Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Média > Blog > BLOG 17 Věry Staňkové: Po stopách Jana Štursy po sto letech

BLOG 17 Věry Staňkové: Po stopách Jana Štursy po sto letech



Datum konání:
5.5.2025
Datum ukončení:
31.12.2025

V květnu 2025 si připomínáme dvě výročí, spojená s životem sochaře Jana Štursy – 15. května uplyne 145 let od jeho narození v Novém Městě na Moravě a 2. května 100 let od jeho úmrtí v Praze. Vnímáme tato květnová data jako příležitost připomenout si Štursovo umělecké dílo a přiblížit jeho osobnost různým generacím. Současně se chceme zamyslet nad proměnami sochy ve veřejném prostoru během jednoho století.

250px-Jan_Stursa_1915[2].jpg 0X5A8355.jpg

„Přistupuji k této rakvi s myslí pobouřenou a se srdcem sklíčeným, louče se s milým druhem, drahým přítelem, velikým člověkem a umělcem – Janem Štursou. Želím a oplakávám, jako nikdy dosud, ztrátu druha – umělce, za nějž není náhrady ani v tvoření ani v učení, teskním nad mrtvým, s nímž ztratilo české umění statek vzácný, třebas že jeho veliké dílo zůstalo.“

Těmito slovy zahájil smuteční řeč v Pantheonu na Vyšehradském hřbitově malíř a grafik Max Švabinský, který ve své promluvě označil Jana Štursu za největšího sochaře své doby a také prvního českého sochaře, jehož jméno mělo zvuk světový. Jan Štursa byl pohřben 5. května na Slavíně, kde odpočívá ve společnosti významných českých osobností, jakými jsou Jaroslav Vrchlický, Vojtěch Hynais, Josef Václav Sládek, Julius Zeyer, Josef Václav Myslbek, Ema Destinová a další. In memoriam mu byla v Paříži na Světové dekorativní výstavě udělena cena Grand Prix a v roce 1926 se na jeho počest uskutečnila souborná výstava jeho díla v pražském Klementinu.

Když později v roce 1969 vzpomínal v knize V zamlženém zrcadle český kritik, publicista a profesor AVU v Praze V. V. Štech na svého přítele Jana Štursu, uvedl: „Dnes po letech, která změnila všechno kolem nás a posunula hodnocení, říkám si, že Jan Štursa byl patrně jediným géniem, jehož jsem potkal. Jenž rozmnožil svým přínosem úhrn, ráz a smysl naší tvorby. Byl široký, až příliš široký, nabitý životní elektřinou i poezií, smyslný i citový. Ke své pravé výši nemohl dospět, protože nesmyslný osud zbytečně srazil jeho ikarský rozlet.“

V současnosti vidíme, že slova Švabinského i V. V. Štecha, vyslovená v rozmezí čtyřiačtyřiceti let, jsou platná i sto let poté, co Štursa vlastní rukou odešel z tohoto světa. Čas prověřil uměleckou hodnotu jeho bohatého díla, které vytvořil během ne příliš dlouhého života. Nás jako novoměstské rodáky a obyvatele může jen těšit, že máme to privilegium každodenně potkávat jeho skvělé sochy, která se staly nedílnou součástí našeho města, našich každodenních procházek, cest do školy nebo do práce, na rande, na nákupy či sobotní trhy v parku... Stejně tak můžeme Štursovo dílo obdivovat ve stálé expozici v Horácké galerii, kde patří k tomu nejcennějšímu z našich sbírek.

0X5A8318b.jpg 0X5A8342.jpg 0X5A8377.jpg

Akce k výročí Jana Štursy: 23. květen 2025

Chceme vzdát poctu Janu Štursovi jako člověku, který měl rád život, jako významnému novoměstskému rodákovi i jako jednomu ze zakladatelů českého moderního sochařství, který svým působením na Akademii výtvarných umění v Praze ovlivnil celou řadu svých následovníků. V pátek 23. května bude po celý den volný vstup do Horácké galerie, kde si můžete prohlédnou jak inovovanou stálou expozici, doplněnou o historické zvukové a obrazové záznamy, tak si ve foyer přečíst literární práce posluchačů kurzů tvůrčího psaní pod vedením Dany Emingerové, které vznikly před dvěma lety přímo na kurzu v Novém Městě na Moravě. V Horáckém muzeu budek vidění výstava Po stopách Jana Štursy. V 11 hodin se před Štursovým rodným domem na Vratislavově náměstí uskuteční slavnostní setkání, po němž budou následovat komentované prohlídky děl Jana Štursy v Novém Městě na Moravě.

Od 13 hodin do 17 hodin se v zámeckém podkroví Horácké galerie uskuteční sympozium s podtitulem Příběh české sochy ve veřejném prostoru za posledních sto let. Účast přislíbili zajímaví hosté – kurátorka GASK Adriana Primusová, architekt Zdeněk Lukeš i sochaři Pavla Nikitina a Jakub Flejšar. Ten od 18 hodin také zahájí 3. ročník sochařské přehlídky Sochy pod novoměstskou oblohou, kdy zájemce provede svojí aktuální výstavou v ulicích Nového Města. O den později se v galerii uskuteční také workshop s autorem pro veřejnost.

0001.jpg 0002.jpg

Co dalšího připravujeme v letošním roce?

Květnovým dnem připomínka Štursova výročí nekončí. Na 1. září je u Městských lázní naplánováno odhalení kopie Štursovy bronzové sochy Dívka myjící si prs, dosud umístěné jen v Horácké galerii, která byla symbolicky vybrána pro tento prostor i proto, že kulaté, 10. výročí oslaví i místní lázně. A protože termín byl společně se starostou Nového Města zvolen na první školní den, bude tomuto slavnostnímu okamžiku předcházet i odpolední kreativní program pro děti. Na 2. listopad pak připravujeme v kulturním domě uvedení původního hudebně tanečního projektu ŠTURSA, který vzniká speciálně ke Štursovu výročí a který je inspirován jak životem umělce, tak konkrétními novoměstskými sochami, jako je například Píseň hor, Melancholické děvče či Raněný.

Ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy připravujeme také procházky Po stopách Jana Štursy v našem hlavním městě. Využijeme při té příležitosti i mapy, které jsme připravili v loňském roce. Sledujte proto naše webové stránky, Facebook a Instagram, kde postupně získáte všechny důležité informace.

MAPY Po stopách Jana Štursy a Vincence Makovského PRAHA, BRNO a NMnM

Těšíme se na viděnou na sochařsky laděných akcích a v případě sympozia prosíme o přihlášení do 16. května na emailové adrese kulkova@horackagalerie.cz. Děkujeme!

STURSA020.jpg IMG-20250402-WA0000.jpg