Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2013 > Zbyšek Sion

 Zbyšek Sion

 

* 12.4. 1938 Polička

 

Malíř Zbyšek Sion pochází z Poličky. V jeho mnohovrstevné tvorbě lze sopatřovat mj. malby s moralistickým podtextem i sociální tematikou.

 

Studoval u profesora J. Bruknera na Škole uměleckých řemesel v Brně (1953-1957), na Výtvarné škole v Praze u profesora Jaroslava Vodrážky (1957-1958) a na Akademii výtvarných umění v Praze – Všeobecná škola profesor Jiří Horník, Speciální ateliér profesor Karel Souček (1958-1964).

Jeho umělecká tvorba je spjata s Prahou a Poličkou. V 60. letech patřil k autorské skupině spjaté s neoficiálními Konfrontacemi a hnutím radikálního informelu. V jeho díle tohoto období se prolínají existenciální pocity, biblická podobenství s událostmi současného světa. V následujícím desetiletí, kdy byl zaujat novou figurací, zobrazoval mezní existenciální situace, absurditu každodenního života, snažil se o postižení smyslu existence člověka vzdorujícího totalitní moci. V polovině 70. let maloval své obrazy jako velká podobenství nebo je sestavoval z nesourodých částí a citátů, vztahujících se k rozmanitým historickým kontextům. V 80. letech se soustředil na figurální kompozice, nesoucí opět hluboké filozofické a historické podtexty a etická poselství. Člen Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu a Nového sdružení pražských umělců. Od roku 1991 docent AVU v Praze.

 

Zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie Brno, Alšova jihočeská galerie Hluboká nad Vltavou, Galerie moderního umění Hradec Králové, Galerie výtvarného umění Ostrava, Městského muzea a galerie v Poličce, Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, Galerie moderního umění Roudnice nad Labem, Oblastní galerie Liberec, Městské muzeum Olomouc, Galleria Arturo Schwarz Milano, Galerie Volkmann Münster a jinde

 

 

 

 

 

 

 

Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2005, Sh-Sr

Zbyšek Sion, [katalog výstavy] Městské muzeum a galerie v Poličce, 1990

http://www.galerienovasin.cz/vystavy/2012/sion-zbysek#/photos/1982.jpg