Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2014 > František Šír

František Šír 

* 4 .2. 1804  Nové Město na Moravě

 † 3. 6. 1864  Praha

 

malíř, grafik

 

Narodil se do staré novoměstské rodiny Šírů a vyrůstal v domě svého dědečka. Vyučil se tkalcem. Jako osmnáctiletý se František Šír dostal do tvůrčí dílny pražského umělce Antonína Machka. Známý malíř podobizen, provozující také vlastní litografickou dílnu, mladého Šíra nejdříve zaměstnal drobnými pomocnými pracemi, brzy se ale přesvědčil o jeho nadání a na vlastní náklady mu umožnil studovat na pražské Akademii výtvarného umění.

Litografem u Antonína Machka byl až do Machkovy smrti v roce 1844. Poté vedl závod sám s Machkovou vdovou až do roku 1846, kdy se osamostatnil a založil vlastní závod. Povolení dostal po dobrozdání malíře krajináře Josefa Navrátila a malíře Josefa Hellicha.

Šír pracoval v intencích svého mistra, soustředil se hlavně na vydávání podobizen slavných mužů z dějin českého národa, např. sv. Václav, Přemysl Otakar II., Karel IV., Václav IV., Hus, Jeroným, Žižka, Prokop Veliký, Jiří z Poděbrad, Albrecht z Valdštejna, Karel Havlíček Borovský, Hanka, Hněvkovský, Kolár, Klicpera, Purkyně, Pressl, Rettigová, Rieger, Šafařík…

František Šír byl označován jako jeden z největších litografů. Vytvořil také několik olejových podobizen, jež jsou zejména v soukromém majetku nebo ve sbírkách Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Jeho grafiky má ve sbírkách Národní muzeum v Praze, Muzeum Hlavního města Prahy, Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě, větší soubor grafik má ve svých sbírkách i Východoslovenské muzeum v Košicích. Horácká galerie má ve sbírce  obraz Podobizna papírníka Schüllera z Nového Města na Moravě.

 

 

 

 

Zdroje

Toman, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. Svazek 2. 5. opr. vyd. Praha: Ivo Železný, 2000. s. 219-782, 224 s. ISBN 80-237-3633-7.

 

Marková, Lucie. Nové Město na Moravě. Vyd. 1. Havlíčkův Brod: Elmar, 2009. 181 s. Za humny. ISBN 978-80-904192-1-6.