Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2014 > Josef Špaček

Josef Špaček

* 19. 8. 1919 Bystřice nad Pernštejnem

† 30. 8. 1996 Herálec pod Žákovou horou

 

Malíř - autodidakt

 

Josef Špaček se vyučil jako malíř – natěrač a tímto povoláním se také živil. Do Herálce pod Žákovou horou se přestěhoval za svojí ženou Marií, rozenou Valenovu. K malování se dostal až skoro ve čtyřiceti letech, když se přihlásil do výtvarného kroužku, který vedl žďárský malíř Jindřich Zezula. Právě tam zkusil malovat pastelem a už u něj zůstal. Své obrazy nerad prodával, spíše jimi obdarovával své přátele, mezi které patřilo mnoho malířů Vysočiny, například Jindřich Hegr, Rudolf Hanych, Pavel Kopáček a další.

Z obrazů Josefa Špačka vane klid. Tkví v jednoduchém motivu, v oprošťující stylizaci i v pomalé metodě tvorby, založené na trpělivé rukodělné práci. Zachycoval přírodu, kterou kolem sebe denně viděl a důvěrně znal, přírodu především v podzimním a zimním období, kterou pak přenášel do svých nevelkých obrazů. Typickým znakem jeho malby je měkké světlo oblévající tvary, jakoby modeloval motiv stínem a hloubkou tmy. Zdroj světla v jeho obrazech sotva vychází ze slunce, ale daleko spíš z nějaké kouzelné svítilny umístěné kdesi uvnitř obrazu.

Horácká galerie vlastní ve svých sbírkách sedm obrazů z různých dob autorovy tvorby. Jde například o obrazy: Nové Město na Moravě /1980/, Stmívání /1985/,  Valenův most /1993/.

 

 

 

Zdroje

Obrazy: Jindřich Hegr, Josef Špaček / text Josef Brukner, Igor Zhoř; odpovědný redaktor Josef Chalupa. -- Nové Město na Moravě: Horácká galerie výtvarného umění; Žďár nad Sázavou: Okresní kulturní středisko, 1983.

 

Věra Rudolfová, Kraj věčných návratů: medailonky osobností kulturního života Vysočiny. Brno : s.n., 2005. ISBN 80-2395145-9