Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Pódium NMnM / Stratos Quartett Wien

Pódium NMnM / Stratos Quartett WienDatum konání:
12.10.2019

stratos-quartett-01.jpgsobota 12. října 2019 v 17 hodin

Stratos Quartett se právem řadí mezi nejlepší mladá klavírní kvarteta současnosti.

Od svého vzniku na jaře roku 2013 dosáhl tento soubor hrající ve složení Katharina Engelbrecht (housle), Magdalena Eber (viola), Jan Ryska (violoncello) a Mari Sato (klavír) již mimořádných úspěchů. V srpnu roku 2013 bylo kvarteto pozváno k účasti na mezinárodním hudebním festivalu ve finském Turku, o měsíc později pak získalo 1. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby Johannesa Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Dalšího uznání se kvartetu dostalo v říjnu téhož roku, kdy bylo do té doby jako první a jediné klavírní kvarteto vybráno do European Chamber Music Academy a mohlo tak pravidelně spolupracovat se špičkovými, světově uznávanými profesory komorní hudby v evropských kulturních centrech – v Paříži, Londýně, Manchestru, Oslu, Prades a Vídni.

V prosinci roku 2013 byla Stratos Quartettu udělena také Windisch Kammermusik Preis. Od té doby má soubor za sebou koncerty např. ve vídeňském Musikvereinu, Wigmore Hall v Londýně, v Gulbenkian Centru v Lisabonu, na festivalu v Grafeneggu, na Harmos Festivalu v Portu, Hudebním festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami a na dalších podiích v Itálii, Japonsku a USA.

Stratos Quartett je také vítězem mezinárodní soutěže Cittá di Pinerollo v Itálii, kde v konkurenci 42 souborů z 27 zemí získal kromě první ceny i ceny za nejlepší provedení děl Roberta Schumanna a Johannesa Brahmse. Dále je vítězem Beethovenovy soutěže komorní hudby 2017 pořádané v moderním centru hudby K. Pendereczkého v polské Luslawici a laureátem M-Prize Competition v Michiganu, USA.

Pro rok 2018 a 2019 byl pak Stratos Quartett vybrán rakouským ministerstvem zahraničních věcí do prestižního programu New Austrian Sound of Music podporující mladé, výjimečné hudební talenty.

program

www.stratosquartett.at