Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Expozice > Akce > Slunohraní > Slunohraní 2012

Slunohraní 2012

 

 

Pozvánka na nádvoří

Novoměstské Slunohraní přinese opět hudební zážitky

 

Letos se už potřetí stane Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na začátku července místem, kde se muzikanti z celé republiky setkají se členy světoznámého Janáčkova kvarteta a budou se celé čtyři dny od těchto mistrů klasické hudby učit. Brána Horácké galerie se však otevře také pro hudební fanoušky z řad veřejnosti, a to ve třech po sobě jdoucích večerech ( 4., 5. a 6.  července 2012), na které organizátoři připravili velmi lákavou koncertní nabídku.

 

 

Slunohraní nechává každý rok své muzikanty i návštěvníky koncertů nahlédnout také do některého z dalších, ne-klasických, hudebních žánrů, ve kterém smyčcové nástroje nacházejí uplatnění. Na nádvoří tak už proběhl folklorní večer a vloni dokonce večer ve znamení jazzu. Letos se všichni mohou těšit na večer plný podmanivé irské hudby, který trojici koncertů zahájí ve středu 4.7. ve 20:00. Do Nového Města na Moravě zavítá kapela MARW, která je složena z vynikajících pražských muzikantů. V průběhu večera zazní tradiční nástroje, jako je dřevěná příčná flétna, low whistle, housle, bodhrán a kytara, a to jak v instrumentálních skladbách, tak i v řadě písní. Duší této kapely je hráč na dřevěnou příčnou flétnu Michael Komárek, houslisté budou moci obdivovat stylovou hru Míši Rábové. Tento večer zcela jistě nadchne posluchače všech věkových kategorií. Příjemným doplňkem pohodové atmosféry bude také ochutnávka vín.

 

 

Hned následující den, ve čtvrtek 5.7., budou posluchači zváni na nádvoří až po setmění, ve 22:00 hodin, aby v této noční atmosféře ochutnali povznášející až mystickou náladu, kterou vykouzlí spojení příčné flétny a harfy. Pódium bude patřit dvěma krásným dámám - excelentní flétnistce Kristině Vaculové a harfenistce Ivaně Dohnalové.

Hudební svátek zakončí v pátek, 6.7. ve 20:00 slavnostní koncert, ve kterém se představí všichni, kteří v Horácké galérii strávili čtyři dny společným hraním a výukou hudby, a to jak „učitelé“, tak „žáci“.

V první části koncertu přivítají posluchači už téměř „své“ Janáčkovo kvarteto, které vytváří svým emocionálním projevem v  koncertních sálech u nás i po celém světě neopakovatelnou, dech beroucí atmosféru. A kousek tohoto hudebního požitku přivezou „Janáčkovci“  také na nádvoří Horácké galerie, na podium pod širým nebem!

 

 

Druhá část závěrečného koncertu bude patřit Letnímu orchestru, který sestaví všichni účastníci hudební dílny a který pod taktovkou zkušeného houslisty a dirigenta Richarda Kružíka přednese svůj program. Ten bude, vzhledem k ročnímu období, poněkud neobvyklý, s příchutí vánoční hudby. Zazní tak například koncert pro dvoje housle Arcangela Corelliho.

Definitivní tečkou za letošním ročníkem Novoměstského Slunohraní bude krátké hudební rozloučení u kašny v parku před Horáckou galerií, které proběhne bezprostředně po koncertě.

Všichni, kdo se o hudbu na nádvoří zajímají, jsou také srdečně zváni k návštěvě mini-kavárny, která bude od 3. – 6.7.  otevřena před branou Horácké galerie. Zde se mohou u šálku dobré kávy a koláčků z Valašska dozvědět podrobnosti o koncertech, koupit si vstupenky a při troše štěstí si poslechnout kousky skladeb, které se muzikanti učí a které budou průběžně prezentovat v prostoru parku před galerií.

 

 

Vstupenky na koncerty budou k zakoupení také vždy před začátkem koncertu, rezervace je také možná na stránkách www.slunohrani.cz, v sekci „Koncerty“ nebo na telefonním čísle 606 600 296. Cena vstupného je 100, 100 a 150 Kč. Akce se koná za podpory Nového Města na Moravě.

Vlasta Piskačová

606 600 296

piskacovav@seznam.cz

www.slunohrani.cz