Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Aktuality pro animaci > GALERIE & VĚDA: Umění neviditelného

GALERIE & VĚDA: Umění neviditelného



Datum konání:
1.2.2022
Datum ukončení:
15.6.2022

Už v loňském roce deklarovala Horácká galerie, že chce čas od času vystoupit ze své kamenné budovy a nabídnout zajímavé výstavní projekty ve veřejném prostoru i na netradičních místech. Své záměry teď naplňuje - ve spolupráci s novoměstskou nemocnicí a brněnskou firmou DELONG INSTRUMENTS připravila výstavu nazvanou GALERIE a VĚDA: Umění neviditelného. Venku na oknech a ve foyer Horácké galerie, stejně tak jako v nemocničním chirurgickém pavilonu nedaleko recepce, je k vidění kolekce černobílých snímků, pořízených prozařovacím elektronovým mikroskopem. Doprovodným programem bude beseda s českým fyzikem Vladimírem Kolaříkem, která se uskuteční ve středu 16. února v 17 hodin v Horácké galerii.

Obrázky z elektronového mikroskopu nám mnohdy připomínají objekty ze světa nám známého - květiny, zvířata, krajiny a přitom jsou něčím zcela odlišným – viry, krystaly, buněčnými útvary. Tato podobnost nás fascinuje a současně poučuje, že vše v přírodě má, ač rozměrově milionkrát vzdálené, jasný a čitelný prazáklad ve formách a tvarech. Je to jakási mystická výpověď o jednotě všehomíra. Ještě více však ohromuje poznání, že tyto nepatrné objekty mají i svoji estetickou sílu. Mnohdy se nám velice líbí a nutí nás hledat jejich makroskopické příměry. Nacházet jejich skutečná pojmenování přísluší ale odborníkům - biologům, fyzikům, chemikům. Ti ostatní mohou vidět a vnímat něco obdobného abstraktnímu umění. A proto: Nikdy se nedávej ptát, co všechno toto znamená. Jen na tobě záleží, je-li to krásné,“ říká Vladimír Kolařík ze společnosti DELONG INSTRUMENTS.

  06.jpg  05.jpg  07.jpg

Snímky budou v nemocnici vystaveny do konce března, v Horácké galerii do června letošního roku a ve foyer budou v polovině výstavy některé z nich obměněny. „Věřím, že pro návštěvníky bude výstava zajímavou exkurzí do světa, který je pro běžného člověka okem neviditelný. Elektronová mikroskopie, na rozdíl od mikroskopie světelné, vidí až tisíckrát menší objekty. Velmi se těším i na doprovodnou besedu,“ říká Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie, která výstavu iniciovala a spolu s kurátory Petrou Mrkosovou a Jakubem Orlem Tomášem ji připravila.

Doprovodná výstava v novoměstské nemocnici určitě potěší a zaujme nejen pacienty, kteří do nemocničního zařízení přicházejí, ale také odbornou veřejnost. „Věřím, že si na výstavě každý najde „to své“. Tajemný svět virů, krystalů a buněčných útvarů má se zdravotnictvím hodně společného. Na druhé straně ho vystavené snímky tak nějak polidšťují a představují jej v naprosto jiné podobě. Snad se budou návštěvníkům líbit a pomohou jim zpříjemnit chvíle strávené v nemocničním zařízení,“ řekla ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

Pro zdravotníky chystá nemocnice ještě jednu jarní přednášku. „Konkrétní datum ještě není pevně dané, ale budeme o něm včas informovat,“ podotkla tisková mluvčí novoměstské nemocnice Helena Zelená Křížová.

První elektronový mikroskop zkonstruoval německý badatel Ernst Ruska v roce 1931 a v roce 1986 získal za tento objev Nobelovu cenu. Již roku 1949 byl sestrojen první československý elektronový mikroskop díky práci studentů brněnské techniky: Armina Delonga, Vladimíra Drahoše a Ladislava Zobače. Tím byla založena dnes již šedesátiletá tradice, která zařadila Brno mezi několik světových středisek tohoto špičkového oboru.

  09.jpg  IMG_20220201_095534.jpg  lim18.jpg