Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > NEPOUŽITÉ > Výročí > Výročí 2013 > Vilém Reichmann

 Vilém Reichmann

 

* 25.4.1908 Brno

† 15.6.1991 Brno

 

Člen skupiny RA, DOFO, Sdružení Q, ilustrátor, kreslíř, karikaturista, fotograf.

 

 

Pochází z brněnské německo-židovské komunity. Vystudoval architekturu (do roku 1932 studoval Vysokou školu technickou v Brně). Do roku 1938 pracoval na Stavebním úřadě v Brně než musel narukovat na východní frontu (1942), kde se nechal zajmout.

Byl učitelem, vojákem, básníkem, literátem i nadaným výtvarníkem – kreslířem a karikaturistou, fotografem. Hlásil se k meziválečné levicově orientované avantgardě a byl členem téměř všech levicových organizací.

Byl členem surrealistické skupiny RA (1945-1948), DOFO (1965), Sdružení Q (1968-1970, obnoveno 1990).

Svou výtvarnou dráhu zahájil kresbami do trampských časopisů, později se mj. uplatnil i v Trnu a dalších avantgardních tiskovinách, v nichž uveřejňoval své kresby pod pseudonymem Jappy.

První významné fotografie vznikaly až po roce 1940 a tvoří základ jeho pozdějších rozsáhlejších cyklů (Metamorfózy, Dvojice, Opuštěná); v poválečně tvorbě jeho snímky poznamenává surrealismus (cykly Raněné město, Kouzla). V roce 1947 vystavoval se Skupinou Ra surrealisticky laděné kresby a několik fotografií. Od konce 60. let se věnoval téměř výhradně fotografii detailu, které dostávají novou výtvarnou hodnotu. K výtvarnému účelu využil Reichmann nejen makrofotografii (cykly Agáve, Teritoria), také však laboratorních zásahů do fotografického procesu (cyklus Delirama).

V posledních letech se ještě více prohloubily zásahy do fotografie, která se již pohybuje na rozmezí s grafikou (Hvězdná hodina). Vytvořil jedinečné dílo, sjednocené fotografickým lyrismem obdobným lyrismu básnickému, k němuž mu byl surrealismus skvělým východiskem. proslavil se zejména imaginativními fotografiemi, založenými na poetice náhodných setkání, tvarových analogií či zvětšených detailů.

V roce 1968 byl jmenován zasloužilým umělcem, devět let po první samostatné výstavě v Brně. Světového uznání se jeho dílu dostalo retrospektivními výstavami, uspořádanými v roce 1989 a 1990 v Bochumi (Museum Bochum) a ve Vídni (Museum moderner Kunst).

 

 

 

 

 

 

http://www.galerie4.cz/autor/vilem-reichmann

Vysočina Viléma Reichmanna, Panorama, Praha 1988