Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Nová výstava Pavla Herynka v Malé galerii

Nová výstava Pavla Herynka v Malé galeriiDatum konání:
19.4.2023
Datum ukončení:
11.6.2023

Hravě i dravě
přes kameny dere se
a stoupá
vzhůru

Na první pohled možná komplikovaný název výstavy v sobě spojuje dva odlišné principy, kterými se vyznačuje i samotná tvorba olomouckého výtvarníka Pavla Herynka (*1943). Princip hravosti a dravosti. Volnosti uměleckého vyjádření s technickou precizností. Tryskající emoce usměrňované intelektuální dokonalostí. Tato dualita autorova vyjádření bude na výstavě demonstrována kresbami a komorními objekty z let 2016 až 2023.

Autor, pocházející z Českomoravské vrchoviny, žije v Olomouci a patří k předním kulturním osobnostem nejen Olomoucka. Řadu let věnoval pedagogické činnosti, zásadní je zejména jeho působení na katedře výtvarné výchovy na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde založil vlastní ateliér Kov a šperk. Na počátku 90. let vedl také kurzy tvorby šperků a objektů ve Spojených státech amerických. 16 let pracoval jako kurátor Divadla hudby v Olomouci, které se za jeho působení stalo jedním z předních kulturních míst. Pro oživení vernisáží výstav, kterých pro Divadlo hudby připravil více než 160, vymyslel i losování o hodnotné prémie.

O tento zážitek nebudou ochuzeni ani návštěvníci vernisáže v Horácké galerii - šťastný výherce si odnese jednu z autorových kreseb.

Tvorba Pavla Herynka byla prezentována na řadě samostatných výstav v České republice i v zahraničí (Paříž, Barcelona, New York a mnoho dalších), jeho dílo je zastoupeno v soukromých i veřejných sbírkách. Za všechny jmenujme například Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Moravskou galerii v Brně, Slovenskou národní galerii v Bratislavě nebo Museum of Fine Art Boston.

vystava_herynek_pozvanka-online_600x430.jpg