Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Edukační programy > KREATIVNÍK > PLOŠKOVÁ ANIMACE

PLOŠKOVÁ ANIMACEANIMACE znamená oživení, tento pojem známe především díky animovaným filmům. Do svého oživlého světa nás tak zvou někteří malíři jako třeba Adolf Born.
Animace se skládá z jednotlivých snímků, okének, které při rychlém přehrání za sebou vyvolávají dojem pohybu. Existuje několik způsobů, my si ale dnes vyzkoušíme ANIMACI PLOŠKOVOU.
Budete potřebovat: 2x obrázek k vystřižení jednotlivých figur, nůžky, mobil; na stojan: dvě dózy, trojúhelníkové pravítko, izolepu.
 
 
 
Obrázek od Adolfa Borna - Švýcarská kočka, 1983 ke stažení 
 
1. Z jednoho obrázku si vystřihněte figurky, můžete mít i svoji kresbu. Na stůl přilepte druhý papír, můžete ale sami namalovat pozadí nebo použít jen bílou stranu. 
2. K papíru postavte dvě cca 30 cm vysoké knihy nebo dózy a na ně položte trojúhelník nebo další knihu. 
3. Do mobilu si stáhněte aplikaci, my použili I can animate
Mobil položte nad obrázek tak, aby ve fotoaparátu byl viděl obrázek. Můžete jej i přilepit páskou, aby se nepohnul.
4. Nyní dochází k samotné animaci. Plošková se jí říká proto, že budeme po malých kouscích pohybovat vystřiženými figurkami po ploše, ale po každém posunutí uděláme fotku. Posun je maximálně po půl centimetru a dávejte pozor na prsty, aby nebyly na snímku vidět. Aby vznikl krátký film je třeba minimálně 30 fotografií, ideálně kolem 100. Film si můžete průběžně prohlédnout tlačítkem Play▶, vpravo uprostřed. Dole uprostřed najdete symbol hodin ⏲, kde si můžete zvolit rychlost pohybu,  cca 3-4 sekund.
5. Po nafocení, si fotografie můžete, překontrolovat, < šipkou vlevo nahoře. Vpravo nahoře najdete tři tečky, po rozkliknutí se otevře nabídka, dejte EXPORT, a vyberte kvalitu (aspoň HD).
Váš film se nyní stáhne do mobilu a můžete dál sdílet. Třeba s námi.