Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2015 > Jan Blažek

Jan Blažek

* 10.1.1920 Křídla

† 5.9.1981 Uherské Hradiště

 

malíř, pedagog

 

Studoval v letech 1939 – 1945 na zlínské Škole umění u Richarda Wiesnera, Rudolfa Gajdoše, Vladimíra Hrocha a Karla Hofmana. Od roku 1946 působil jako profesor malby na stejné škole a zůstal na ní, i když se přejmenovala na Střední uměleckoprůmyslovou školu a přestěhovala se do Uherského Hradiště. Jako pedagog vychoval celou řadu výtvarníků, kteří dnes patří k významným umělcům.

Těžištěm jeho prací je figurativní malba (mateřství, dětský svět, rodina) a krajinomalba s důrazem na barevné řešení plochy. Jan Blažek se snažil ve svých obrazech zachytit rozmanitost krajiny svého rodného kraje s jeho osobitou atmosférou. Rodné obci věnoval cyklus svých obrazů a vyzdobil tu sgrafity fasádu kulturního domu. 

Jeho díla jsou v majetku Národní galerie v Praze a mnoha regionálních galerií, mimo jiné je zastoupen i ve sbírkách Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, která vlastní například obrazy: Krajina /40. léta 20.stol./, Dášenka /1961/, U Daňkovic /1967/.                                                                                                                                                                           Samostatně vystavoval ve Zlíně, Uherském Hradišti, Praze, Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, Velkém Meziříčí, Uherském Brodě, Bojkovicích, Krakově, Varšavě, Poznani.

 Od roku 1943 se pravidelně účastnil kolektivních výstav a přehlídek současného československého umění doma i v zahraničí např. SSSR, Polsko, Rumunsko, Japonsko, Čína, a jinde.                                                                     

                                                                                                                                                               Zdroje

Malý, Zbyšek, ed. a Malá, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998- . sv. Prameny a dokumenty. ISBN 80-86171-00-0.

 

Čubrda, Zdeněk, Jan Blažek: Obrazy. [Katalog výstavy], Brno, 6.5.-25.5.1975. Brno: Český fond výtvarných umění, 1975. [20 s.].

 

http://www.nmnm.eu/de/node/82