Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Média > Blog > Blog 04 Věry Staňkové: Za to mě pozveš na dvě deci!

Blog 04 Věry Staňkové: Za to mě pozveš na dvě deci!Datum konání:
19.4.2021
Datum ukončení:
19.7.2021

Před velikonočními svátky jsem od své kamarádky Pavly z Brna dostala moc hezký mail. Radostně mi psala, že viděla na titulní stránce novin fotografii z naší galerie a gratulovala mi k nápadu vyvěsit do oken velikonoční kraslice. „Mrkni i na titulek! Vyšlo to v celostátním vydání, to znamená i v Praze!“ Udělala mi samozřejmě radost, že bedlivě sleduje, co se u nás v Novém Městě děje, až na jednu podstatnou maličkost: ten hezký nápad vyvěsit do oken ozdobená vajíčka měli kolegové z Horáckého muzea! Pochvalu tedy veřejně posílám přes náměstí paní kurátorce Alici Hradilové.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě.jpg  Horácké muzeum.JPG
Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Nicméně uvědomila jsem si, že moje brněnská kamarádka není zdaleka jediná, kdo si plete muzeum s galerií nebo si myslí, že obě instituce jsou vlastně jedna. Proto jsem si řekla, že osvěty není nikdy dost a je třeba tomuto tématu věnovat alespoň jeden blog! Tak tedy dnes  připomínám, že obě kulturní instituce najdete na Vratislavově náměstí, ale – a teď vážně POZOR! - Horáckou galerii u parku přímo na zámku, zatímco Horácké muzeum vedle radnice v místě, kde sídlí také infocentrum. Horácké muzeum spravuje město, Horácká galerie je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina. Obě instituce pravidelně pořádají výstavy; do Horácké galerie se však chodí především za výtvarným uměním, zatímco do muzea zase za historií, do staré školy a za místními tradicemi, jako je například výroba skla, modrotisku, dřevěných hraček nebo lyží. A vězte, že na obou místech je toho k vidění spousta!

Budova_2_zima.jpg  IMG_1500_Born.jpg

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Samozřejmě nejlepší způsob, jak si muzeum s galerii neplést, je navštívit je oboje a vidět zdejší expozice na vlastní oči. Vždyť i čínské přísloví říká, že lepší je jednou vidět než stokrát slyšet (jen asi nepočítalo s lockdownem). Snad se otevření kultury brzy dočkáme. S nadějí vyhlížíme do blízké budoucnosti, kdy na 28. května spolu s Horáckým muzeem a dalšími novoměstskými partnery chystáme Muzejní a galerijní noc a již nyní přemýšlíme nad tím, jak a čím vás, návštěvníky, v Novém Městě na Moravě překvapíme a potěšíme.

Ale abych se ještě vrátila k úvodní epizodě: aby bylo jasno, mojí kamarádce ten omyl zase tak jednoduše neprojde. Z výchovných důvodů ho nemohu nechat jen tak. Ponaučení má proto zcela konkrétní podobu. Oznámila jsem jí totiž jasně: „Tak za to muzeum mě příště pozveš v galerii na dvě deci!“