Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Kraj návratů i poznávání - křest knihy Věry Rudolfové 21. listopadu v 15 hod

Kraj návratů i poznávání - křest knihy Věry Rudolfové 21. listopadu v 15 hod



Datum konání:
18.11.2021
Datum ukončení:
21.11.2021

 

Publikace obsahuje třiadvacet kapitol o umělcích i jiných pozoruhodných lidech, kteří se tu narodili, působili, nebo čerpali inspiraci pro vlastní tvorbu. Někteří z nich dosáhli ve svém oboru mimořádný úspěch. Patřil mezi ně dirigent Oldřich Bohuňovský, který byl dokonce pozván k účinkování v londýnské Královské opeře Covent Garden. Málokdo však ví, že byl několik let ředitelem Lidové školy umění v Novém Městě na Moravě. Akademický malíř Vojtěch Štolfa čerpal inspiraci pro ilustrování sbírky Jakuba Demla Moji přátelé právě na Novoměstsku, v obcích Sněžné a Krátká. Věrný svému rodišti – Herálci pod Žákovou horou – zůstal akademický malíř Jaroslav Polanský. V městečku Bobrová se narodil malíř Richard Přikryl. Ani on na rodnou obec nezapomněl. Pět let byl ředitelem novoměstského reálného gymnázia malíř František Hradecký. Pobyt na Novoměstsku ovlivnil i jeho výtvarnou tvorbu.

Architekta Bedřicha Rozehnala přivedlo do Nového Města na Moravě jeho povolání. Byl autorem projektového plánu výstavby novoměstské nemocnice. Od autorky publikace se čtenáři dále dozvědí, kdy a v jaké souvislosti se do Nového Města na Moravě dostal spisovatel František Kožík. Věra Rudolfová také v knize připomíná, že doktor Mirko Rosenbaum byl nejen čtyři roky ředitelem Horácké galerie a Horáckého muzea, ale zároveň jedním ze zakladatelů Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Nové Město na Moravě se stalo druhým domovem pro historika Zdeňka Jelínka, který se v době totality nebál jako první připomenout památku lyžařského reprezentanta a odbojáře Cyrila Musila. Zasloužil se také o pamětní desku na jeho statku ve Studnicích.

V nové publikaci však Věra Rudolfová nevěnuje pozornost jen umělcům a kulturním pracovníkům. Zastáncem a učitelem tolerance mezi lidmi byl Jiří Brady, který se do svého rodiště – Nového Města na Moravě často a rád vracel. Těšil se tu také velké oblibě u místních obyvatel. Autorka zaznamenala nejen jeho vyprávění, ale také vzpomínky jeho dcery paní Lary Brady a synovce Vladimíra Hermana. Jedna z kapitol má název Příběh neobyčejného člověka. Je věnována Leoši Stehlíkovi, lyžařskému závodníkovi, olympionikovi a majiteli penzionu Medlov, který měl velmi tragický osud. Čtenářům rovněž autorka publikace prozradí, že v Novém Městě žil významný varhanářský rod Svítilů. Nebo že slavný slovácký primáš Slávek Volavý pocházel z malé osady na Horácku. A zajímavé je také připomenutí, že Nové Město na Moravě mělo v šedesátých letech minulého století vlastní folklorní soubor. Tento výčet není samozřejmě úplný, je jen malou ochutnávkou a pozvánkou ke čtení knihy, která vznikla za podpory města Nové Město na Moravě a vyšla před pár dny v nakladatelství SURSUM.

Věra Rudolfová (*1942) vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze. Téměř třicet let pracovala jako redaktorka v Československém, později Českém rozhlase v Brně. O osobnostech spojených s Vysočinou a zejména okolím Nového Města na Moravě vydala knihy Město mého srdce (2002), Kraj věčných návratů (2003), Kraj návratů a setkání (2006), Kraj návratů a inspirace (2011), Kraj návratů a vzpomínek (2013), Kraj návratů i setrvání (2015) a Kraj návratů i loučení (2019).

obalka_Poznávání-1.jpg

 

Informace pro návštěvníky křtu knihy:

Vzhledem k aktuálním nařízením, souvisejícím s epidemiologickou situací v ČR, prosíme, aby se návštěvníci vernisáže při vstupu do Horácké galerie prokázali jedním z těchto dokladů:

  1. doklad o absolvování RT-PCR testu s negativním výsledkem s platností 72 hodin

  2. doklad o absolvování antigenního testu s negativním výsledkem s platností 24 hodin

  3. doklad o absolvování očkování

Ve vnitřních prostorách Horácké galerie je třeba nosit respirátor.