Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Zveme 11. 5. v 16:30 na komentovanou prohlídku Hany Novotné k výstavě „Dokud nezmizí“

Zveme 11. 5. v 16:30 na komentovanou prohlídku Hany Novotné k výstavě „Dokud nezmizí“Datum konání:
11.5.2022

Tvorba novoměstské rodačky a výtvarnice Hany Novotné byla dlouhou dobu neodmyslitelně spjata především s porcelánem. Tomuto tradičnímu materiálu zasvětila svá vysokoškolská studia na VŠUP v Praze, obohacená o studijní pobyty v Helsinkách a čínském Nanjingu, i svoji vědeckou a pedagogickou činnost. Zabývala se jím v rámci volné tvorby, designu a užitého umění.

Novoměstská výstava s názvem Dokud nezmizí se však zaměřuje na jinou, současnou a velmi úzce vymezenou oblast autorčiny tvorby. Keramika a porcelán zde chybí, neboť už nedokázaly plně vyhovět myšlenkám autorky, která začala pracovat a zkoumat možnosti i jiných materiálů a výrazových prostředků, jenž by lépe splňovaly její snahu o znázornění prchavosti okamžiku. Jsou tak k vidění vedle fotografií i rozkladatelné sádrové válce a kužely, objekty z mýdla nebo zrcadel. Ukázky užité tvorby připomíná na výstavě jen krátký videozáznam.

Základními kameny celoživotní autorčiny tvorby jsou kromě perfekcionismu a preciznosti, práce se světlem, čistota abstraktních a geometrických tvarů a minimalistické cítění, projevující se i v samotné instalaci výstavy,“ říká kurátorka Petra Gregorová s tím, že díla z posledních čtyř let zastoupená na výstavě prezentují autorčin dlouhodobý zájem o zachycení pomíjivosti životních momentů a gnoseologických úvah. Na výstavě je tento zájem demonstrován třemi cykly - Mirroring (Zrcadlení), Bez názvu a Evanescence (Mizení), jež v různých podobách ztvárňují plynutí času a okamžiků, které není možné vrátit zpět.

Zájemci se budou moci potkat s autorkou přímo ve výstavě ve středu 11. května v 16:30 hodin, kdy se uskuteční komentovaná prohlídka. Vzhledem k tomu, že na vernisáži někteří návštěvníci projevili zájem o zážitky a zkušenosti ze studijního pobytu v Číně, bude prohlídka pokračovat promítáním snímků se zaměřením na čínský porcelán. 

vystava_Novotna_pozvanka-online_430x600.jpg 273826425_5527012053981820_8603164453386547047_n.jpg