Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2016 > Josef Špaček

Josef Špaček

Josef Špaček.jpg

malíř - autodidakt

 

* 19. 8. 1919 Bystřice nad Pernštejnem

30. 8. 1996 Herálec pod Žákovou horou

 

Josef Špaček se vyučil jako malíř – natěrač a tímto povoláním se také živil. Do Herálce pod Žákovou horou se přestěhoval za svojí ženou Marií, rozenou Valenovu. K malování se dostal až skoro ve čtyřiceti letech, když se přihlásil do výtvarného kroužku, který vedl žďárský malíř Jindřich Zezula. Právě tam zkusil malovat pastelem a už u něj zůstal. Své obrazy nerad prodával, spíše jimi obdarovával své přátele, mezi které patřilo mnoho malířů Vysočiny, například Jindřich Hegr, Rudolf Hanych, Pavel Kopáček a další.

Z obrazů Josefa Špačka vane klid. Tkví v jednoduchém motivu, v oprošťující stylizaci i v pomalé metodě tvorby, založené na trpělivé rukodělné práci. Zachycoval přírodu, kterou kolem sebe denně viděl a důvěrně znal, přírodu především v podzimním a zimním období, kterou pak přenášel do svých nevelkých obrazů. Typickým znakem jeho malby je měkké světlo oblévající tvary, jakoby modeloval motiv stínem a hloubkou tmy. Zdroj světla v jeho obrazech sotva vychází ze slunce, ale daleko spíš z nějaké kouzelné svítilny umístěné kdesi uvnitř obrazu.

Horácká galerie vlastní ve svých sbírkách sedm obrazů z různých dob autorovy tvorby. Jde například o obrazy: Nové Město na Moravě /1980/, Stmívání /1985/, Valenův most /1993/.

Nové Město na Moravě

 Špaček.jpg

Zdroje

Hegr, Jindřich, 1933-, Špaček, Josef. Obraz: Jindřich Hegr, Josef Špaček.  Text Josef Brukner, Igor Zhoř; odpovědný redaktor Josef Chalupa.  Nové Město na Moravě: Horácká galerie výtvarného umění; Žďár nad Sázavou: Okresní kulturní středisko, [1983?]. [8] s.

 

Věra Rudolfová, Kraj věčných návratů: medailonky osobností kulturního života Vysočiny. Brno: s. n., 2005. ISBN 80-2395145-9