval na Akademii výtvarných umění u Vincence Makovského, se svojí ženou Ludmilou, také umělkyní, se v roce 1961 usadil u Litomyšle, kde společně tvořili. Ve stejném roce se z Jihlavy přestěhoval do Žďáru nad Sázavou i fotograf Miroslav Matoušek, jehož práce charakterizuje osobitá interpretace obrazu vázaného na objektivní skutečnost. Formou vyzvedává obsah, banální náměty povyšuje na vizuální zážitky. V letošním roce jeho tvorbu připomene HG výstavou. Celé medailonky autorů si můžete přečíst zde.

 

Koncert Radoslav Kvapil romanticky

Datum konání: 14. 2. 2016

plakát_kvapil_final[1].jpgManeor ve spolupráci s Horáckou galerií vás zvou na koncert českého pianisty a výborného interpreta české klavírní tvorby vůbec. Koncert, který bude laděn romanticky můžete navštívit v zámeckém podkroví na svátek zamilovaných v neděli 14. února 2016 v 16 hodin.

Vstupenky jsou od začátku února v předprodeji na pokladně HG, cena je 100,-Kč, 90,-Kč pro seniory, ZTP a studenty.
Těšíme se na vás.

 

 

Přijďte se usmívat s Pavlem Matuškou

DSC05815.JPG

Možná jste si povšimli, že důvodů k usmívání jakoby s plynoucím časem nějak ubývalo. Kéž by to byla jen má domněnka. Je proto mou povinností na Vás apelovat, proboha usmívejte se alespoň teď a tady. Pokud vám to nejde a máte špatnou náladu, tak si uvědomte, že až umřete nebudete mít ani tu. Úsměvem nešetřete. Pořád jestě je čemu se usmívat, či dokonce smát a to i navzdory tomu, že život je často jako žebřík do kurníku: krátký a posraný.

Všichni bychom měli mít stále na mysli, že:

humor osvobozuje a zbavuje trápení

humor vítězí nad strachem, protože jeho příčiny zlehčuje

humor léčí, protože vytváří pocit blaženosti

humor zbavuje život nudy

humor přináší laskavost, toleranci a sbližuje

vše co nesnese humor si nezaslouží, aby se bralo vážně

dělat si srandu z mocných a samolibě sebe vážených by měla být záslužná činnost

humor je vážná věc, ale je s ním spojeno veselí, bláznovství, provokace a absurdita

ztráta humoru může být životu nebezpečná

Proto se usmívejte a považujte tímto mou výstavu otevřenou od ucha k uchu.

Pavel Matuška

Přijďte se usmívat s Pavlem Matuškou

Datum konání: 11. 2. 2016

banner_matuška 2.jpg"Mám rád humor s pointou, laskavý a přemýšlivý. Myslím, že humor a nadhled je nezbytný pro přežití v tomto světě, kde dominuje fascinace zlem a cynizmem. Humor přináší zdravé myšlenky", tak vysvětluje svůj vztah k humoru výtvarník Pavel Matuška. A přesvědčit se zda je to pravda můžete již od čtvrtka 11. února 2016 v zámeckém podkroví Horácké galerie, kde proběhne od 17 hodin zahájení jeho výstavy Usmívání. Výstava nese název dle jeho knih a na výstavě uvidíte nejen malovaná plátna a kresby ale i vyřezávné objekty.  Úvodní slovo při vernisáži pronese Mgr. Petra Gregorová. Všichni jste srdečně zváni.

 

 

HG gratuluje Ellen Jilemnické

Datum konání: 6. 2. 2016

brána.jpgHorácká galerie gratuluje k dnešnímu kulatému jubileu sochařce Ellen Jilemnické. Její výstavu jste měli možnost vidět v Novém Městě před deseti lety. Přejeme sochařce mnoho zdraví, ale také kreativity v její další umělecké tvorbě. Více se o ní můžete dočíst v medailonku.

Za tři dny, dne 9. února, by oslavil své 85. narozeniny i sochař, keramik a restaurátor Mojmír Preclík. Vzpomenout na jeho tvorbu můžete také skrze jeho medailonek zde.

 

Pozvánka na vernisáž Photographia Natura

Datum konání: 4. 2. 2016 - 27. 3. 2016

banner_photographia.jpg

Horácká galerie vás zve ve čtvrtek 4. února 2016 v 17 hodin na vernisáž výstavy snímků z fotografické soutěže vyhlašované Muzeem Vysočiny v Jihlavě. Tématem 12. ročníku soutěže byla voda a návštěvníci v zámecké arkádě uvidí výběr 50 fotografií včetně vítězných snímků z této soutěže, které se letos zúčastnilo skoro 90 autorů s více jak 400 fotografií.

 

Poslední víkend s Pavlem Čechem a Jindřichem Boškou

Datum konání: 31. 1. 2016

Upozorňujeme návštěvníky, že již jen do neděle 31. ledna mají možnost zhlédnout výstavu grafik a pastelů jihlavského malíře a grafika Jindřicha Bošky a také výstavu Tajná přání brněnského výtvarníka Pavla Čecha. Těšíme se na vás.

čech.jpg

 

Dotkněnte se renesance

Datum konání: 31. 1. 2016

Mrazivé lednové dny prohřejí tóny výjimečného koncertu v neobvyklých prostorách Horácké galerie. Hudba netradičního dua složeného z Jitky Baštové (akordeon) a Jindřicha Macka (loutna) se totiž rozezní v zámecké komnatě již příští neděli. Oba umělci mají na repertoáru skladby od Johna Dowlanda, přes Domenica Scarlattiho až po Clauda Debussyho.

Na komorním vystoupení v Novém Městě můžeme očekávat nejen zajímavé úpravy nejkrásnějších skladeb známých autorů, ale také osobitou hudbu a vysokou uměleckou úroveň. Hudba, kterou k nám zmiňované duo přiveze, nám dovolí nasát poklidnou atmosféru, jíž se opájelo panstvo v době renesance, či baroka. Kapacita komnaty je značně omezena, proto neváhejte, a co nejdříve si zakupte vstupenky v pokladně Horácké galerie. Vstupné je 100 Kč a 75 Kč pro studenty a seniory. Koncert proběhne v poslední lednovou neděli v 16 hodin. Těšíme se na vás.

 

Předprodej na koncert Doteky Renesance

Datum konání: 15. 1. 2016 - 31. 1. 2016

plakát_Doteky_renesance.jpgHorácká galerie vás zve na ojedinělý koncert v zámecké komnatě. Program koncertu je zaměřený na nejkrásnější vybrané sólové skladby od dob renesance pro loutnu a akordeon. Dowlandovy skladby nebo Zamboniho sonáty patří k zajímavým loutnovým kusům a koncertní akordeonové provedení Scarlattiho sonát napovídá, že tato hudba promluví osobitým způsobem také k dnešnímu posluchači.

Účinkují: Jitka Baštová - akordeon a Jindřich Macek - loutna

Upozorňujeme návštěvníky, že kapacita komnaty je značně omezena, proto neváhejte, a co nejdříve si zakupte vstupenky v pokladně Horácké galerie. Vstupné je 100,-Kč a 75,-Kč pro studenty a seniory.

Rezerované vstupenky je možné zakoupit nejdéle 30 minut před koncertem. Prosíme o včasný příchod, po začátku koncertu již nebude možný vstup do sálu. Děkujeme za pochopení.

 

Nominujte kulturní počin v anketě Zlatá jeřabina 2015

Datum konání: 4. 1. 2016 - 31. 1. 2016

Počátkem nového roku Kraj Vysočina vyhlašuje již 12. ročník ankety Zlatá jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku. V této anketě budou již tradičně oceněny nejzajímavější kulturní akce a aktivity v oblasti památkové péče, které v roce 2015 proběhly v Kraji Vysočina. V Horácké galerii se uskutečnilo pro vás během roku několik akcí, nominujte tedy Novoměstské Slunohraní, Galerijní noc nebo jiné vaše oblíbené akce. Podmínky nominací nalezenete zde.  

125. výročí narození sochaře Karla Pokorného

Datum konání: 18. 1. 2016

pokorný.jpgPrávě dnes si Horácká galerie připomíná 125. výročí narození sochaře a pedagoga Karla Pokorného. Přestože nepatřil k místním umělcům HG spravuje jeho pozůstalost. Patřil k představitelům tzv. sociálního umění a je autorem monumentálních děl např. Sbratření a Božena Němcová. Celý medailon o tomto sochaři si přečtěte zde.

Vernisáž výstavy Romana Rotterová - Cesta

Datum konání: 12. 1. 2016 - 24. 4. 2016

Horácká galerie vás zve na vernisáž výstavy pražské výtvarnice Romany Rotterové, která v červeném sále HG představí svoji grafickou tvorbu, autorské básně a díla tvořená textilní technikou aradecor. Výstava volně navazuje na výstavu autorčina otce Leonarda Rottera, která proběhla v Horácké galerii na podzim roku 2014. Úvodní slovo během vernisáže v úterý 12. ledna 2016 v 17 hodin pronese Mgr. Petr Beneš, Bachovy melodie na housle zahraje Magdaléna Mašlaňová.

 

Těšíme se na vás.

Půlkulaté jubileum Jindřicha Bošky

Datum konání: 12. 1. 2016

Právě dnes slaví 85. narozeniny jihlavský malíř a grafik Jindřich Boška. Horácká galerie přeje panu Jindřichu Boškovi všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví a radosti z umělecké práce.

V současné době je v HG také k vidění jeho výstava, kde najdete převážně autorské alchymáže, ale také pastely. Nenechte si ji ujít, díla budou vystavena v zámecké arkádě již jen do konce ledna. Celý autorův medailon najdete zde.

Důležité upozornění

Z technických důvodů je výtah v Horácké galerii mimo provoz. Díky tomu není možný bezbariérový přístup do výstavních prostor.

Provoz galerie tím však není nijak omezen.

Za případné potíže se omlouváme.

Sto let od narození malíře Jana Kotíka

Datum konání: 4. 1. 2016

Právě dnes uplynulo sto let od narození českého malíře Jana Kotíka. Turnovský rodák se vyučil typografem a později studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. K užitému umění se vrátil především v 50. letech, kdy úzce spolupracoval třeba i se sklárnou ve Škrdlovicích. Celý medailon si přečtěte zde.