Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > INFORMACE PATKA > Archiv > 2020

2020

pátek 25. září 2020 v 19:30
ARTkinoHG: Než skončí léto + komentář Miloše Zabloudila

Austrálie 2020 | 118 minut | české titulky | nevhodný do 12 let

Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče noční můra. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné Mille novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. Milla začne svému překvapenému okolí ukazovat, jak prožít každou minutu naplno. Tradiční pravidla a morální poučky letí do koše a rodiče se rozhodnou dát věcem volný průběh. S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama se stalo diváckým hitem festivalu v Benátkách, odkud si film odnesl několik cen.

Vstupné 80 Kč.

 

 
 

úterý 15. září 2020 ve 20 hodinlaco-deczi-2020-09-15_plakat-WEB.jpg

Legendární jazzový trumpetista Laco Deczi a Celula New York v Novém Městě na Moravě

Trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve vesnici Bernolákovo na Slovensku. V roce 1962 odešel z Bratislavy do Prahy kde působil až do své emigrace v roce 1985. Po několika měsících strávených v Západním Německu nakonec definitivně zakotvil ve Spojených státech kde žije do teď.

Vstupné: 240 – 350 Kč v předprodeji na IC Nové Město na Moravě, on-line SMSticket.cz

 

 

 

 

 

sobota 12. září 2020den-otevrenych-dveri-pamatek-2020-web-fb_05_1200x1200px.jpg
Den otevřených dveří památek
Dny evropského dědictví v Novém Městě na Moravě

Volný vstup do Horácké galerie a Horáckého muzea, prohlídka výstav a expozic
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
košt_plakát.jpgpátek 4. září 2020 v 17:30
 
Přátelské setkání s vinařem Stanislavem Mádlem

Horácká galerie a Vinařství Mádl vás zve na degustaci s výkladem 12 vzorků moravských vín z oblasti Velkých Bílovic, která proběhne na dvorečku Horácké galerie, při nepřízni počasí v podkroví HG.

Vstupné 200 Kč, povinná záloha 50 Kč na sklo.

Rezervace vstupenek na tel: 566 654 211 nebo pokladna@horackagalerie.cz, případně je možné si je zakoupit zde.

http://vasvinar.cz

 
 
 
 
 
 
Soirée_plakát04.jpgneděle 30. srpna 2020 v 17 hodin
 
Soirée pro klavír a varhany
vystoupí Magdalena Trödlerová - klavír, Ondřej Horňas - varhany
 
Srdečně vás zveme na Soirée pro klavír a varhany, které se uskuteční v neděli 30. srpna 2020 v 17 hodin na nádvoří Horácké galerie. Na koncertě se spolu setkají světy dvou klávesových hudebních nástrojů, které i přes zdánlivou podobnost nemají tolik společného. Společně se rozezní ve skladbě Concerto gregoriano od Pietra Yona, ale představí se i každý zvlášť. Uslyšíte je v podání mladých interpretů Ondřeje Horňase (varhany) a Magdalény Trödlerové (klavír), absolventů ZUŠ Jana Štursy v NMnM. V případě špatného počasí se koncert uskuteční v podkroví HG.
Vstupné dobrovolné.
 
 
 
čtvrtek 27. 8. 2020 ve 21:00 hodin
Letní kino s KineDokem: Easy Lessons
rěžie: Julia Dahr, Kisilu Musya, 2017, 80´, NO,VB, KE, vstupné 80 Kč.
 

Kdo jsem? Kým chci být? Jaká mám být? Otázky, které se 17leté Kafie, honí hlavou. Před dvěma lety uprchla do Maďarska, aby ve své rodné zemi, Somálsku, unikla předem dohodnutému sňatku. Nyní je její útočiště státní dětský domov, kde se učí na maturitu a hledí vstříc další životní etapě. Easy Lessons jsou poetickou cestou krásné mladé dívky, která se na pokraji dospělosti rozloučí se vším, s čím v rodné zemi vyrostla. Kulturní hodnoty, tabu a dogmata se rozpadají v nejneobvyklejších situacích, zatímco se snaží přizpůsobit novému životu v Evropě v Maďarsku. Jak může vysvětlit změny, které prožívá? Tento vnitřní boj se stává hlavní linkou filmu a unikátní formou přiznání.

 

 

neděle 23. srpna 2020 v 16 hodinh-tisk28-863x575.jpg

HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica pro Domácí hospic Vysočina

Domácí hospic Vysočina si v roce 2020 připomíná 20. výročí založení. K narozeninám chystá řadu akcí, ale mezi ty největší a nejkrásnější bude určitě patřit koncert na nádvoří Horácké galerie zcela unikátního uskupení Hradišťan v čele s výjimečným hudebníkem a vzácným člověkem Jiřím Pavlicou. Výtěžek koncertu půjde ve prospěch Domácího hospice Vysočina.

 

 
čtvrtek 20. 8. 2020 ve 21:00 hodin
Letní kino s KineDokem: Paláce pro lidi
rěžie: Georgi Bogdanov, Boris Missirkov, 2018, 4x 26´, BG, vstupné 80 Kč.
 
Brutalistní architektura jako zrcadlo doby. 
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
 
 
 
čtvrtek 13. 8. 2020 ve 21:00 hodin
Letní kino s KineDokem: Skutok sa stal
rěžie: Barbora Berezňáková, 2019, 82´, SK, vstupné 80 Kč.
 
Pohled na porevoluční Slovensko očima mladé režisérky. 
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
 
 
pátek 7. 8. 2020 ve 21:00 hodin
 
Letní kino HG: Kouř /1990/
 
Digitálně restaurovaný, dnes již kultovní rytmikál Tomáše Vorla zpět v kinech!
Mezi filmy, kterými se na sklonku osmdesátých a na začátku devadesátých let prezentovala generace nastupujících filmařů, má Kouř režiséra Tomáše Vorla výjimečné postavení. Ke komedii, která nese podtitul „muzikál totalitního věku“, se jako ke kultovnímu projektu hlásí jak generační současníci tehdy třiatřicetiletého nekonformního tvůrce, tak diváci, kteří v roce 1990 teprve dospívali. Vorel v Kouři vycházel ze svého legendárního krátkého filmu Ing. (1985). Z toho si však celovečerní verze vybírá pouze základní dějovou situaci. Protagonistou vyprávění je idealistický mladý inženýr Miroslav Čáp (Jan Slovák), který nastupuje do prvního zaměstnání s úmyslem co nejlépe vykonávat své pracovní povinnosti. Mirkovi noví kolegové se však prací nezatěžují. Zato mezi nimi bují udavačství, protekce, intriky, podvody, alkoholismus a promiskuita. Mirek odmítá na hru přistoupit a mimoděk tak iniciuje vzpouru proti nekompetentnímu vedení. K „revolučním změnám“ k dobrému jsou však hrdina i autoři filmu skeptičtí… Na scénáři sarkastické komedie o všudypřítomném totalitním „kouři“ s Vorlem spolupracoval Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed, která se prezentovala už v rámci povídkového filmu Pražská 5 (1988). Zatímco představení pěti pražských divadelních společenství probíhalo jako pětice sólových projektů zaštítěných Vorlovou režií, Kouř nabízí celistvý příběh prodchnutý hravě ironickým pohledem na realitu příznačným pro Divadlo Sklep, režisérovu mateřskou scénu. Do filmu se však harmonicky obtiskly i herecké a tvůrčí osobnosti dalších členů Pražské pětky – Pantomimické skupiny Mimóza, Recitační skupiny Vpřed a baletní jednotky Křeč. V obsazení se však objevuje třeba i herec a režisér Jaroslav Dušek z divadla Vizita. Na radikální vizuální podobě filmu se podílel kameraman Martin Duba. Nedílnou součástí Kouře jsou písně Michala Vícha s Tučkovými texty.
Přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG, vstupné 80 Kč.
 

 čtvrtek 6. 8. 2020 ve 21:00 hodin
Letní kino s KineDokem: Gettó Balboa
režie: Arpad Bogdan, 2018, 90´, HU vstupné 80 Kč.
 
Dokumentární film o cestě z ghetta. Rocky Balboa v dokumentární variaci. 

KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
 
 
 
 
 
 
středa 5. 8. 2020 ve 21:00 hodin
 
Y20001-poster-DNCnzm.jpgLetní kino HG: Extase /1932/
 
Extase Gustava Machatého se řadí k nejvýznamnějším českým filmovým dílům 30. let. Jednu ze stěžejních rolí ztvárnila tehdy začínající herečka Hedy Kiesler, která se později stala hollywoodskou hvězdou pod jménem Hedy Lamarr. Machatý v Extasi navázal na svá předcházející díla Erotikon (1929) a Ze soboty na neděli (1931) o erotických touhách a mileneckých vztazích. Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha obrazovou extravagantní oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor. Snímek vznikl v české, německé a francouzské jazykové verzi s mírně rozdílným obsazením. Minimalistické dialogy doprovází hudba jednoho z nejžádanějších filmových skladatelů té doby Giuseppe Becceho. Na svou dobu odvážný a smyslný film s obnaženou herečkou v hlavní roli vzbudil rozruch i na benátském filmovém festivalu v roce 1934. Zatímco festivalové publikum jej přijalo s nadšením a byl zde oceněn Pohárem města Benátek za nejlepší režii, papež Pius XI. ho následně odsoudil jako pornografický a plný nemorálních přirovnání. Extase byla uvedena ve Francii, Německu, Velké Británii, Spojených státech amerických a v dalších padesáti zemích Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Asie.
Přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG, vstupné 80 Kč.
 

pátek 24. července 2020 v 19 hodin

Piano Organism / Radim Linhart a Luděk Havel

Horácká galerie vás zve v pátek 24. července 2020 v 19 hodin na unikátní duo skvěle se doplňujících virtuózů Radima Linharta a Luďka Havla. Letní koncert Piano Organism na zámeckém nádvoří, je ideální příležitostí zhlédnout špičkové muzikanty, kteří své nástroje ovládají natolik, že jejich souznění vytváří sound kompletního jazzového bandu. Radim s Luďkem jsou geniálními hráči a vidět je spolu na jednom jevišti je čirá radost. Oba dva skládají, nahrávají a aranžují s těmi nejlepšími. Radim pochází mimo jiné z Bystřice nad Pernštejnem a je držitelem Guinessova rekordu v bravurní schopnosti zahrát zpaměti více než 3500 písní, čehož rádi využívají např. Felix Slováček, Jitka Vrbová, dříve Eva Pilarová a celá řada dalších zpěváků. Luděk rovněž vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka, spolupracuje s Janem Smigmatorem, Pražským Filmovým Orchestrem a celou řadou renomovaných umělců nejen na jazzové scéně.

Předprodej vstupenek od 1. července 2020 na pokladně Horácké galerie, cena 200 Kč, na místě 250 Kč. V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v podkroví galerie. Moc se na vás těšíme.

www.radim-linhart.cz

www.ludekhavel.websnadno.cz

čtvrtek 23. 7. 2020 ve 21:30 hodin
Letní kino s KineDokem: Dobrá smrt 
rěžie: Tomáš Krupa, 2018, 83´, CZ, vstupné 80 Kč.
 
Příběh ženy, která před kamerou absolvuje asistovanou sebevraždu. Vítěz festivalu Jeden svět 2019 otvírá téma smrti, o němž se jako společnost bojíme mluvit.
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
 
 
čtvrtek 16. 7. 2020 ve 21:30 hodin
Letní kino s KineDokem: Srbenka 
rěžie: Nebojša Sliepovič, 2018, 79´, HR, vstupné 80 Kč.
 
Mezinárodně oceňovaný film. Ponor do traumat jugoslávské války skrze strhujíci making off hry kontroverzního režiséra Olivera Frljiće.
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
čtvrtek 9. 7. 2020 ve 21:30 hodin
Letní kino s KineDokem: Na vodě
rěžie: Goran Devič, 2018, 79´, HR, vstupné 80 Kč.
 
Poetický esej o válečných traumatech skrze portrét člověka a krajiny.
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 
 
Letní kino na dvorku HG
7.-11. července 2020Screenshot_2020-06-18 Program LK slunce pdf(1).png

Po roce je zde opět léto a s ním i letní kino! Společně s Novoměstskými kulturními zařízeními vám přinášíme přehled filmových titulů, které jsme pro vás připravili na červenec 2020.

Letní kino se odehraje na dvorku Horácké galerie. Vstup bude otevřen vždy od 21:00 a nezapomeňte si vzít s sebou Novoměstskou kartu, na kterou získáte 20% slevu.

Úterý 7. 7. 2020, 21:30 – Případ mrtvého nebožtíka, 80 Kč
Středa 8. 7. 2020, 21:30 – Poslední aristokratka, 80 Kč
Pátek 10. 7. 2020, 21:30 – Dolittle, 80 Kč
Sobota 11. 7. 2020, 21:30 – Přes prsty, 80 Kč

 

Novoměstské Slunohraní 2020 ZRUŠENO

Jubilejní 10. ročník Novoměstského Slunohraní přinese nejen tři skvělé koncerty, ale i překvapení...

slunohraní.pngwww.slunohrani.cz

 

čtvrtek 2. 7. 2020 ve 21:30 hodin
Letní kino s KineDokem:  Pád do Maleströmu
režie: Jan Vardoen, 2019, 75´, NO, vstupné 80 Kč. 
 
Když je hudební video tak krásné, že si zaslouží stopáž celovečerního filmu. Přesně to je film Pád do Maelströmu.
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG. 
 

pátek 26. června 2020 v  19:30 hodin

ARTkinoHG: Tenkrát podruhé (2019) + komentář Miloše Zabloudila

Francie, 2019 • 115 min • režie: Nicolas Bedos • francouzská verze, české titulky • přístupný od 15 let • vstupné 80 Kč

Jakou dobu byste chtěli zažít, kdybyste měli tu možnost? Před tuto otázku je postaven Victor, když od svého syna dostane dárkový poukaz agentury Time Travelers. Ta s pomocí filmových kulis a herců dokáže zinscenovat jakoukoli epochu a zprostředkovat svým klientům setkání se slavnými osobnostmi dějin dle jejich přání. Zatímco jiní zákazníci se chtějí podívat na dvůr Ludvíka XVI. či povečeřet s Hitlerem, Victor touží vrátit se do nespoutaných sedmdesátých let, a ještě jednou prožít první rande se svou ženou – dobu, kdy v něm dokázala vidět víc než jen nudného páprdu v pruhovaném pyžamu. Chytrá a zábavná love story vypráví o tom, co by se mohlo stát, kdybychom si mohli zopakovat ty nejkrásnější okamžiky. Je to potřeba k tomu, abychom se znovu zamilovali?

Vstupenky jsou prodávány 30 minut před začátkem projekce a rezervace propadávají max. 15 minut před představením. Vzhledem k omezené kapacitě, doporučujeme rezervaci míst na telefonu: 566 654 211 nebo e-mailu: pokladna@horackagalerie.cz
 

čtvrtek 18. června 2020 ve 21:30 hodin

Letní kino s KineDotem: Forman vs. Forman

režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2019, 72 min. CZ, VSTUPNÉ ZDARMA
 
KineDok.net, to je alternativní distribuční síť spojující fanoušky a tvůrce dokumentárního filmu. Překonejte s námi stěny tradičních kinosálů a přijďte se podívat na film na velkém plátně do letního kina na dvorečku Horácké galerie, v případě špatného počasí bude projekce v podkroví HG.
 
 

muzejni-a-galerijni-noc_2020-06-12-plakat_WEB[4].jpgpátek 12. června 2020 od 16 do 21 hodin

Muzejní a galerijní noc 

Letos se opět Horácká galerie a Horácké muzeum spojili, aby pro Vás přichystali tradiční akci, tentokrát na téma sklářství a ornitologie.
Nebude sice až do noci, ale doufáme, že děti vyrazí na ptačí stezku se startem v muzeu a koncem v galerii, kde si mohou leccos vyrobit a nenechají si ujít volné prohlídky muzea a galerie.

Program:

16:00 – 21:00

Horácké muzeum:

 • volný vstup do všech expozic a na výstavu Život v přírodě

 • 17:00 Otevření nové expozice lidové architektury

  Horácká galerie:

 • ukázka a workshop sklářských technik na nádvoří Horácké galerie

  (vitráže, leptání skla, smalt… cena workshopu dle techniky)

 • 18:00, 19:00, 20:00 Současná sklářská tvorba na Žďársku 

  komentované prohlídky výstavy (kapacita je omezena, prosím přihlaste se zde nebo na pokladna@horackagalerie.cz a tel. 566 654 211)

 • Ptačí stezka – městská hra (start v muzeu, cíl v galerii)

 

pátek 29. května 2020 v  19:30 hodin 

ARTkinoHG: Parazit (2019) + komentář Miloše Zabloudila

Jižní Korea, drama, 132 min., české titulky, přístupný od 15 let, vstupné 80 Kč

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou i Oscarem a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.

 

středa 8. dubna 2020 v 17 hodin ZRUŠENO
Barevné odpoledne
 

 

 

sobota 4. dubna 2020 v 17 hodin

Pódium NMnM / Bohuslav Martinů gala ODLOŽENO

65661918_2378633519123910_8407814556876800000_n.jpg65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.png

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Robert Oberaigner – klarinet, Marcelo Padilla – fagot, Yasuko Ogida Tanaka – trubka, Kei Shirai – housle, Magdalena Eber – viola, Jan Ryska – violoncello, Vanda Šabaková – harfa, Luděk Šabaka – klavír

program

 

 

pátek 27. března 2020 v  19:30 hodin ODLOŽENO

ARTkinoHG: Parazit (2019) + komentář Miloše Zabloudila

Jižní Korea, drama, 132 min., české titulky, přístupný od 15 let, vstupné 80 Kč

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou i Oscarem a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.

 

neděle 22. března 2020 v 15 hodin ODLOŽENOkoncert mladých talentů3.png

Koncert mladých talentů

Srdečně Vás zveme na Koncert mladých talentů, který se uskuteční v neděli 22. března 2020 v 15 hodin v Horácké galerii. Vystoupí na něm absolventi ZUŠ Jana Štursy, kteří v současnosti studují profesionální hudební školy. Můžete se těšit na výkony Simony Mojžíšové (akordeon), Magdalény Trödlerové (klavír), Hany Kuželové (zpěv a viola), Šárky Blechové (housle), Marka Peňáze (klavír) a Ondřeje Horňase (varhany). Vstupné dobrovolné. 

 

 

 

pátek 20. března 2020 v 18 hodin ZRUŠENOkošt.jpg

Přátelské setkání u vína s vinařem Stanislavem Mádlem

Horácká galerie a Vinařství Mádl vás zve na degustaci s výkladem 12 vzorků moravských vín z oblasti Velkých Bílovic. V rámci degustace budete moci zhlédnout prodejní výstavu obrazů známých krajinářů Vysočiny, která potrvá do 19. dubna 2020. Vstupné 200 Kč, předprodej vstupenek na pokladně HG, kapacita je omezená. 

http://vasvinar.cz

 

 

čtvrtek 19. března 2020 v 17 hodin

Koncert sólistů ZUŠ Jana Štursy ZRUŠENO

 

 

úterý 17. března 2020 ve 14 a v 16:30 hodin

Patchworkový workshop - šití z pruhů ODLOŽENOšitízpruhů.jpg

Patchworkový kurz pro začátečníky, kde se naučíte jednu z patchworkářských technik tzv. šití z pruhů. Workshop proběhne v 2, 5 hodinových intervalech. Kapacita kurzu je omezená na 6 osob, rezervaci můžete provést  ZDE na nebo na e-mailu: kulkova@horackagalerie.cz

Co s sebou? 2 vysrážené látky (30x140cm) k sobě ladící, špendlíky se skleněnou hlavičkou, případně si můžete donést vlastní řezák a podložku. Cena: 200 Kč (nezahrnuje látku) Pokud potřebujete, můžeme zajistit látku s velikonočním motivem, kterou zakoupíte na místě)

Těší se na vás dámy z Patchwork clubu NMnM

 

sobota 29. února 2020 v 17:0Luděk-Šabaka-3.jpg0 hodin65438511_2378632925790636_1449085960959557632_n.pngothmar-mueller-02.jpg

Pódium NMnM / Othmar Müller – violoncello, Luděk Šabaka – klavír

Othmar Müller  – narozen 1963 ve Vídni, studia v Rakousku a v USA.

V roce 1980 spoluzaložil Artis-Quartett; tento soubor účinkuje v nejpřednějších koncertních domech světa a nahrává u nejprestižnějších firem. Z dlouhé řady ocenění jmenujme Grand Prix du Disque, Prix Caecilia, Diapason d’Or, Wiener Flötenuhr, Echo 2000…Těžištěm sólistické a ostatní komorní činnosti Othamara Müllera je oblast soudobé hudby a hudby 20. století. Tato díla pravidelně provádí na světových pódiích a natáčí. Jeho posledním dramaturgickým počinem je nahrávka CD u společnosti Nimbus s díly Antona Weberna a Johanny Müller-Hermann. Pedagogická činnost je reprezentována profesurou na Konzervatoři Josepha Haydna v Eisenstadtu a pravidelným vedením mistrovských kursů v Evropě (Pablo Casals Festival Prades), USA, Honkongu a Japonsku. Othmar Müller hraje na nástroj Andrea Amati z roku 1573, zapůjčený ze sbírek Rakouské národní banky –  Oesterreichische Nationalbank. 

ww.othmarmueller.at

program

 

 

 

neděle 23. února 2020 v 15 hodin

Swing[2].jpgŽďárský swing band - písničky ze swingové krabičky

Žďárský swing band bude hrát pro přátele swingové a populární muziky skladby a písně z období zlatého věku swingu. Kromě známých českých písní z padesátých a šedesátých let minulého století můžete slyšet i slavné světové evergreeny, které má orchestr v současné době na repertoáru. Jistě většina z Vás tyto písně zná v podání např. K. Hály, W. Matušky, J. Zelenkové, V. Průchové, I. Zemánkové, E. Olmerové nebo L. Armstronga, F. Sinatry, R. Charlese a E. Fitzgeraldové.

Vstupné 100 Kč

 

pátek 21. února 2020 v 19:30 hodin

ARTkinoHG: 25km/h (2018) + komentář Miloše Zabloudila

Komedie / Road movie,Německo, 2018, 116 min, nevhodné do 12 let, české titulky, vstupné 80 Kč
Režie: Markus Goller
Hrají: Lars Eidinger, Bjarne Mädel, Sandra Hüller, Alexandra Maria Lara, Franka Potente, Jördis Triebel, Wotan Wilke Möhring, Jella Haase, Bernd Würch, Andrej Melita, Martin Brambach, Marius Hubel, Curd Berger

Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí.
 

 

středa 29. ledna 2020 v 17 hodin

Kytarový recitál Libora Janečka – Od baroka po současnost

Horácká galerie zve ve středu 29. ledna 2020 v 17 hodin na Kytarový recitál Libora Janečka s názvem Od baroka po současnost. Uslyšíte díla  Ivana Jelínka, Fernanda Sora, Isaaca Albénize, Agustina Barriose, Antonia Laura, Nikity Koshkina a Štěpána Raka. 

Vstupné 150 Kč a 100 Kč pro studenty a seniory.

Libor Janeček (1969) je absolventem brněnské konzervatoře. V letech 1992 – 2008 účinkoval v duu Instrumental tandem ( kytara – akordeon ) se zaměřením na argentické tango Astora Piazzolly a jihoamerickou hudbu. Duo vystupovalo na mnoha koncertech v České republice i v zahraničí. Byla vydána CD s hudbou Astora Piazzolly a dalších jihoamerických skladatelů ( Tango nuevo – debutové CD ve vydavatelství Spirála ) a v roce 2006 Tango porteňo ( Radioservis ).V současné době se věnuje sólové koncertní činnosti. Spolupracuje s mnohavýznamnými hudebníky ( Vítězslavem Drápalem a Kristinou Vaculovou, sopranistkami Hanou Škarkovou, Martinou Macko, Jitkou Čudlou, kytaristou Jindřichem Kaulfersem atd. ), se kterými účinkuje v různých komorních souborech .Jako sólista vystupoval také s Tišnovským komorním orchestem. Pro Český rozhlas pořídil řadu nahrávek. Repertoár Libora Janečka zahrnuje skladby různých období ( baroko, klasicizmus, soudobá hudba ), hudbu španělskou a jihoamerickou i díla českých skladatelů.

 

pátek 24. ledna 2020 v 19:30

ARTkinoHG: Portrét dívky v plamenech /2019/ + komentář Miloše Zabloudila

Francie 2019, 119 min., drama, romance, s českými titulky, 80 Kč

Bretaň, Francie,  rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palm a Cenu za nejlepší scénář.

 

pátek 17. ledna 2020 v 18 hodin

Štěpán Filípek a Sára Medková hrají Bacha

V květnu letošního roku se sešli dva vynikající brněnští hudebníci, violoncellista Štěpán Filípek a klavíristka Sára Medková ke komorní spolupráci. Následně se rozvinul dlouhodobý projekt, ve kterém duo provádí recitál složený z nádherných Sonát pro violoncello a klavír Johanna Sebastiana Bacha v kontrastu s kratičkými expresivními miniaturami Antona von Weberna. Přijďte si je poslechnout v pátek 17. ledna do podkroví Horácké galerie.

program

Vstupné 200 Kč.