Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2017 > Antonín Odehnal

Antonín Odehnal

Antonín Odehnal.jpg* 1. 10. 1878 ve Svratce

† 6. 4. 1957 v Praze

sochař, medailér

 

Antonín Odehnal se narodil 1. října 1878 ve Svratce jako syn kupce. Ve Svratce vychodil obecnou školu a od roku 1892 začal navštěvovat odbornou keramickou školu v Bechyni. Poměry v rodině byly velice skromné, v dětství mu zemřel otec a během bechyňských studií i maminka. Protože byl velmi talentovaný a chtěl pokračovat na Akademii, finančně jej během dalších studií podporovali svratečtí občané. V letech 1902-1909 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Stanislava Suchardy a po absolutoriu  vyučoval na odborné škole pokračovací pro rytce a zlatníky v Praze.

Účastnil se výstav Spolku výtvarných umělců Myslbek, jehož byl členem.

Po 1. světové válce Antonín Odehnal navrhoval a vytvořil mnoho pomníků padlým, namátkou lze jmenovat Třebíč (za 2. světové války zničen), v roce 1928 reliéfy na pomníku padlým v Praze XIX, pomník padlých v Hlinsku, v roce 1934 vytvořil tzv. Bohyni svobody pro  památník padlým v rodné Svratce. Pro Svratku také zhotovil sošku Houbaře a rybu jako ozdobu kašny. Společně  s Karlem Pavlíkem provedli reliéfní výzdobu svratecké sokolovny (1928).

Od 20. let se Odehnal také věnoval návrhům mincí a medailí, zúčastnil se svým návrhem soutěže na dukát, byl i příležitostným malířem. Zhotovil medaile Ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, plaketu Zemědělské jednoty ČR v Praze, ve třicátých letech reliéf na paláci Ministerstva obchodu v Praze.

Na své rodné město nikdy nezapomněl, vždy se tam rád vracel a městu také  několikrát věnoval finanční dary, snad jako poděkování za to, že mu jeho občané v dobách největší nouze nezištně pomohli. Obnos byl později využit na stavbu sokolovny.

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě spravuje 187 děl autora – mezi nimi kresby, plastiky a především medaile a plakety.

P_1923.JPGNa ukázce jednostranná bronzová plaketa pro Zemědělskou jednotu Československou v Praze z roku 1925.

 

 

 

 

Použitá literatura a zdroje

Malá, Alena. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců: 1950-2002. X., Nov-Pat. Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2002. 359 s. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-15-9.

http://web.svratka.cz/content/view/42/67/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Odehnal