Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Edukační programy > KREATIVNÍK > PODMALBA NA SKLO

PODMALBA NA SKLOPODMALBA na sklo je malířská technika známá z antiky. Na našem území zlidověla a v 19. století jste ji našli snad v každé chalupě. Obráceně malované obrázky se prodávaly na poutích a trzích a znázorňovaly především svaté a patrony. Právě dnes slaví svátek sv. Martin, znáte příběh o jeho plášti nebo husách?
https://deti.vira.cz/…/f…/importovano/material-sv-martin.gif
https://edu.ceskatelevize.cz/vi…/2253-legenda-o-sv-martinovi

Vy si na svůj obrázek můžete samozřejmě namalovat cokoliv chcete, jen je důležité to dobře promyslet a zachovat následující postup.

1. Nachystejte si temperové barvy, tekuté lepidlo na papír, fotorámeček se sklem, papír, tužku, štětec, pastelky, nůžky, sklenici vody, hadřík.
2. Vyndejte sklo z rámečku a obkreslete velikost na papír.
3. Načrtněte na papír svůj motiv a pamatujte, že hotový obrázek bude zrcadlově obrácený! Náčrt můžete i vybarvit, abyste věděli kam, která barva patří.
4. Očistěte a zbavte sklo mastnoty, položte jej na vaši kresbu. Každou barvu, kterou použijete je třeba smíchat s lepidlem v poměru 2:1. S vodou tentokrát šetřete, malba musí být krycí.
5. Pozor, nejprve se malují detaily, tzn. kontury, detaily obličeje nebo vzorek látek, pak teprve barva očí, obličeje, vybarvují se stromy, květiny... Až úplně naposledy se vybarvuje pozadí. Barvu nanášejte spíše tupováním než roztíráním. A nechte barvu vždy dobře zaschnout.
6. Zaschlý obrázek dáte zpět do rámečku pomalovanou stranou dovnitř, takže jej můžete klidně otírat, protože je vaše malba dobře chráněná.
Hezkou svatomartinskou zábavu!