Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Expozice > Akce > Slunohraní > Slunohraní 2010

Slunohraní 2010

 

 

Letní dílna komorní hudby pro amatérské hráče na smyčcové nástroje

Ve dnech od 7.7. do 11.7 se v Novém Městě na Moravě uskutečnil první ročník letní dílny komorní hudby pod názvem Novoměstské Slunohraní. Na vysočinu se sjeli amatérští hráči na smyčcové nástroje z celé republiky, aby zde prožili čtyři letní dny plné hudby, nových zkušeností a inspirace. Tato netradiční akce nabídla účastníkům příležitost setkat se a především si společně zahrát s hudebními profesionály - se členy světoznámého Janáčkova kvarteta. Ti zde byli po celou dobu přítomni, provedli muzikanty skladbami pro smyčcová kvarteta různých stupňů obtížnosti a poskytli účastníkům užitečné rady pro jejich interpretaci. Hudebníci také společně vytvořili komorní orchestr, který pod vedením talentovaného houslisty a dirigenta Richarda Kružíka vystoupil na závěrečném koncertě.

Závěrečný koncert se konal v sobotu 10.7. ve 20:00 hod. na nádvoří Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a nabídnul posluchačům ochutnávku atmosféry hudební dílny, která muzikanty do Nového Města na Moravě přilákala.  První polovina tohoto koncertu patřila Janáčkovu kvartetu, jeho a brilantní hře a  průzračným emocím, které zaplnilo nejen celé nádvoří, ale především srdce všech přítomných. Orchestr vystoupil ve druhé části večera. V jeho podání zazněla Sinfonia č.2 Antonia Vivaldiho, Valčík A Dur Antonína Dvořáka a také 3. a 6. věta z Janáčkovy Suity pro smyčce.

Závěrečný koncert byl sice tou hlavní „tečkou“ za tímto setkáním příznivců komorní hudby, nebyl však jediným bodem programu, otevřeným veřejnosti.

Ve čtvrtek 8.7. zavítala do Nového Města na Moravě cimbálová muzika Prespoľan s výtečným primášem Antonínem Bukovským a hudebníci si tak na chvíli „odskočili“ od klasické hudby k folkloru. Pod vedením nefalšovaného krojovaného primáše si zahráli s cimbálovou muzikou, pro některé z nich to bylo skutečná folklorní premiéra. Cimbálová muzika Prespoľan však po tomto společném hraní neodjela zpět na jih moravy, ale od 20:00 hodin bylo nádvoří Horácké galerie otevřeno všem zájemcům o folklor a dobré víno.

 

Slunohraní 2010 - fotogalerie

Veškeré informace najdete na adrese www.slunohrani.cz v sekci „koncerty“.