Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Novinky > CS.KOMIKS.23 & Pocta Rychlým šípům

CS.KOMIKS.23 & Pocta Rychlým šípůmDatum konání:
17.1.2024
Datum ukončení:
3.3.2024

Koncem září se sešla porota 7. ročníku studentské soutěže CS.KOMIKS.23, která vybrala vítězné práce v soutěži v kreslení komiksových příběhů. Studenti – středoškoláci a vysokoškoláci z České republiky a Slovenské republiky měli za úkol napsat a nakreslit na jedné až třech stranách komiksový příběh na libovolné téma. Vítězové soutěže Bohuslav Argaláš (FaVU Brno) a Daniela Bednárová (Súkromná škola umeleckého priemyslu Zvolen) tak získají možnost publikovat v komiksové revue AARGH! a především navštívit největší evropský festival v kreslení komiksu ve francouzském městě Angoulême, další ocenění získají finanční odměnu. Vybrané práce budou k vidění v roce 2024 v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, kde budou začátkem roku při vernisáži také předána studentská ocenění, a poté budou díla putovat na Slovensko do Krajské knihovny Ludovíta Štúra ve Zvolenu. 

Cílem soutěže, která se koná jako bienále od roku 2011, je zmapovat českou a slovenskou scénu z řad studentů, konfrontovat jejich práce a podpořit mladé autory v jejich rozvoji. Soutěž každé dva roky vyhlašuje Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s partnery – Rotary klubem Brno City (CZ), Rotary klubem Zvolen (SK), Rotary klubem Angoulême (FR), Chambre de Commerce d´ industrie d´ Angoulême, komiksovou revue AARGH!, firmou DATRON TECHNOLOGY a od roku 2021 i s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě. 

V Horácké galerii budou po úspěchu CS.KOMIKS.21 opět představeny výsledky již 7. ročníku studentské komiksové soutěže. Budou oceněni vítězové a na výstavě přestaveny práce těchto autorů: Bohuslav Argaláš, Daniela Bednárová, Barbora Burianová, Ema Ftorková, Filip Hladík, Tamara Chomová, Valérie Macková, Zuzana Matysová, Milan Remiáš, Sabína Šenkárová, Liliana Škúciová, Kateřina Šromová

V rámci soutěže CS.KOMIKS.23 studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol z Česka i Slovenska zaslali své práce na různá témata a v září 2023 z nich odborná komise vybrala vítězné komiksy. Hlavní cenou pro výherce je cesta na Mezinárodní festival komiksu ve francouzském městě Angoulême v lednu 2024.

Soutěž opětovně probíhá ve spolupráci Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně s partnery - Rotary klubem Brno City (CZ), Rotary klubem Zvolen (SK), Rotary klubem Angoulême (FR), Chambre de Commerce d´industrie d´Angoulême, Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě a časopisem AARGH!

Součástí novoměstské výstavy bude prezentace putovní výstavy Pocta Rychlým šípům, kterou k 80. výročí klubu Rychlých šípů uspořádala Skautská nadace Jaroslava Foglara, a rovněž reprodukce originálů původních komiksů od dvojice Foglar - Fischer.

Komix_FB_post_1900x1000.png

Výsledky soutěže ČR
1. Bohuslav Argaláš, FaVU Brno, příběh Mapa ke štěstí
2. Zuzana Matysová, FMK UTB ve Zlíně, příběh Oslazený den
3. Filip Hladík, Vysoká škola polytechnická Jihlava, příběh O chlapci, který usnul ve vajíčku
Zvláštní cena předsedy poroty: Valerie Macková, SŠUD Brno, příběh Sen

Výsledky soutěže SR
1. Daniela Bednárová, SŠUP Zvolen, příběh Star Chaser
2. Milan Remiáš a Sabína Šenkárová, Technická univerzita v Košicích, příběh We are watching you
3. Ema Ftorková, Škola umeleckého priemyslu Josefa Vydru, Bratislava

Jak hodnotí díla členové poroty?

Bohuslav Argaláš, Mapa ke štěstí
Autorovi komiksu  Mapa ku šťastiu Bohuslavu Argalášovi se podařil skutečně husarský kousek. V roce 2017 vyhrál v patnácti letech slovenskou část soutěže CS.KOMIKS a v roce 2019 skončil v téže kategorii těsně druhý. Ročník 2021 vynechal a letos suverénně zvítězil v české části, kam spadá díky tomu, že nyní studuje na FaVU v Brně. Jeho nový komiks přináší na ploše tří stran nebanální metaforický příběh, který Argaláš dokázal suverénně odvyprávět beze slov. K tomu je třeba přičíst řemeslně výborně zvládnutou, hravě uchopenou výtvarnou stránku, díky níž výsledek vyznívá až překvapivě profesionálně.
(Tomáš Prokůpek, Moravské zemské muzeum Brno, předseda poroty)

Bohuslav Argaláš_1.jpg  Bohuslav Argaláš_2.jpg Bohuslav Argaláš_3.jpg

Zuzana Matysová, Oslazený den
Komiks Oslazený den nám vypráví příběh vnučky a prarodičů. Je provoněný pečením buchet, letními kytkami a sluncem. Příběh beze slov je chytře a dobře gradován a srozumitelný pro každého čtenáře. Pojednává o výletě dědy a vnučky na kole, zatímco babička pro ně doma peče buchty. Čtenář se střídavě ocitá mezi kynutým těstem a mezi cyklisty, zdolávající v žáru slunce kopce nebo sbírající luční kvítí. Autorka nám ukazuje svou velmi originální kresbu, kterou je schopna volně přelévat z obrazu do obrazu. Kompozice je plastická, živá a má promyšlenou gradaci. Příběh končí zaslouženou odměnou v podobě kytky pro babičku a buchet pro cyklisty.
(Jana Dosoudilová, FMK UTB ve Zlíně, členka poroty)

Jana Matysová 1.jpg Jana Matysová 2.jpg Jana Matysová 3.jpg 
 

Filip Hladík: O chlapci, který usnul ve vajíčku
Autor komiksu přivádí čtenáře do snu chlapce, jenž usnul ve vajíčku. Příběh, který se zde odehrává na třech stranách, je sen, či skutečnost? Postava chlapce se setkává se svými životními obavami, strachy i samotou. Na práci je velmi dobře zvolený dynamický postup vyprávění, zvětšení a zmenšení postav, dramatizace příběhu. Vše ještě umocňuje černá kontura kolem a výrazná dramatická barevnost. 
(Jana Dosoudilová, FMK UTB ve Zlíně, členka poroty)

Filip Hladík 1.jpg Filip Hladík 2.jpg   Filip Hladík 3.jpg

Daniela Bednárová: Star Chaser
Komiks Star Chaser, který vymyslela a nakreslila Daniela Bednárová, osloví čtenáře jistotou své kresby i melancholickou atmosférou, která se ale neutápí v sebedojímání a vybízí ke smíření s dávnými ztrátami, na kterých už není možné nic změnit.
(Tomáš Prokůpek, Moravské zemské muzeum Brno, předseda poroty)

Daniela Bednárová 1.jpg  Daniela Bednárová 2.jpg Daniela Bednárová 3.jpg

Milan Remiáš a Sabína Šenkárová, We are watching you
Práce We are watching you, pod níž jsou podepsáni Milan Remiáš a Sabína Šenkárová, zaujme aktuálností zvoleného tématu, jímž je ztráta soukromí ve veřejném prostoru protkaném všudypřítomnými kamerami, i užitou výtvarnou stylizací, která s námětem dobře ladí.
(Tomáš Prokůpek, Moravské zemské muzeum Brno, předseda poroty)

Milan Remiáš, Sabina Šenkárová 1.jpg   Milan Remiáš, Sabina Šenkárová 2.jpg Milan Remiáš, Sabina Šenkárová 3.jpg

Valerie Macková, Sen
Komiks Sen, jejž vytvořila Valerie Macková, se z celku ostatních prací vyděluje důslednou analogovostí – jeho autorka jako jediná poslala do soutěže originál nakreslený tužkou a pastelkami na papíře. S použitou technikou se harmonicky doplňuje křehký snový námět.
(Tomáš Prokůpek, Moravské zemské muzeum Brno, předseda poroty)  

Valérie Macková 1.jpg Valérie Macková 2.jpg Valérie Macková 3.jpg
  

Ema Ftorková, SPOOKY COOKIE
Jednostránkový komiks Emy Ftorkové nás vtáhne do kulinářského prostředí. Autorka v šesti obrazech vypráví příběh neúspěšného pokusu upéct cookies. Jde o komiksovou zkratku a osobitý výtvarný projev, který svědčí o promyšleném konceptu. Kompozice stránky je dynamická a živá. Má gradaci a kresba je výrazně stylizovaná. Vystihuje posloupnost příběhu. Celý komiks končí nepovedeným „mrtvým“ koláčem a stoickou větou „Tak asi nič“. To se nedá říct o autorčině práci. Tak příště zase „něco“…
(Jana Dosoudilová, FMK UTB ve Zlíně, členka poroty)

Ema Ftorková 1.jpg