Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > INFORMACE PATKA > Archiv > 2018

2018

 

Vstup volný a poslední možnost navštívit výstavu

Datum konání:
10.3.2018
 

DSC08694.JPG

Vážení návštěvníci.
Rádi bychom vás pozvali v sobotu 10. 3. a v neděli 11. 3. 2018 do Horácké galerie. Po oba dva dny je vstup volný.

Zároveň máte poslední možnost zhlédnout výstavu obrazů Anny a Josefa Dvořákových. Tato malířská dvojice je spjata zejména s Kameničkami, které se staly inspirací pro krajinomalbu malíře Josefa Dvořáka. V jeho díle je znát vliv Antonína Slavíčka. Naopak Josefova dcera Anna se soustředí více na portrét a zátiší, či monumentální figurální tvorbu. Společná výstava jejich díla bude k vidění v zámeckém podkroví.


Nenechte si ji ujít.

 

„Děkujeme“

 Datum konání:
10.3.2018
 

001.pngPodkroví Horácké galerie bylo, díky veřejné sbírce pěveckého sboru Novocantus, obohaceno o nový klavír značky W. Hoffmann. Pořízení nového nástroje by mělo vést ke zlepšení přednesu nejen zmíněného pěveckého sboru, ale i dalších interpretů a zejména k lepšímu zážitku posluchačů. První příležitost k posouzení kvality nového nástroje budou mít návštěvníci Horácké galerie 10. března 2018 v 17:00 hodin, kdy proběhne inaugurační koncert s příznačným názvem „Děkujeme“. Během koncertu zazní mimo jiné skladby Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka v podání sboru Novocantus a žáků Základní umělecké školy Jana Štursy.

Rozhodně však nepůjde o jedinou příležitost poslechnout si libé tóny nového instrumentu. V sobotu 24. března 2018 proběhne klavírní workshop s japonskou klavíristkou Yukiko Sawa a v průběhu dubna budou probíhat již tradiční koncerty učitelů, absolventů a žáků ZUŠ. Horácká galerie zároveň plánuje bohaté využití klavíru i při dalších koncertech a vernisážích.

Velkým přínosem však není jenom klavír samotný, ale i vzájemná spolupráce zúčastněných stran a zvláště zájem lidí, kteří podpořili nákup nástroje, o podílení se na zlepšování kvality kulturního života v Novém Městě na Moravě. Děkujeme!   

 

Koncert barokní a klasické hudby 

Datum konání:
15.2.2018

DSC_0007[1].JPGJohan Sebastian Bach je znám zejména jako autor velkých instrumentálních, či vokálně-instrumentálních děl. Mnozí z nás si při vyslovení jeho jména vzpomenou na Braniborské koncerty, Matoušovy pašije, nebo na některý z varhanních koncertů. Bach byl však i skladatelem koncertů pro sólové nástroje, polyfonních cyklů jako je například Umění fugy a v neposlední řadě byl autorem sonát.  Jenda z nich zahájí únorový koncert v novoměstském zámku. Bude to Sonáta C dur BWV 1033 pro flétnu a kytaru. Vznik této skladby je datován přibližně do roku 1731, tedy do doby Bachova působení v Lipsku, ale zda je autorem skladby skutečně Johan Sebastian, je sporné. Manuscript díla je totiž psán rukou jeho syna Carla Philippa Emanuela Bacha a místy odpovídá i jeho hudebnímu jazyku. Podstatné však zůstává, že se jedná o skladbu o čtyřech částech, z nichž nejzajímavější je poslední Menuet. Je napsána pro flétnu a basso continuo, které bude v tomto případě představovat kytara. Kromě výše zmíněné sonáty zazní na vystoupení i Bachovo Siciliano, Fantasie pro flétnu Georga Philippa Telemanna, Paganniho Sonata A dur a řada dalších kompozic barokní i klasicistní epochy. Na flétnu je zahraje absolventka JAMU, laureátka několika národních a mezinárodních soutěží Kristina Vaculová. Na kytaru ji doprovodí Libor Janeček, který je novoměstskému publiku znám ze závěrečného koncertu festivalu Moravský Múzokraj. Koncert proběhne 15. února 2018 v 17 hodin v Horácké galerii. Vstupné 100 Kč, pro studenty a seniory 75 Kč. Kapacita míst je omezena, tak neváhejte rezervovat vstupenky na pokladně Horácké galerie.

Těšíme se na vás

 

O umělcích

Kristina Vaculová  je absolventkou brněnské konzervatoře a HF JAMU, kde studovala ve třídách MgA Boženy  Růžičkové a  prof. Václava Kunta. Svá studia dále obohatila roční stáží na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti u prof. Zoltána Gyöngyössyho. Absolvovala mistrovské kurzy u Václava Kunta, Davida Formissana, Hansgeorga Schmeissera, Felixe Renngliho, Jánose Bálinta a workshopy např. u Carine Levine, Andráse Adorjána a Roberta Winna.

Je laureátkou několika národních a mezinárodních soutěží, např. získala 2. cenu v národní soutěži konzervatoří ČR 2000, 1. cenu v  mezinárodní soutěži Concertino Praga  2001, 1. cenu na mezinárodním festivalu Anglo Czechoslovak Trust v Londýně 2005 – kategorie dřevěných nástrojů, 1. cena v národní flétnové soutěži „ In bona Fidae“ v Hlučíně 2007, 2. cenu v mezinárodní flétnové soutěži Friedricha Kuhlau v německém Uelzenu  2009 (kategorie sóĺo flétna), a tamtéž obdržela 1. cenu v kategorii flétnových trií a kvartet v r. 2011. Sólově vystoupila na mezinárodním festivalu Moravský podzim a na mezinárodním festivalu Petera Dvorského.

Jako sólistka vystoupila s našimi předními orchestry, např. SOČR v Praze,  Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc,  Filharmonie Bohuslava Martinů, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní orchestr Bohuslava Martinů. Od ledna 2012 je členkou Filharmonie Brno.

Libor Janeček je absolventem brněnské konzervatoře.  V letech 1992 – 2008 účinkoval v koncertním duu INSTRUMENTAL TANDEM ( kytara - akordeon ) se zaměřením na argentinské tango Astora Piazzolly. V tomto obsazení pořídil řadu nahrávek pro Český rozhlas. V Českém rozhlase v Brně byly také nahrány 2 CD s hudbou Astora Piazzolly i dalších jihoamerických skladatelů ( Tango nuevo – debutové CD v roce 2000, Tango porteňo r. 2006 )

V současné době se věnuje sólové koncertní činnosti. Spolupracuje s Vítězslavem Drápalem a Kristinou Vaculovou ( komorní duo kytara-flétna ). Vystupuje také v souboru barokní a klasické hudby  TRIO BEL CANTO (kytara – flétna – soprán) na koncertech v České republice i v zahraničí. Jako sólista působí rovněž s komorními orchestry.

Repertoár Libora Janečka zahrnuje především skladby období baroka a klasicizmu, jihoamerickou a španělskou hudbu i hudbu českých skladatelů.

 

TZ -Koncert barokní a klasické hudby.doc

 

Vernisáž výstavy Photographia Natura 2017 

Datum konání:
1.2.2018

Photographia natura 2O17.jpgHorácká galerie vás zve na zahájení výstavy fotografií čtrnáctého ročníku fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava s  názvem Photographia Natura. Ústředním tématem tohoto ročníku byly linie v krajině. Vítězné snímky a řadu dalších soutěžních fotografií můžete zhlédnout v Malé galerii do 25. března 2018. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 1. února 2018 v 17 hodin v Malé galerii.

Těšíme se na vás.

 

 

 

 

 

Věra Staňková a Drahomír  Prihel Benátský karneval

Prihel + Staňková_plakát.jpg(18. ledna - 1. dubna 2018)

Zveme vás na výstavu fotografií Věry Staňkové a sklářské tvorby Drahomíra Prihela. Společným tématem obou umělců se stal benátský karneval.  Zatímco Věra zachycuje úžasné momenty i zajímavé detaily této známé každoroční události, Drahomír čerpá z drobných motivů karnevalu, inspiruje se a téma dále přetavuje do originálního sklářského díla. Společnou výstavu zhlédnete v červeném sále a na zámecké arkádě.

 

Těšíma se na vás

 

 

Tříkrálový koncert TiKO

 
Datum konání:
6.1.2018

Začněte nový rok kulturně!
„Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Toto rčení neplatí jistě jen 1. ledna, ale možná i celý začátek ledna. Horácká galerie vzala rčení vážně, a proto zahájí nový rok vysoce kulturně a to Tříkrálovým koncertem, na kterém vystoupí Tišnovský komorní orchestr. Toto neprofesionální smyčcové těleso je novoměstskému publiku již dobře známo. Je složeno z hudebníků z Tišnova, Brna a okolí. V jeho řadách jsou však zastoupeni i hudební profesionálové jako stálí hráči, nebo hosté. Orchestr vystoupil na mnoha místech ČR, na Slovensku, v Polsku či Rakousku a zúčastnil se celé řady festivalů, či přehlídek. Vystupuje s renomovanými herci, s vynikajícími sólisty a spolupracuje s pěveckými sbory. V současné době stojí v čele souboru Jaroslav Kolesa. Na koncertě zahraje sólově na flétnu Michaela Durajová a na housle Jana Vandírková. Diváci sobotního vystoupení se mohou těšit nejen na pásmo moravských vánočních koled a písní, ale také na starou hudbu zastoupenou skladbami čtveřice světových skladatelů barokní hudby. Německé baroko bude reprezentovat Kánon D-dur od Johana Puchelbela, naopak to anglické zazní v díle Abdelazer suite aneb Mouřenínova pomsta Henryho Purcella. Itálie bude zastoupena skladbami Antonia Vivaldiho a Giuseppe Torelliho. Právě skladbou Christmas Concerto grosso posledního z komponistů se rozloučíme s končícími vánočními svátky. Akce proběhne v sobotu 6. ledna 2018 v 18 hodin.

 

O sboru:

Tišnovský komorní orchestr je neprofesionální smyčcové těleso, složené z hudebníků z Brna, Tišnova a okolí. V jeho řadách jsou také hudební profesionálové, a to buď jako stálí hráči, nebo účinkují jako hosté.

V roce 2006 oslavil orchestr 10 let svého působení.

Za toto období přinesl posluchačům rozmanitý repertoár složený především z děl starých mistrů z období baroka a klasicismu, ale také díla soudobá, moderní.

Tišnovský komorní orchestr vystoupil na mnoha místech ČR, především však na jižní Moravě, v okolí Brna, Tišnova, Olomouce a Žďáru nad Sázavou. Za zmínku stojí také koncerty v Humenném, Snině a Seredi na Slovensku. Zúčastnil se také řady festivalů, a to například v Humpolci, Blansku, Bučovicích a Milovicích, pravidelně koncertuje na festivalu Setkání v Olomouci.

Tišnovský komorní orchestr se objevil také na několika záznamech z festivalových koncertů i v komponované pořadech a rozhovorech vysílaných Českým rozhlasem a Českou televizí.

Velkým potěšením pro celý orchestr jsou společná vystoupení s renomovanými herci, například s Gabrielou Vránovou, Alfrédem Strejčkem, Ladislavem Lakomým, Františkem Derflerem a vynikajícími sólisty Štěpánem Rakem, Jiřím Stivínem, Vítězslavem Drápalem, Vladislavem Bláhou, Martinou Macko a nově také s Václavem Hudečkem.

Zpestřením je spolupráce s různými pěveckými sbory, jako je Rastislav z Blanska, Svatopluk a FONS ze Žďáru a Královopolský chrámový sbor z Brna.

Do roku 2001 řídil orchestr Jiří Brychta, krátce Richard Kružík a posluchačka JAMU Hana Matušková. Od roku 2002 je uměleckým vedoucím Jaroslav Kolesa.

 

Tříkrálový koncert TiKO.doc