Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2013 > Jindřich Hegr

 Jindřich Hegr

 

* 19.3. 1933 Svratouch

 

Člen Umělecké besedy, restaurátor, ilustrátor encyklopedických,  technických a přírodovědných naučně vzdělávacích děl.

 

Studoval na Vyšší uměleckoprůmyslové škole v Praze (1949-1950) a na AVU v Praze (1950-1955) u profesora v. Rady.

V počátku své tvorby se věnoval realistickým obrazům městské civilizace, v nichž šlo o pražské nebo ostravské motivy. V druhé polovině šedesáých let došlo ke zlomu v jeho tvorbě. Téměř výhradně začal využívat tematiku krajiny rodné Vysočiny.

V plenéru naskicované motivy zpracovává autor zásadně v ateliéru do poetických kompozic, v nichž se snaží pochopit vnitřní souvislosti jevů a prvků (Krajina mého dětství, Důvěrné břízy, Život je cesta, aj.). Zjednodušené tvary vedou ke zkratkám.

Maloval také minuciózní zátiší a drobnější pohledy do interiérů chalup z Vysočiny (Kočka u kamen,  Závěs s jeleny, aj.) Řadu námětů zpracovává i jako perokresby s bohatou štrafurou a občas i lehce akvarelované.

Člen Umělecké besedy, vystavoval v Praze (Mánes) na 1. Výstavě Výtvarného oboru po obnovení činnosti (1992/1993). Věnoval se restaurování, restauroval řadu domů se sgrafity a freskami v Praze, kde také restauroval Martinicův palác. Jeho ilustrační tvorba spojuje lidskou postavu s technikou (Železný Míťa), ilustroval encyklopedická díla (Zpráva o Planetě Zemi, Obrázková knížka o Zemi) a díla technická a přírodovědná naučně vzdělávací.

 

Zastoupen ve sbírkách NG v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Oblastní galerie v Litoměřicích, Oblastní galerie v Pardubicích, Galerie města Heilbronn, Galerie rasnice Villenes sur Seine, Paříž.

 

 

 

 

 

 

 

http://www.svratka.cz/content/view/102/141/

Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999, H