Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Léto v Horácké galerii

Léto v Horácké galerii



Datum konání:
19.6.2023
Datum ukončení:
24.9.2023

Zatímco loni se o prázdninách v Horácké galerii zabydleli vodníci, hejkalové a další strašidla (a výstava Hluboká voda, nejhlubší let: Strašidla podle zkušenosti a tradice získala 25. května 2023 ocenění v národní soutěži Gloria musaealis za Muzejní výstavu roku 2022), letošní léto bude ve znamení originální textilní tvorby a černobílých fotografií připomínajících atmosféru 60. let. Novinkou sezóny bude zcela nově koncipovaná expozice akademického sochaře a novoměstského rodáka Vincence Makovského. Připravujeme také dva workshopy s profíky – s Teou (socha – 27. až 30.7.) s Janem Hrubcem (práce se dřevem a loutka – 10. až 13.8.). Milovníci hudby se mohou těšit na koncerty pod širým nebem, např. na Novoměstské Slunohraní anebo na hudební projekt POP nebo OPERA – koncert Daniela Hůlky a Jakuba Pustiny, propojující dva hudební žánry.

VÝSTAVY
Od 9. června až do 24. září je v zámecké arkádě k vidění výstava fotografií členů brněnské fotografické skupiny EPOS - Jiřího Horáka, Rostislava Košťála, Františka Maršálka a Petra Sikuly. Skupina založená na jaře roku 1967, inspirovaná filmovou estetikou nové vlny, patřila k dominantě tehdejší československé fotografie. Počáteční zaměření autorů na dokumentární a krajinnou fotografii se postupně proměňovalo v aranžované formy, které výrazně ovlivňoval od roku 1969 až do své emigrace roku 1972 „nefotografující člen skupiny“ Ladislav Plch.

21. června budou souběžně zahájeny dvě výstavy, jejichž společným jmenovatelem je textil. Na výstavě FIBER ART SPACE se zaměříme na objektovou, konceptuální a designovou tvorbu Ateliéru textilní tvorby v prostoru katedry Textilní tvorby na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Představeny budou práce současných studentů, absolventů a v neposlední řadě pedagogů – vedoucí ateliéru doc. Blanky Cepkové, MA a asistentky ateliéru Mgr. art Beáty Gerbócové, ArtD. K výstavě bude připraven i doprovodný program pro děti i dospělé návštěvníky.

Program ateliéru je zaměřen na autorskou tvorbu a osobní koncept, ale i textil jako součást architektury a tvorbu designových doplňků interiéru a exteriéru. Vystavované práce představují současnou volnou tvorbu v textilním materiálu, která se ale opírá o tradici a využívá širokou škálu textilních technik, které dále rozvíjí. Na výstavě budou mimo jiné zastoupeny techniky jako tkaní na stavu, digitální žakárové tkaní, výšivka či tufting, ale i prostorové objekty, tzv. měkké sochy a další.

Dále budeme výstavou Vesmír v nás prezentovat tvorbu Marie Tomášové (*1959 v Mladé Boleslavi), která se celoživotně zabývá různými technikami (netkaná tapiserie, textilní aplikace a textilní koláže). Ćlenka Sdružení textilních výtvarníků, členů Syndikátu výtvarných umělců, studovala pedagogickou školu v Berouně a SUŠ Hollar v Praze. Od devadesátých let se zabývá tvorbou textilních obrazů technikou netkané tapiserie (aradekor, již zaniklé technologie art protis) a tvorbou textilních aplikací. Kromě nástěnné tvorby pracuje též s textiliemi a papírem v prostoru a světle. Kombinaci batikovaného papíru a textilie též využívá při aktuální tvorbě textilních koláží.
Leták A6 nahled.jpg FAS_pozvanka_A5 _3_online.jpg Tomasova_pozvanka_A5_online.jpg

NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE VINCENCE MAKOVSKÉHO
Expozici Obsahem k formě 1900 - 1966 připravovala Horácká galerie více než rok. Vyšla přitom z vlastních sbírkových předmětů, především sádrových modelů, které vhodně ilustrují vývoj autorovy sochařské tvorby, doplněné o několik zápůjček. Kromě plastik jsou vystaveny též kresby, malby a fotografie.

Kurátoři Jana Kořínková, Jakub Orel Tomáš a Petra Gregorová přinášejí novou reflexi Makovského díla s důrazem na jeho vědomý odklon od avantgardy a příklon ke klasicismu a realismu, který nastává v polovině 30. let minulého století, tj. proces, kdy se z čelného představitele avantgardy stává antimodernista. Výstava je koncipována do několika tematických okruhů: rodiště (Nové Město na Moravě a oblast Vysočiny), studium (AVU v Praze, Jan Štursa, Hana Wichterlová), příslušnost k meziválečné avantgardě (tvůrčí pobyt v Paříži, členství v Surrealistické skupině, intimní a introspektivní plastika), odklon ke klasicismu (tvorba pro veřejný prostor), portrétní tvorba (privátní zakázky i veřejné objednávky), pomníky (realizované i soutěžní návrhy) a realizace určené pro architekturu (zejména po r. 1945, tzv. oficiální tvorba).

0001.jpg IMG_20230606_114015.jpg

Současně s novou expozicí vznikla z podnětu edukátorky Lenky Sedláčkové i nová edukační místnost, která na expozici Makovského navazuje. Prostor připomíná skutečný sochařský ateliér, v němž se návštěvník seznámí s nejpoužívanějšími materiály, nástroji i procesem sochařské tvorby. Vybudovat vzdělávací sochařskou hernu - ateliér, vytvořit doprovodný edukační program a novou expozici Vincence Makovského se podařilo i díky grantové podpoře Ministerstva kultury ČR a spolufinancování z Národního plánu obnovy.

KONCERTY NA NÁDVOŘÍ
V létě tradičně ožívá velké i malé nádvoří. Na začátku července se uskuteční 11. ročník hudebního festivalu Novoměstské Slunohraní (koncerty: ISHA trio 4.7., MARACA 5.7., Janáčkovo kvarteto a letní orchestr 7.7.), 14. července se bude konat koncert Daniela Hůlky a Jakuba Pustiny POP nebo OPERA, 27.8. přijede Filharmonie G. Mahlera s podvečerem Od klasiky k filmovkám, v našich prostorách se uskuteční další akce Novoměstských kulturních zařízení atd. Sledujte proto naše webové stránky a Facebook, kde najdete aktuální informace.
filmovky japg.jpg