Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2013 > Jaroslav Svoboda

 Jaroslav Svoboda

 

* 9.2.1938 v Sokolči u Poděbrad

 

Jaroslav Svoboda je českým sklářem, brusičem a člen Unie výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou.

 

Jaroslav Svoboda se dostal do kontaktu se sklářskou tvorbou už v útlém věku, v brusičské dílně svého otce, který pracoval pro sklárnu Inwald v Poděbradech.

Studoval u B. Nováka, B. Medka, S. Libenského aj. Brychty na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě (1953-1957) a externě historii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1966-1970).

Pracoval v aleliéru broušeného skla Uměleckých řemesel v Praze (1969-1986), byl ředitelem skláren Bohemia, profesorem a vedoucím ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1986-1990), od roku 1990 působil jako samostatný sklářský výtvarník ve vlastní huti v Karlově u Škrdlovic.

 

Věnuje se volné a monumentální sklářské tvorbě, objektu, plastice, pracím pro architekturu (osvětlovací tělesa, dělící stěny, reliéfy a okna) a designu nakisíruiví výroby. Převažuje zejména tavená broušená plastika prováděná tradičními i osobitými přístupy v kombinaci s hutním sklem, zdůrazňuje vlastnosti barevné skleněné hměoty sdružováním čirého a barevného skla, leštěného a matového povrchu a brusem zvýrazněných prvků.

Věnuje se pracím pro architekturu (interiérové skleněné plastiky, osvětlovací tělesa, reliéfy a okna pro veřejné budovy ad.). Člen Unie výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou.

Zastoupen ve sbírkách Národní galerie a Uměleckoprůmyslovové muzeu v Praze, Moravská galerie v Brně, Galerie Vysočiny v JihlavěVýchodočeského muzea v Pardubicíhc, Slezského zemského muzea v Opavě, Kunstmuseum der Stadt Düsseldorf, Corning Museum od Glass Corning, New York (USA), Kunstsammlungen der Veste, Cogurg (SRN), Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg, Muzea skla v Ósace (Japonsko), …

 

 

 

 

 

 

Slovník českých a slovenských umělců 1950-2005, St-Šam

http://www.ags-svoboda.cz/?page_id=333