Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2013 > Karel Hyliš

 Karel Hyliš

 

* 25.3.1928 Pelhřimov
 

Karel Hyliš je sochař, člen Sdružení výtvarných umělců Vysočiny, Asociace umělců medailérů Praha, skupiny Brno´57, Interklubu Praha, En Face´91.

 

Studoval na Státní odborné škole kreamické v Bechyni (1945-1948) a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora O. Eckerta, J. Baucha a K. Lidického (1948-1953). Zabývá se monumentální tvorbou, komorní plastikou, medailí a kresbou. Působil jako profesor na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zabýval se portrétní plastikou (Chopin, Beethoven, Paganini), hledání nového plastického tvaru ho přivedlo k podobizně a postavám ženy. Poté se dostává k plastikám z obýbaného plechu a drátu, případně svařovaným z kovu. Stejně tak v šedesátých letech se věnoval reliéfům s geometrickou abstrakcí intimní námětové oblasti. V sedmdesátých letech se vrátil k realistickému zpodobnění skutečnosti.

 

Člen Sdružení výtvarných umělců Vysočiny, Asociace umělců medailérů Praha, skupiny Brno´57, Interklubu Praha, En Face´91.

 

Je zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Alšovy jihočeské galerie, východočwské galerie v Pardubicích, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, Galerie výtvarného umění v Hodoníně,…

 

 

 

 

 

 

 

Slovník českých a slovenských výtvarných uěmlců 1950-1999, H

http://svuv.cz/autor/Hylis_K.html