Vyhledat v textu

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > Probíhá největší výstava roku 2022

Probíhá největší výstava roku 2022Datum konání:
18.6.2022
Datum ukončení:
18.9.2022

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě ve spolupráci s novoměstským Horáckým muzeem připravila skupinovou výstavu HLUBOKÁ VODA, NEJHLUBŠÍ LES s podtitulem Strašidla podle zkušenosti a tradice. Jedná se o největší výstavní projekt roku 2022, na kterém budou k vidění díla od více než tří desítek autorů. Výstava se pokouší nahlédnout na fenomén lesních a vodních duchů v českém umění 19. a 20. století, navíc v dialogu s díly současných českých umělců, a lehce se dotýká odrazu těchto témat také v divadle, filmu, hudbě či literatuře.

Výstavu připravila trojice kurátorů – Jakub Orel Tomáš (Horácká galerie), Alice Hradilová (Horácké muzeum) a Martin Jiroušek (ostravský hororolog na volné noze). „Navzdory mnoha komerčním projektům, devalvujícím dětskou a obecně lidskou fantazii, se tým kurátorů rozhodl v tématu strašidel zajít na hlubinu. Cílem není daný fenomén zmapovat komplexně, spíše prezentovat vybrané přístupy starších autorů ve srovnání se současným pojetím,“ říká kurátor Jakub Orel Tomáš.

V každé vsi se ústně tradovaly příběhy, jejichž aktéři, pokud vyvázli živí, mohli po celý svůj život odpřisáhnout svou hrůzostrašnou zkušenost, jakou učinili během setkání se záhadnými a nebezpečnými bytostmi místních lesů a luk: divoženkami, světýlky, ohnivým mužem, hastrmanem nebo hejkalem,“ dodává kurátorka Alice Hradilová s tím, že ještě v 60. letech čerpal jiříkovický řídící učitel Josef Vališ, amatérský etnograf, z vyprávění pamětníků příběhy, které se odehrály konkrétním lidem. Ještě tehdy byl vodník považován za reálně žijící bytost: „Jistotnej příběh, jistá pravda, no dřív tady ty bytosti bejvaly, lidi se s nima potkávali.“

Roztodivné bytosti zaujmou po celé léto své místo ve čtyřech výstavních prostorách Horácké galerie a také se objeví v Horáckém muzeu:

Zámecké podkroví HG (2. patro): Výskyt vodníka v českém umění; Vodník v knižní kultuře

Zámecký kabinet HG (1.patro): Bestiáře Karla Němce a Josefa Váchala

Arkáda HG (1. patro): Utopencovo delirium, hrůzostrašný filmový plakát

Malá galerie HG (přízemí): Hejkal čili divý muž

Horácké muzeum (1. patro): Miláčkové, dílo Aloise Boháče

Více detailů najdete na:

www.hlubokavoda.cz

Tisková zpráva zde: Tiskové zprávy | horackagalerie.cz

strasidla_mail-banner_650x350.jpg