Vstup volný a poslední možnost navštívit výstavu
Vážení návštěvníci.
Rádi bychom vás pozvali v sobotu 10. 3. a v neděli 11. 3. 2018 do Horácké galerie. Po oba dva dny je vstup volný.
Zároveň máte poslední možnost zhlédnout výstavu obrazů Anny a Josefa Dvořákových. Tato malířská dvojice je spjata zejména s Kameničkami, které se staly inspirací pro krajinomalbu malíře Josefa Dvořáka. V jeho díle je znát vliv Antonína Slavíčka. Naopak Josefova dcera Anna se soustředí více na portrét a zátiší, či monumentální figurální tvorbu. Společná výstava jejich díla bude k vidění v zámeckém podkroví.
Nenechte si ji ujít.
„Děkujeme“
Podkroví Horácké galerie bylo, díky veřejné sbírce pěveckého sboru Novocantus, obohaceno o nový klavír značky W. Hoffmann. Pořízení nového nástroje by mělo vést ke zlepšení přednesu nejen zmíněného pěveckého sboru, ale i dalších interpretů a zejména k lepšímu zážitku posluchačů. První příležitost k posouzení kvality nového nástroje budou mít návštěvníci Horácké galerie 10. března 2018 v 17:00 hodin, kdy proběhne inaugurační koncert s příznačným názvem „Děkujeme“. Během koncertu zazní mimo jiné skladby Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka v podání sboru Novocantus a žáků Základní umělecké školy Jana Štursy.
Rozhodně však nepůjde o jedinou příležitost poslechnout si libé tóny nového instrumentu. V sobotu 24. března 2018 proběhne klavírní workshop s japonskou klavíristkou Yukiko Sawa a v průběhu dubna budou probíhat již tradiční koncerty učitelů, absolventů a žáků ZUŠ. Horácká galerie zároveň plánuje bohaté využití klavíru i při dalších koncertech a vernisážích.
Velkým přínosem však není jenom klavír samotný, ale i vzájemná spolupráce zúčastněných stran a zvláště zájem lidí, kteří podpořili nákup nástroje, o podílení se na zlepšování kvality kulturního života v Novém Městě na Moravě. Děkujeme!
Koncert barokní a klasické hudby
Johan Sebastian Bach je znám zejména jako autor velkých instrumentálních, či vokálně-instrumentálních děl. Mnozí z nás si při vyslovení jeho jména vzpomenou na Braniborské koncerty, Matoušovy pašije, nebo na některý z varhanních koncertů. Bach byl však i skladatelem koncertů pro sólové nástroje, polyfonních cyklů jako je například Umění fugy a v neposlední řadě byl autorem sonát. Jenda z nich zahájí únorový koncert v novoměstském zámku. Bude to Sonáta C dur BWV 1033 pro flétnu a kytaru. Vznik této skladby je datován přibližně do roku 1731, tedy do doby Bachova působení v Lipsku, ale zda je autorem skladby skutečně Johan Sebastian, je sporné. Manuscript díla je totiž psán rukou jeho syna Carla Philippa Emanuela Bacha a místy odpovídá i jeho hudebnímu jazyku. Podstatné však zůstává, že se jedná o skladbu o čtyřech částech, z nichž nejzajímavější je poslední Menuet. Je napsána pro flétnu a basso continuo, které bude v tomto případě představovat kytara. Kromě výše zmíněné sonáty zazní na vystoupení i Bachovo Siciliano, Fantasie pro flétnu Georga Philippa Telemanna, Paganniho Sonata A dur a řada dalších kompozic barokní i klasicistní epochy. Na flétnu je zahraje absolventka JAMU, laureátka několika národních a mezinárodních soutěží Kristina Vaculová. Na kytaru ji doprovodí Libor Janeček, který je novoměstskému publiku znám ze závěrečného koncertu festivalu Moravský Múzokraj. Koncert proběhne 15. února 2018 v 17 hodin v Horácké galerii. Vstupné 100 Kč, pro studenty a seniory 75 Kč. Kapacita míst je omezena, tak neváhejte rezervovat vstupenky na pokladně Horácké galerie.
Těšíme se na vás
O umělcích
Kristina Vaculová je absolventkou brněnské konzervatoře a HF JAMU, kde studovala ve třídách MgA Boženy Růžičkové a prof. Václava Kunta. Svá studia dále obohatila roční stáží na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti u prof. Zoltána Gyöngyössyho. Absolvovala mistrovské kurzy u Václava Kunta, Davida Formissana, Hansgeorga Schmeissera, Felixe Renngliho, Jánose Bálinta a workshopy např. u Carine Levine, Andráse Adorjána a Roberta Winna.
Je laureátkou několika národních a mezinárodních soutěží, např. získala 2. cenu v národní soutěži konzervatoří ČR 2000, 1. cenu v mezinárodní soutěži Concertino Praga 2001, 1. cenu na mezinárodním festivalu Anglo Czechoslovak Trust v Londýně 2005 – kategorie dřevěných nástrojů, 1. cena v národní flétnové soutěži „ In bona Fidae“ v Hlučíně 2007, 2. cenu v mezinárodní flétnové soutěži Friedricha Kuhlau v německém Uelzenu 2009 (kategorie sóĺo flétna), a tamtéž obdržela 1. cenu v kategorii flétnových trií a kvartet v r. 2011. Sólově vystoupila na mezinárodním festivalu Moravský podzim a na mezinárodním festivalu Petera Dvorského.
Jako sólistka vystoupila s našimi předními orchestry, např. SOČR v Praze, Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní orchestr Bohuslava Martinů. Od ledna 2012 je členkou Filharmonie Brno.
Libor Janeček je absolventem brněnské konzervatoře. V letech 1992 – 2008 účinkoval v koncertním duu INSTRUMENTAL TANDEM ( kytara - akordeon ) se zaměřením na argentinské tango Astora Piazzolly. V tomto obsazení pořídil řadu nahrávek pro Český rozhlas. V Českém rozhlase v Brně byly také nahrány 2 CD s hudbou Astora Piazzolly i dalších jihoamerických skladatelů ( Tango nuevo – debutové CD v roce 2000, Tango porteňo r. 2006 )
V současné době se věnuje sólové koncertní činnosti. Spolupracuje s Vítězslavem Drápalem a Kristinou Vaculovou ( komorní duo kytara-flétna ). Vystupuje také v souboru barokní a klasické hudby TRIO BEL CANTO (kytara – flétna – soprán) na koncertech v České republice i v zahraničí. Jako sólista působí rovněž s komorními orchestry.
Repertoár Libora Janečka zahrnuje především skladby období baroka a klasicizmu, jihoamerickou a španělskou hudbu i hudbu českých skladatelů.
Vernisáž výstavy Photographia Natura 2017
Horácká galerie vás zve na zahájení výstavy fotografií čtrnáctého ročníku fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava s názvem Photographia Natura. Ústředním tématem tohoto ročníku byly linie v krajině. Vítězné snímky a řadu dalších soutěžních fotografií můžete zhlédnout v Malé galerii do 25. března 2018. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 1. února 2018 v 17 hodin v Malé galerii.
Těšíme se na vás.
Věra Staňková a Drahomír Prihel – Benátský karneval
(18. ledna - 1. dubna 2018)
Zveme vás na výstavu fotografií Věry Staňkové a sklářské tvorby Drahomíra Prihela. Společným tématem obou umělců se stal benátský karneval. Zatímco Věra zachycuje úžasné momenty i zajímavé detaily této známé každoroční události, Drahomír čerpá z drobných motivů karnevalu, inspiruje se a téma dále přetavuje do originálního sklářského díla. Společnou výstavu zhlédnete v červeném sále a na zámecké arkádě.
Těšíma se na vás
Tříkrálový koncert TiKO